Zamknij
REKLAMA

Wybierasz się na weekend poza miastem? Dowiedz się, co zabrać w góry!

23:07, 27.11.2018 | materiał partnera

Podstawą udanego wyjazdu w góry jest nie tylko wybór odpowiedniego miejsca i skrupulatne zaplanowanie podróży, ale także przygotowanie właściwej garderoby i niezbędnych dodatków. Takich, które sprawią, że nic nas nie zaskoczy i z łatwością podołamy nawet najtrudniejszym warunkom atmosferycznym. A te, jak wiemy, w górach bywają zmienne. Szczególnie w nadchodzących miesiącach, kiedy aura pogodowa będzie mniej łaskawa niż podczas wiosenno-letniego sezonu. O czym powinniśmy zatem nie zapomnieć i co zabrać w góry, aby cieszyć się udanym wyjazdem, bez względu na pogodę?

Trochę słońce, trochę deszcz…

Miłośnicy górskich wypraw wiedzą z pewnością, że w górach możemy spodziewać się dosłownie wszystkiego. Duża zmienność pogody i warunków atmosferycznych w wyższych partiach terenu to coś, z czym bezwzględnie powinniśmy się liczyć, wybierając się tutaj. O tym, co zabrać w góry, decydować będzie nie tylko pora roku, w jakiej wybieramy się na piesze wędrówki, ale także rodzaj preferowanej przez nas aktywności. Im bardziej zaawansowane wspinanie planujemy, tym większą wagę powinniśmy przyłożyć do wybieranej przez nas odzieży turystycznej. Niezbędny będzie także odpowiedni sprzęt i ekwipunek. Wszystko po to, aby cieszyć się udanym i komfortowym wypadem. W końcu góry o tej porze roku są naprawdę zachwycające i nikt, kto je teraz odwiedzi, nie będzie rozczarowany.

Odzież turystyczna w góry

Absolutna podstawa każdego wyjazdu. Zastanawiając się, co zabrać w góry, powinniśmy pomyśleć przede wszystkim o ciepłej i wodoodpornej odzieży, która zapewni nam komfort podczas chłodniejszych miesięcy. Niezbędna będzie odpowiednia kurtka puchowa lub przeciwdeszczowa, wykonana z wytrzymałego i wiatroodpornego materiału, spodnie trekkingowe z praktycznymi kieszeniami oraz bluza polarowa lub softshellowa, którastanowić będzie  dodatkowe źródło ciepła. Oczywiście gwarancją bezpiecznej i komfortowej wędrówki będą wytrzymałe i odpowiednio zabudowane buty trekkingowe oraz – jeśli planujemy wspinaczkę po lodzie lub śniegu – raki. Warto jednak upewnić się, czy wybrany przez nas model jest odpowiedni na wyprawy o tych porach roku i czy umożliwia dopięcie do nich raków. Ponadto warto zaopatrzyć się także w odzież termoaktywną oraz czapkę i solidne rękawice – choć w górach o tej porze roku nierzadko świeci słońce, to niskie temperatury i silny wiatr mogą nam dać się we znaki.

Plecak dla każdego górskiego podróżnika

Plecak turystyczny to bez wątpienia podstawowy element wyposażenia każdego wędrowca. Szczególnie, jeśli planujemy dłuższą wędrówkę lub całodniowe wspinanie się po górskich szlakach. Istotny będzie wybór takiego modelu, w którym zmieścimy wszystkie niezbędne akcesoria, odzież na zmianę i energetyczny prowiant. Warto zwrócić uwagę na to, aby wybrany przez nas plecak był odpowiednio lekki i nie stanowił zbytniego obciążenia podczas wielogodzinnych wypraw. Materiał, z którego jest wykonany, powinien posiadać właściwości wodoodporne, nie przemakać i być odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli planujemy trekking z kijkami lub wspinaczkę, to upewnijmy się, że istnieje możliwość doczepienia kasku, raków czy kijków do plecaka.

Dla miłośników survivalu: namiot na wyprawy

Przede wszystkim pamiętajmy, że nocowanie w namiocie o tej porze roku wymaga odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Oczywistym jest, że jeśli planujemy spanie pod gołym niebem w najbliższych miesiącach, to kluczowy będzie dla nas wybór odpowiedniego namiotu. Zanim zastanowimy się, co zabrać w góry, upewnijmy się, że posiadamy sprawny namiot, który zapewni nam komfort i bezpieczeństwo podczas wyjazdu. Jego rozmiar powinien być podyktowany ilością osób, z którymi podróżujemy oraz ilością sprzętu turystycznego, jaki posiadamy. Wybór konkretnego modelu, sposobu rozkładania oraz wykonania zależeć będzie od naszych preferencji oraz charakteru wyjazdu. Nie zapominajmy przy tym, że podczas chłodniejszych miesięcy niezbędna będzie także karimatę oraz odpowiedni śpiwór, który sprawdzi się podczas naprawdę niskich temperatur.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone