Zamknij
REKLAMA

Polska polityka: Nowoczesna bez czołowych przedstawicieli - jaka czeka ją przyszłość?

12:27, 28.05.2018 | Materiał partnera
Skomentuj

Nowoczesna jest stosunkowo nową partią, która powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie na partię liberalną o silnych przekonaniach wolnościowych. Tymczasem dla wielu Polaków stała się ona niczym innym, jak drugą Platformą Obywatelską. Co więcej, obie te partie walczą o ten sam elektorat, dlatego też pomysł ze wspólnym startem najpierw w wyborach samorządowych, a później w wyborach parlamentarnych, może przynieść pozytywny rezultat. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla Nowoczesnej, której wielu ekspertów przepowiada szybki koniec.

Do czasu odejścia trzech czołowych polityków Nowoczesnej narastał konflikt, którego eskalacją był podział na dwie silne grupy - na czele jednej z nich stał Ryszard Petru, a na drugiej obecna przewodnicząca partii - Katarzyna Lubnauer.

Nowoczesna - światopogląd

Polska polityka od kilku kadencji parlamentu zdominowana jest przez hegemonię dwóch partii - Prawa i Sprawiedliwości (PiS-u) i Platformy Obywatelskiej (PO). Wydawałoby się, że szansę na przełamanie tej dwupartyjności ma Ruch Palikota, jednakże dzisiaj mało kto pamięta jeszcze o istnieniu tej partii. Kolejne nadzieje dało ugrupowanie założone przez Ryszarda Petru - Nowoczesna. Jej światopogląd można określić, jako centrowy (pomiędzy lewicowym a  prawicowym), natomiast gospodarczo była ona zdecydowanie po stronie liberalnej. Mimo to, że sondaże wyborcze dawały duże nadzieje Nowoczesnej, obecnie wielu politologów przewiduje, że partia ta skończy podobnie jak Ruch Palikota.

Nowoczesna - kryzys w partii

Pierwszym wyraźnym przejawem kryzysu w Nowoczesnej był konflikt wewnętrzny, którego eskalacją był podział na dwa silne obozy - zwolenników Ryszarda Petru i zwolenników Katarzyny Lubnauer. W rezultacie wybory wewnątrzpartyjne wygrała Lubnauer i to ona stanęła na czele Nowoczesnej, zastępując Petru. Kolejnym przejawem kryzysu w Nowoczesnej były problemy z utrzymaniem dyscypliny partyjnej w zakresie głosowania nad projektem ustawy liberalizującej prawo aborcyjne. W wyniku nasilającego się konfliktu i różnicy zdań trzech czołowych polityków opuściło Nowoczesną. Mowa tu o: Ryszardzie Petru, Joannie Scheuring-Wielgus i Joannie Schmidt.

Zobacz także: Ile kraje NATO powinny wydawać na wojsko?

(Materiał partnera)
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone