Zamknij

Profilaktyka raka piersi

12:02, 21.09.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:04, 21.09.2018
Skomentuj

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych, zbierających śmiertelne żniwo wśród kobiet. Choć, w większości przypadków trudno określić dokładną przyczynę zachorowań to istnieją czynniki, które to ryzyko znacznie zwiększają. Należą do nich między innymi wiek, uwarunkowanie genetyczne ( występowanie nowotworu piersi w rodzinie), miesiączka we wczesnym wieku, menopauza oraz późny poród.

Najczęstsze objawy raka!

Statystyki w Polsce są nieubłagane. Ogromna większość kobiet umiera w wyniku zbyt późnego wykrycia choroby ( w zaawansowanym stadium), a tymczasem rak piersi rozpoznany we wczesnym stadium jest w 100 procentach uleczalny. Pytanie, co powinno nas najbardziej zaniepokoić czyli jak rozpoznać raka?

Rak piersi podobnie, jak i inne rodzaje nowotworów działa podstępnie, nie mniej jednak uwagę każdej kobiety powinny zwrócić objawy, które ewidentnie wskazują na chorobę. Należą do nich: zmieniony kształt piersi, zmarszczenia występujące na skórze piersi, zmiana jej koloru, zaczerwienienia, owrzodzenia brodawki oraz wyczuwalny guzek lub stwardnienie. W przypadku zauważenia choć jednego z objawów, nie ma na co czekać, tylko trzeba jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa lub onkologa.

Dmuchaj na zimne! Profilaktyka drogą do sukcesu

Nazwijmy rzeczy po imieniu. Wiele kobiet lekceważy sobie własne zdrowie i do lekarza zgłasza się zbyt późno, stąd te zatrważające statystyki. A wystarczy tak niewiele, aby uniknąć najgorszego, chodzi oczywiście o profilaktykę.

Profilaktyka!

Profilaktyka to nic innego jak szereg czynności, które mają na celu jak najwcześniejsze wykrycie raka piersi lub niepokojących jego sygnałów. Jednym z najważniejszych i podstawowych jej etapów jest regularne samobadanie. Każda kobieta, niezależnie od wieku, powinna badać piersi przynajmniej raz w miesiącu, a w przypadku wykrycia np. guzka, koniecznie udać się do lekarza specjalisty. Oprócz tak ważnego samobadania, niezwykle istotną rzeczą jest również systematyczne wykonywanie USG, przynajmniej raz w roku. USG jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym, nawet dla kobiet w ciąży. Ale to jeszcze nie koniec! Należy również pamiętać, o tak ważnej mammografii, która pozwala na wykrycie najwcześniejszych zmian w piersiach, nawet takich, które są po prostu niemożliwe do wyczucia podczas regularnego samobadania. Dzięki mammografii, rozpoznaje się nawet do 95 procent zmian nowotworowych w fazie najwcześniejszej. Zaleca się, aby kobiety po 50 – tym roku życia, wykonywały badanie przynajmniej raz w roku.

Co dalej?

W przypadku jakichkolwiek zmian, lekarz specjalista zleca kolejne badania, które mają na celu ustalenie czy są one złośliwe, czy też kobieta nie ma powodu do zmartwień. Najdokładniejszą diagnozę można postawić po wykonaniu np. biopsji mammotonicznej. Więcej na ten temat na https://medycynadab.pl/mammotomia/. Mammotomia jest w pełni bezpieczna, prawie bezinwazyjna i daje najpewniejszy wynik.

Ważne! Jak już o tym wspomnieliśmy wyżej, rak piersi to choroba podstępna, jednak wykryta we wczesnym stadium, jest w pełni uleczalna. Stąd tak ważna jest profilaktyka, której po prostu nie można lekceważyć.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%