Zamknij

Słowniczek kawowy - jakie pojęcia powinien znać każdy smakosz kawy?

10:05, 22.01.2021 Materiał partnera Aktualizacja: 10:10, 22.01.2021

Jesteś wielbicielem wyrafinowanych gatunków kawy i zdeklarowanym kawoszem? Koniecznie sprawdź, czy znasz wszystkie terminy, które są bliskie osobom takim jak Ty. Jeśli niektóre z nich brzmią obco, to najwyższy czas, abyś je sobie przyswoił!

Americano
Jest to espresso rozcieńczone dużą ilością wody. Aby taka kawa była naprawdę smaczna i aromatyczna, najlepiej przyrządzać ją na bazie podwójnego espresso.

Arabica
Jest to najbardziej znana i zarazem najbardziej ceniona kawa. Ma bogaty aromat i smak, jest lekko słodkawa i ma wyczuwalne nuty orzechowe i owocowe. Pochodzi z Zachodniej Etiopii.

Barista
Osoba profesjonalnie zajmująca się parzeniem kawy. Na ogół świetnie zna gatunki kawy i potrafi przygotować różnego typu kawy, nieobca jest mu także latte art.

Body
To słowo określa uczucie, jakie kawa pozostawia w ustach: jej ciężar, gęstość oraz smak. Może być lekkie, średnie albo ciężkie lub niskie, średnie bądź wysokie.

Cold Brew
To dość nietypowa kawa, bo przygotowana na zimno. Aby jej skosztować, należy moczyć zmielone ziarna kawy w wodzie przez kilkanaście godzin. Napój jest orzeźwiający, mało kwasowy i bez goryczy.

Cappuccino
Delikatny w smaku włoski napój kawowy ze spienionym mlekiem i szczyptą kakao lub sypkiej czekolady. Jego bazą jest espresso.

Chemex
Naczynie ze szkła, którego używa się do parzenia kawy metodą przelewową. Ma kształt klepsydry.

Crema
Pianka, która powstaje w czasie parzenia kawy w ekspresie. Jest to wierzchnia warstwa espresso o jasnobrązowym, orzechowym kolorze.

Espresso
Gęsta, mocna kawa powstająca w specjalnym ekspresie wyniku przepuszczenia około 30 ml wody pod ciśnieniem 8,5 - 9,5 bar przez ziarna kawy, które zostały wcześniej drobno zmielone i ubite. Termin ten oznacza rodzaj kawy, a także metodę jej przygotowania.

Irish Coffee
Oryginalna kawa tego typu zawiera dodatek podgrzanej irlandzkiej whiskey. Powstały jej odmiany ze szkocką whisky, koniakiem, sherry, wódką i rumem.

Kawa rzemieślnicza
Jest to kawa, która pochodzi z palarni kawy stosujących tradycyjne metody obróbki ziaren. Ziarna, które są wykorzystywane w takich palarniach są bardzo restrykcyjnie selekcjonowane. Jest alternatywą dla kawy pochodzącej z masowej produkcji. Często jest to kawa przygotowywana pod indywidualne zamówienie.

Kawa speciality
Najlepsze ziarna, bez defektów i o bardzo wysokiej jakości uzyskiwane z upraw w specjalnych warunkach mikroklimatycznych. Muszą uzyskać przynajmniej 80 punktów w stupunktowej skali. Trafiają do klientów najpóźniej 4 tygodnie po wypaleniu w piecu. Kawa z nich przygotowana ma czysty i niezwykle bogaty smak, nie powoduje wzdęć.

Latte
Włoski napój kawowy powstający po wlaniu ciepłego spienionego mleka do espresso. Składa się z równych proporcji mleka i kawy. Podaje się ją w wysokiej szklance i z długą łyżeczką.

Latte art
Sztuka artystycznego zdobienia kawy za pomocą spienionego mleka, sosów, gotowych wzorów i posypek.

Mokka
Rodzaj latte. Składa się z espresso, gorącego mleka, czekolady oraz bitej śmietany, można posypać ją cukrem albo kakao.

Palarnia kawy
Może działać na małą lub dużą skalę. Jest wiele technik i stylów palenia kawy. Na ogół kawa wypalana jest w piecach bębnowych. Najważniejszym zadaniem palarni jest zadbanie o to, by dostarczać klientom świeżo paloną kawę, która zachowała naturalne walory smakowe.

Robusta
Kawa wywodząca się z Afryki, uprawia - tak jak i Arabica, w różnych częściach świata. Jest łatwiejsza w uprawie od Arabiki, zawiera więcej kofeiny i wydaje się nieco bardziej gorzka. Często jest składnikiem komercyjnych mieszanek, choć ma też swoich zwolenników wśród bardzo wymagających koneserów.

Stopień wypalenia kawy
Podczas wypalania ziarna mogą zostać poddane wyprażeniu w różnym stopniu. Wyróżnia się kilka podstawowych stopni wypalenia: jasny, średni, średni+, ciemny.

Terroir
Termin ten dotyczy warunków środowiskowych, w których uprawia się krzewy kawowca. Wpływają one na cechy ziaren oraz smak kawy. Odnosi się do gleby, średniej rocznej temperatury, opadów, wysokości upraw i innych czynników.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%