Zamknij

Polska polityka: Nowoczesna bez czołowych przedstawicieli - jaka czeka ją przyszłość?

12:27, 28.05.2018 Materiał partnera Aktualizacja: 12:33, 28.05.2018
Skomentuj

Nowoczesna jest stosunkowo nową partią, która powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie na partię liberalną o silnych przekonaniach wolnościowych. Tymczasem dla wielu Polaków stała się ona niczym innym, jak drugą Platformą Obywatelską. Co więcej, obie te partie walczą o ten sam elektorat, dlatego też pomysł ze wspólnym startem najpierw w wyborach samorządowych, a później w wyborach parlamentarnych, może przynieść pozytywny rezultat. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla Nowoczesnej, której wielu ekspertów przepowiada szybki koniec.

Do czasu odejścia trzech czołowych polityków Nowoczesnej narastał konflikt, którego eskalacją był podział na dwie silne grupy - na czele jednej z nich stał Ryszard Petru, a na drugiej obecna przewodnicząca partii - Katarzyna Lubnauer.

Nowoczesna - światopogląd

Polska polityka od kilku kadencji parlamentu zdominowana jest przez hegemonię dwóch partii - Prawa i Sprawiedliwości (PiS-u) i Platformy Obywatelskiej (PO). Wydawałoby się, że szansę na przełamanie tej dwupartyjności ma Ruch Palikota, jednakże dzisiaj mało kto pamięta jeszcze o istnieniu tej partii. Kolejne nadzieje dało ugrupowanie założone przez Ryszarda Petru - Nowoczesna. Jej światopogląd można określić, jako centrowy (pomiędzy lewicowym a  prawicowym), natomiast gospodarczo była ona zdecydowanie po stronie liberalnej. Mimo to, że sondaże wyborcze dawały duże nadzieje Nowoczesnej, obecnie wielu politologów przewiduje, że partia ta skończy podobnie jak Ruch Palikota.

Nowoczesna - kryzys w partii

Pierwszym wyraźnym przejawem kryzysu w Nowoczesnej był konflikt wewnętrzny, którego eskalacją był podział na dwa silne obozy - zwolenników Ryszarda Petru i zwolenników Katarzyny Lubnauer. W rezultacie wybory wewnątrzpartyjne wygrała Lubnauer i to ona stanęła na czele Nowoczesnej, zastępując Petru. Kolejnym przejawem kryzysu w Nowoczesnej były problemy z utrzymaniem dyscypliny partyjnej w zakresie głosowania nad projektem ustawy liberalizującej prawo aborcyjne. W wyniku nasilającego się konfliktu i różnicy zdań trzech czołowych polityków opuściło Nowoczesną. Mowa tu o: Ryszardzie Petru, Joannie Scheuring-Wielgus i Joannie Schmidt.

Zobacz także: Ile kraje NATO powinny wydawać na wojsko?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%