Zamknij

Leasing bez BIK i KRD

01:00, 17.06.2022 .

Użytkowanie pojazdu w ramach umowy leasingowej jest bardzo atrakcyjną opcją dla wielu przedsiębiorców. To również często jedyne logiczne rozwiązanie na starcie, kiedy inwestycji jest sporo, a budżet mocno ograniczony. Wiele firm leasingowych zapewnia dobre warunki także bez szczegółowego weryfikowania sytuacji finansowej firmy. Jak to wygląda w praktyce?

Leasing bez BIK i KRD - co to oznacza?

Na rynku finansowym dostępnych jest wiele ciekawych narzędzi dla przedsiębiorców, również tych, którzy dopiero startują ze swoimi pomysłami. By z nich korzystać, trzeba jednak często wykazać zdolność finansową, odpowiednie zabezpieczenie, a przede wszystkim przedstawić zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami. Czasem więc mały błąd z przeszłości może pokrzyżować plany i skomplikować procedurę leasingową czy kredytową.

Na rynku funkcjonują jednak takie podmioty, które pomagają młodym przedsiębiorcom i zapewniają też tak zwany leasing bez BIK i KRD. Co to oznacza w praktyce? To oznacza, że przedsiębiorca nie musi wykazywać się pozytywną historią w BIK i może widnieć w Krajowym Rejestrze Długów, a mimo to ma szansę uzyskać leasing na pojazd. I nie należy się obawiać, że w zamian za takie uproszczenia, firma leasingowa zaoferuje mniej korzystne warunki. Najczęściej zainteresowane osoby mogą sfinansować pojazdy do 60 miesięcy przy minimalnym, bo 10% wkładzie własnym.

Jakie samochody można leasingować?

Uproszczenie wszelkich formalności przy udzieleniu leasingu sprawia, że po takie rozwiązania często sięgają firmy, które dopiero rozpoczynają działalność na rynku i nie mogą wykazać się np. odpowiednim zabezpieczeniem finansowym. Nie każdy przedsiębiorca dysponuje jednak też odpowiednimi środkami, by sfinansować ratę leasingową za nowy, droższy model. Dlatego w ofercie wielu firm leasingowych dostępne są też samochody poleasingowe, które oferowane na preferencyjnych warunkach, mogą stanowić świetny środek transportu w ramach uiszczania mniejszej raty.

Dobrym wyjściem jest też tak zwany leasing zwrotny, który polega na odsprzedaniu własnego pojazdu firmie leasingowej, a następnie podpisaniu na niego umowy leasingowej. W ten sposób przedsiębiorca spienięża własny środek transportu, ale nadal może z niego korzystać, podczas trwania umowy leasingowej. Taki zwrotny leasing bez BIK i KRD udzielany jest zwykle maksymalnie na cztery lata i dotyczy pojazdów maksymalnie 6-letnich.

Na jaki czas udzielany jest leasing bez BIK i KRD?

To oczywiście zależy od wewnętrznej polityki firmy leasingowej, ale takie umowy przeważnie podpisywane są na okres maksymalnie 5 lat, czyli 60 miesięcy i nie mogą być też krótsze niż 24 miesiące. To oznacza, że minimalny czas leasingowania pojazdu wynosi dwa lata. Takie warunki dotyczą najczęściej jednak pojazdów nowych i używanych maksymalnie do 10 lat, oddawanych do użytkowania w ramach leasingu operacyjnego. W przypadku leasingu zwrotnego, towarzystwa leasingowe zainteresowane są krótszym okresem finansowania, maksymalnie na 48 miesięcy czyli 4 lata. Nie ma natomiast zastrzeżeń co do minimalnego okresu, można więc umowę podpisać tylko np. na 12 miesięcy. Warto pamiętać, że to od warunków leasingu zależy, czy auto po skończonej umowie przechodzi na własność leasingobiorcy, czy konieczne jest jeszcze wykupienie pojazdu.

Jak sprawdzić, czy leasing jest korzystny dla firmy?

Leasing ma swoje zalety i wady. Ułatwia pozyskanie środków trwałych dla firmy, ale wiąże się z miesięczną ratą za użytkowanie pojazdu. Nie wiąże się z wielkimi inwestycjami, choć konieczny jest minimalny wkład własny stanowiący z góry wiadomy procent wartości pojazdu. Może się więc pojawić pytanie, czy leasing w ogóle się opłaca?

Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli przedsiębiorca nie dysponuje środkami na zakup własnego pojazdu, a leasing jest często jedyną opcją, by firma była mobilna i mogła prosperować czy rozwijać skrzydła. By rata nie pochłaniała większego budżetu, można wybrać auta poleasingowe, które jako auta używane, oferowane są w ramach niższej raty, a dzięki temu, że są serwisowane i regularnie sprawdzane, nowy właściciel zyskuje pewność, że podpisuje umowę na sprawny technicznie samochód.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%