Zamknij
REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy wyborze legalnego bukmachera?

22:02, 10.03.2018 | Materiał partnera
Skomentuj
Fot. fotolia.pl

Sytuacja prawna stale zmienia się we wszystkich dziedzinach życia, a szczególnie w kwestiach dotyczących gospodarki. Nie inaczej jest również z branżą zakładów bukmacherskich w Polsce. W 2017 roku miała miejsce nowelizacja prawa hazardowego, która spowodowała wiele znaczących zmian w tej branży na rynku polskim.

Wprowadzone zmiany przede wszystkim zaprowadziły znaczny porządek na tym rynku. Z punktu widzenia osoby, która chciałaby zostać klientem firm bukmacherskich, znacznie ułatwione zostało określenie, którzy bukmacherzy działają w Polsce w sposób legalny. Wcześniej wielu graczy miało sporo wątpliwości przy wyborze firmy, nie mając pewności czy aby na pewno wybrany bukmacher działa zgodnie z prawem. Teraz jest to o wiele prostsze – wystarczy udać się na stronę Ministerstwa Finansów, aby pozyskać jednoznaczną odpowiedź, które firmy działają w Polsce legalnie. Na stronie Ministerstwa dostępna jest bowiem pełna lista legalnych bukmacherów, którym zostało wydane wymagane zezwolenie, czyli licencja na oferowanie zakładów. Aby takie zezwolenie zostało wydane, ubiegająca się o nie firma musi spełnić wiele ściśle określonych w przepisach prawa kryteriów. Być może spełnienie wszystkich z nich nie należy do łatwych zadań, ponieważ liczba firm z licencją nadal nie jest duża, ale oczywiście są już dostępne takie firmy, a więc gracz chcący obstawiać legalnie może wybierać spośród nich. Bukmachera można uznać za legalnego wtedy, gdy otrzyma on licencję wydaną przez Ministerstwo, a nazwa tego bukmachera powinna zostać wpisana na listę bukmacherów działających zgodnie z prawem, która dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa. Jednak do czasu otrzymania wymaganej licencji, strona internetowa bukmacherów którzy zezwolenia nie otrzymali (lub nawet nie wystąpili o jego przyznanie) może (i powinna) zostać zablokowana, aby użytkownicy Internetu próbujący wejść na taką stronę, otrzymali wyraźny komunikat przygotowany przez Ministerstwo. To rozwiązanie pozwala graczom wstępnie zorientować się, które firmy posiadają licencję, a które jej nie posiadają. Być może część osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że bukmacherzy muszą posiadać odpowiednie zezwolenie, które jest niezbędne, aby oferowane przez te firmy zakłady bukmacherskie były w Polsce legalne. Jednak przy próbie wejścia na stronę internetową firmy nie posiadającej zezwolenia i ujrzeniu komunikatu przygotowanego przez Ministerstwo (zamiast zawartości strony bukmachera) osoby te powinny uświadomić sobie, że nie wszyscy bukmacherzy posiadają zezwolenie, a bukmacher którego stronę gracz chciał odwiedzić prawdopodobnie właśnie takiej licencji nie otrzymał. Blokada stron internetowych firm działających bez zezwolenia wydaje się więc być skutecznym rozwiązaniem, którego celem jest nie tylko utrudnienie w korzystaniu z oferty firm bez licencji, ale także budowanie świadomości graczy, wśród których być może nie wszyscy śledzą na bieżąco sytuację prawną w tej branży.

Co to oznacza dla graczy?

Gracz obstawiający zakłady bukmacherskie u legalnych bukmacherów nie ma się czego obawiać, ponieważ gra w takich firmach jest zupełnie legalna – bukmacherzy ci odprowadzają wymagane podatki do budżetu państwa, muszą przestrzegać wszystkich wymagań dotyczących dostępu do zakładów wyłącznie pełnoletnich graczy, itp. Mogą oni także sponsorować polskie kluby piłkarskie i inne dyscypliny sportu. Bardzo wiele klubów z polskiej Ekstraklasy pozyskało właśnie sponsora w postaci legalnie działających w Polsce firm bukmacherskich. Jeśli nie jesteś jednak pewien, która firma działa zgodnie z prawem, to zachęcamy do zapoznania się z listą legalnych bukmacherów, którą można znaleźć zarówno bezpośrednio na stronie Ministerstwa, ale także na licznych stronach internetowych poświęconych tej branży. Często na tego typu stronach dostępna jest nie tylko lista legalnych bukmacherów, ale także znacznie więcej różnych informacji i aktualności dotyczących tego zagadnienia. Zmiany w branży hazardowej zachodzą dość dynamicznie, a już niedługo następne firmy mogą otrzymać zezwolenie na zakłady, dlatego warto być na bieżąco. Jeśli jednak nie interesują Cię różne inne informacje dotyczące branży, a jedynie chciałbyś poznać listę legalnych bukmacherów z najbardziej pewnego źródła, sprawdź listę dostępną na stronie Ministerstwa Finansów.

 

Pozytywne zmiany w branży

Wydaje się więc, że na rynku zakładów w Polsce powiększa się dominacja legalnych bukmacherów, a „szara strefa” zdaje się być powoli eliminowana. Powinno się to odbić korzystnie zarówno na graczach, legalnie działających bukmacherach, a także podmiotach, które mogą być sponsorowane przez te firmy, czyli np. klubach piłkarskich.

Koniecznie należy jednak pamiętać, że choć firmy bukmacherskie są legalne, to nie oznacza to, że zakłady bukmacherskie nie mogą oddziaływać na graczy w sposób szkodliwy – zakłady są bowiem hazardem, a więc udział w tego typu grach może mieć działanie uzależniające, dlatego należy grać odpowiedzialnie . Szkody wywołane obstawianiem zakładów mogą być bardzo poważne, dlatego nie zachęcamy do tego. Pamiętaj również, że do rozpoczęcia gry wymagane jest ukończenie 18 roku życia.

(Materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone