REKLAMA

Nie daj się nabrać na tani pokarm dla ptaków

13:58, 21.12.2017 | Materiały partnera
REKLAMA
Skomentuj

Jeżeli już zdecydujesz się na dokarmianie ptaków, to podaj im pokarm dobrej jakości. W przeciwnym razie pokarm ten będzie przez nie po prostu odrzucony. Nie powinno być w składzie zbyt dużo pszenicy, która jest tania, ale nie do końca zdrowa dla ptaków. Wybieraj mieszanki, które zawierają duże ilości ziarna nigru, konopii, mozgi kanaryjskiej, ostropestu i słonecznika, bo te nasiona są bardzo zdrowe dla ptaków. Co jeszcze warto wiedzieć o ich dokarmianiu?

Czy dokarmiać ptaki i inne zwierzęta?

Wbrew pozorom odpowiedź nie jest prosta. Każdy sam powinien sobie odpowiedzieć na to pytanie. Na terenach, w których nie ma lasów, a podściółka jest bardzo przetrzebiona warto jest na przykład dokarmiać sarny. To samo dotyczy łabędzi, które nie odleciały na zimę. Nie ma natomiast konieczności dokarmiania gawronów i innych ptaków, które bardzo dobrze znoszą zimowy okres. Dobrze jest dokarmiać w szczególności te ptaki, których nie powinno być w zimie w Polsce, na przykład bociany.

Jeżeli już zdecydujemy się na dokarmianie, to w jaki sposób to robić? Co im podawać?

W zimie zwierzęta są biedne, zagubione, mają niewiele pokarmu do zjedzenia. Możliwe jest dokarmianie wszystkich zwierząt, nie tylko ptaków, ale trzeba to robić z głową. Pokarm złej jakości albo podawany w nieodpowiedniej ilości spowoduje więcej szkody iż pożytku. Niewielkim ptaszkom, które przylatują do naszych okien, należy zrobić karmniki oraz wsypmy do nich dobrej jakości karmę, zawierającą ziarna nigru, konopii, mozgi kanaryjskiej, ostropestu i słonecznika oraz niewielką ilość pszenicy.

Jaka to jest karma dobrej jakości?

Najważniejsze jest to, aby pokarm był zróżnicowany, bo tylko taki dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Oczywiście możemy kupić gotową mieszankę dla ptaków, ale również możemy podawać ptakom, na przykład orzechy, jarzębinę lub suszone owoce. Najlepiej jest kupić mieszankę w sklepie zoologicznym. Możesz również poczytać o diecie ptaków i samodzielnie spróbować wykonać taki pokarm. Nie kupuj karmy dla ptaków w sklepach wielkopowierzchniowych, bo zazwyczaj zawierają bardzo dużo tłuszczu i wypełniaczy, które mogą być szkodliwe dla ptaków. 

(Materiały partnera)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018