Zamknij

PIT-28 kluczowe aspekty styczniowej deklaracji

10:57, 19.11.2018 | materiał partnera
Skomentuj

PIT-28 jest jedną z pierwszych deklaracji podatkowych składanych przez podatników. Dlatego już pod koniec roku bieżącego, będącego okresem rozliczeniowym, warto przypomnieć najważniejsze informacje dotyczące tego druku podatkowego, wraz z zakreśleniem terminu jego złożenia.

PIT –najważniejsze informacje

PIT to skrót, od pierwszych liter angielskiego sformułowania Personal Income Tax. Oznacza ono w dosłownym tłumaczeniu tak zwany personalny, czy osobisty podatek od przychodu. W polskich przepisach został określony jako podatek dochodowy od osób fizycznych. Dotyczy z założenia osób fizycznych. W tym miejscu warto wyjaśnić wątpliwości niektórych osób prowadzących firmy. Podmiot gospodarczy, będący formalnie jednoosobową działalnością gospodarczą, wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej, w świetle prawa nie jest odrębnym podmiotem podatkowym.

Oznacza to, że również dotyczyć go będzie podatek dochodowy od osób fizycznych. Na terytorium Polski, podatkowo zależny będzie od miejsca zamieszkania oraz położenia źródła dochodu. Ponadto, w przypadku miejsca zamieszkania w Polsce, podatnik będzie podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Natomiast w sytuacji zadeklarowania zamieszkania w innym kraju, podatnik będzie podlegać ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Bez względu na rodzaj obowiązku podatkowego (ograniczony lub nieograniczony), podatnik powinien pamiętać do kiedy złożyć odpowiedni PIT.

Nazwą PIT potocznie określa się również druki podatkowe, służące do składania rocznych deklaracji podatkowych do organów podatkowych. PIT-28 jest jednym z rodzajów tych dokumentów księgowo – finansowych.

PIT-28 najważniejsze informacje i terminy

Druk PIT-28 jest jedną z najwcześniej składanych deklaracji podatkowych. Ustawodawca określił maksymalny termin na jego złożenie do 31 stycznia. Pamiętając do kiedy składany jest PIT-28, nie wolno zapomnieć o przygotowaniu niezbędnych dokumentów już na początku roku podatkowego, co nie jest dla niektórych podmiotów najłatwiejsze, biorąc pod uwagę przerwy świąteczne, sylwestrowe i ferie, które mają często w tym okresie miejsce. Należy jednak mieć na uwadze, że ferie zimowe nie zwalniają podatnika od konieczności zachowania terminu do złożenia PIT-28.

Dotyczy on podatników, którzy dokonali wyboru rozliczenia na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Najczęściej są to osoby, które uzyskują przychód z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych rodzajów współpracy gospodarczej o podobnym charakterze. Może jednak dotyczyć również podatników prowadzących działalność gospodarczą lub pozostających wspólnikami w ramach spółek cywilnych i jawnych.

Podsumowanie i rekomendacje

Każdy podatnik, który zgłosił do odpowiednich organów administracji skarbowej swoją decyzję o rozliczeniu podatkowym na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, powinien pamiętać do kiedy PIT-28 należy złożyć. Deklarację można przygotować samodzielnie w formie tradycyjnej (papierowej) lub elektronicznej (e-deklaracji) i złożyć w urzędzie, maksymalnie do 31 stycznia roku następującego po danym okresie rozliczeniowym (najbliższy termin to 31 stycznia 2019 roku – wypadający w czwartek).

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

gumbogumbo

1 0

E-pity świetny program, polecam. 13:01, 29.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone