Zamknij

Jaki laptop dla studenta informatyki wybrać?

19:19, 22.09.2018 Materiał partnera Aktualizacja: 19:20, 22.09.2018

Rozpoczynasz studia na kierunku informatyka? Dobra decyzja. Świat IT otwiera przed Tobą ogromne perspektywy zawodowe. Niemniej jednak, by stać się prawdziwym ekspertem, potrzebujesz niezawodnego sprzętu, który pozwoli Ci poszerzać wiedzę i umiejętności. Jaki laptop dla studenta informatyki sprawdzi się zatem najlepiej?

Jeśli studiujesz informatykę, zazwyczaj krok po kroku będziesz rozbudowywał swoją bazę sprzętu IT. Być może w Twoim domu zagości niejeden serwer i wydajny PC do grania. Laptop jednak to sprzęt o bardziej mobilnym charakterze. Będziesz z niego korzystać np.:

  • robiąc notatki na zajęciach,
  • pracując podczas ćwiczeń na uczelni,
  • prezentując projekty na laboratoriach,
  • w bibliotece,
  • podczas wspólnej pracy z innymi członkami grupy.

Oznacza to, że nie zawsze będzie potrzebny Ci sprzęt gamingowy za niebotyczne sumy. Również na średniej półce znajdziesz urządzenia o konfiguracji odpowiadającej Twoim potrzebom. Na co zwrócić uwagę?

Rozmiar ma znaczenie

Skoro z laptopem będziesz się przemieszczał, często nawet każdego dnia, nie możesz sobie pozwolić na niedogodności. Duże i ciężkie urządzenie sprawi, że szybko nabawisz się bólu kręgosłupa, a podróże komunikacją miejską staną się bardziej niedogodne. Wybierz notebooka, który:

  • z łatwością zmieści się do Twojej torby lub plecaka,
  • pozwoli Ci na wygodną pracę – jeśli programujesz, ważna będzie wygodna klawiatura, a jeśli np. wykonujesz projekty graficzne itp. – przyda się nieco większy ekran,
  • będzie lekki – dziś na rynku bez trudu znajdziesz laptopy o sensownej przekątnej ekranu, które nie ważą więcej niż ok. 2 kg, a nawet nieco poniżej tej wartości.

Co zatem wybrać? Już na starcie możesz odrzucić małe laptopy – te o ekranach z przekątną ok. 10-12 cali. One nie zapewnią Ci komfortu pracy. Najlepszym rozwiązaniem będzie model, w którym rozmiary ekranu będą oscylowały w przedziale między 13 a 15 cali.

Solidna konstrukcja

Przyglądając się laptopom od zewnątrz, nie sposób nie zwrócić uwagę na materiał wykonania obudowy. Pamiętaj: z notebooka będziesz korzystał codziennie. Jeśli jego obudowa nie będzie solidna, szybko ją porysujesz i… będzie to wyglądało po prostu nieestetycznie. Dlatego warto wziąć pod uwagę sprzęt wykonany z aluminium, o podwyższonej wytrzymałości.

W kontekście solidności i bezpieczeństwa pamiętaj również o tym, że dobrze będzie, jeśli Twój nowy laptop będzie miał gniazdo Kensington Lock, które umożliwi skorzystanie z tego typu zabezpieczenia. Dzięki niemu z łatwością przypniesz swój sprzęt stalową linką – zapobiegając jego kradzieży. Modele dające dostęp do tej i wielu innych funkcji oferuje dobrze wyposażony sklep z laptopami.

Liczy się bogate wnętrze

Gdy kupujesz laptop dla studenta informatyki, znaczenie ma nie tylko wygląd, rozmiar czy waga sprzętu. Najistotniejsze jest to, co znajduje się wewnątrz. Aby zapewnić sobie komfortową pracę, wyposaż się w urządzenie z:

  • wydajnym procesorem – klasy Intel Core i5 lub, nieco lepszej, i7;
  • odpowiednią ilością pamięci RAM – powinno to być co najmniej 8 GB,
  • szybkim dyskiem SD o dobrej pojemności,
  • dedykowaną kartą graficzną – unikaj raczej urządzeń ze zintegrowaną kartą, zwłaszcza jeśli zależy Ci na tym, aby na swoim sprzęcie skorzystać z prostego oprogramowania graficznego lub pograć w mniej wymagające gry.

Wówczas zyskasz pewność, że sprzęt nie zawiedzie Cię i pomoże zrealizować wiele projektów – zarówno na potrzeby studiów, jak i prywatne.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%