Zamknij

Budowa domu a koszt - o czym należy pamiętać?

21:56, 12.04.2018 Materiał partnera Aktualizacja: 21:57, 12.04.2018

Budowa domu jednorodzinnego to poważna inwestycja, która wiąże się z dużymi kosztami. Przed Tobą wybór projektu, a może rozpoczęcie prac budowlanych? Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, żeby proces budowy wymarzonych czterech kątów nie generował zbyt wysokich kosztów. Na jaki wydatek należy się przygotować? W jaki sposób można uzyskać oszczędności?

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego?

Inwestycja w dom jednorodzinny wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset tysięcy złotych – koszty generują nie tylko materiały budowlane i wykończeniowe, meble i akcesoria, ale również kupno działki czy zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej, która zajmie się wykonaniem całości prac. Oczywiście ostateczny koszt będzie uzależniony od metrażu budynku oraz standardu, w jakim inwestor zdecyduje się go wykończyć. Eksperci szacują jednak, że przy powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych koszt budowy do stanu surowego zamkniętego może wynieść ok. 150 tys. złotych. W kwocie tej uwzględniono wykonanie fundamentów wraz z robocizną, wzniesienie ścian nośnych, przygotowanie kominów i wentylacji oraz wybudowanie stropu. Na ostateczny koszt składa się również wykonanie dachu wraz z elementami wykończeniowymi – rynnami i dociepleniem, wstawienie stolarki okiennej oraz drzwiowej, np. drzwi antywłamaniowych, a w przypadku domów z garażem wbudowanym w bryłę budynki – także bramy garażowej. Podane kwoty nie uwzględniają oczywiście kosztów związanych z zakupem działki czy wykończeniem wnętrza – to indywidualne kwestie, które zależą od lokalizacji gruntu oraz oczekiwań każdego inwestora. Specjaliści przekonują również, że do pierwotnego kosztorysu należy doliczyć dodatkowe 30%, zawsze bowiem mogą zdarzyć się nieprzewidziane wydatki, które podniosą koszty.

Jak oszczędzić na budowie domu?

Inwestorzy, chcący zminimalizować koszty związane z postawieniem domu, mogą zdecydować się na budowę w tzw. systemie gospodarczym, która zakłada wykonywanie części prac budowlanych samodzielnie. Dzięki temu można sporo oszczędzić na kosztach robocizny. Oczywiście niektóre z prac należy zlecić profesjonalistom, jednak osobisty nadzór inwestora pozwala na kontrolowanie ich przebiegu. Żeby zredukować koszty warto negocjować ceny materiałów budowlanych – jest to możliwe przy kupowaniu większych ilości. Warto także już na etapie projektowania budynku zastanowić się nad zminimalizowaniem kosztów – np. decydując się na nieskomplikowaną konstrukcję dachu, prostą bryłę domu bez wykuszy, które w przyszłości mogą generować straty ciepła.

Projekty domów jednorodzinnych

A co z projektem domu? Biura architektoniczne podejmą się przygotowania indywidualnego planu za ok. 5-10 tys. zł. Jeśli chcemy oszczędzić, warto sięgnąć po gotowe projekty – są one zdecydowanie tańsze niż zatrudnienie architekta, który stworzy plan domu od podstaw. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych projektów i rozwiązań architektonicznych, które spełniają wszystkie kryteria funkcjonalności, bezpieczeństwa i komfortu. Przykładowe znaleźć można np. na stronie novio.pl.

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%