Zamknij

Kilka pytań i odpowiedzi na temat patelni granitowych

11:24, 25.11.2020 Materiał partnera Aktualizacja: 11:27, 25.11.2020

Coraz więcej osób zainteresowanych jest patelniami granitowymi i własnoręczną weryfikacją ich funkcjonalności. Jednak nie wszystkie zdają sobie sprawę ze specyfiki tych konkretnych narzędzi kuchennych. Właśnie dlatego przygotowaliśmy artykuł będący swoistą kompilacją najczęstszych pytań i odpowiedzi dotyczących tych konkretnych modeli.

Z czego wykonane są patelnie granitowe?

Ich wewnętrzna warstwa to wysokiej jakości tłoczone aluminium. Nie jest to nic nowego, ponieważ wiele naczyń kuchennych opiera się na aluminiowym rdzeniu zapewniającym przewodność cieplną. Powierzchnia do gotowania wykorzystuje potrójne warstwy granitu dopuszczonego do kontaktu z żywnością z naturalną powłoką mineralną, która zapobiega przywieraniu.

Czy kamienna patelnia granitowa wymaga sezonowania?

Patelnie granitowe mają nieprzywierającą powłokę teflonową, co oznacza, że nie wymagają przyprawiania. Jednak w niektórych przypadkach jedzenie może przyklejać się do tych patelni. Dlatego mimo wszystko prewencyjnie dobrze będzie wysezonować naczynie przed pierwszym użyciem, aby zapobiec uszkodzeniom.

Jaka jest różnica między patelnią ze skały granitowej, a kamienia?

Naturalna mineralna powierzchnia patelni jest trwała, odporna na zarysowania i nieprzywierająca. Granitowa miska skalna zwykle zapewnia takie same lub mniej satysfakcjonujące właściwości zapobiegające przywieraniu w porównaniu do patelni teflonowych. Z kolei patelnia z kamienia granitowego ma lepszą odporność na wysokie temperatury.

Patelnia granitowa TOPFANN Ø28cm. Źródło: prymusagd.pl

Czy powłoka granitowa jest bezpieczna?

Obecnie naczynia i patelnie granitowe są wykonane z rdzenia ze stali nierdzewnej i pokryte powłoką szklaną. Większość naczyń granitowych ma emalię porcelanową stopioną pod ciśnieniem ponad 1000 stopni Celsjusza. Jest to uważane za bezpieczne, chyba że na patelniach nie ma PFOA i PTFE. Pierwszy ze skrótów odnosi się do kwasu perfluorooktanowego, drugi zaś do tetrafluoroetylenu.

Jak czyścić patelnie granitowe?

Wytrzyj go ręcznikiem papierowym, a następnie umyj płynem do naczyń i gorącą wodą. Pozwól mu ostygnąć przed myciem i nigdy nie zanurzaj gorącej patelni w zimnej wodzie. Optymalnie jest smażyć na małym lub umiarkowanym gazie i jako smarowidła używać oliwy z oliwek, lub masła. Nigdy nie używaj sprayu do gotowania, aby uniknąć tworzenia się warstw osadowych.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że treść artykułu rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące użytkowania patelni granitowej. Szczególnie w perspektywie posiadania jakościowego sprzętu kuchennego, dzięki któremu codzienne gotowanie nabierze zupełnie nowego charakteru.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%