Zamknij

Jak zegarek liczy kroki? Czyli wszystko o krokomierzach!

23:54, 24.12.2018 Materiał partnera Aktualizacja: 23:56, 24.12.2018

Nowoczesne zegarki wyposażane są w coraz więcej gadżetów i nowinek technologicznych. Krokomierz należy do jednej z nich. Technologia kojarzona przede wszystkim ze smartfonami swobodnie odnajduje się w tradycyjnych czasomierzach. Skąd ta zaskakująca popularność i co warto wiedzieć o pedometrach (jak nazywane są też krokomierze). Przekonajmy się!

Zegarki z krokomierzem – jak wyglądają?

To z reguły proste urządzenia służące do liczenia kroków. Najczęściej krokomierze przybierają małe formy, które pozwalają na łatwe doczepienie do ubrania np. podczas aktywności fizycznej (w trakcie spaceru czy joggingu). Ostatnio coraz popularniejsze stają się krokomierze wyposażone w dodatkowe funkcje. Oprócz liczenia kroków pedometry dostarczają wielu innych informacji np. na temat skuteczności treningu czy pulsu i spalanej tkanki tłuszczowej.

Jak przyda mi się krokomierz?

Ideą fixe pomysłodawców krokomierzy jest dbanie o nasza kondycję i aktywność fizyczną poprzez mniej intensywne działania niż tradycyjna siłownia czy biegu długodystansowe. – Jesteśmy w stanie zadbać o nasze zdrowie przy okazji innych aktywności! – mówią zwolennicy pedometrów. Dlatego zamiast morderczych treningów wybierają regularne spacery. Kluczem do sukcesu ma być częstotliwość i systematyczność takich przechadzek. Krokomierz oprócz konkretnych liczb ma dostarczać także sporą dawkę motywacji, która ma pomóc w zachowaniu regularności. Dodatkowym walorem krokomierza jest stałe monitorowanie aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Jak działa krokomierz?

Działanie tradycyjnych pedometrów oparte jest na mechanizmie wahadła w sprężynie, który przewodzi impulsy elektryczne. W trakcie wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej, wahadło wprawiane jest w ruch, zajmuje zróżnicowane pozycje i zwiera styki specjalnego układu wejściowego mikroprocesora. W ten sposób naliczane są przebyte przez nas kroki. Jak widzisz, wbrew pozorom krokomierz to całkiem skomplikowane urządzenie. Dlatego przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na ich producenta i unikać tanich podróbek. Korzystanie z fałszywek to ryzyko uzyskiwania nieprecyzyjnego pomiaru.

Czym różni się krokomierz od aplikacji?

Główną cechą, która odróżnia oba rozwiązania jest mechanizm ich działania. Aplikacja aby policzyć nasze kroki korzysta z akcelerometra i GPS. Wewnątrz urządzenia znajduje się ciężarek, który reaguje wraz z każdym ruchem telefonu i umożliwia policzenie wszystkich kroków. Akcelerometr pozwala natomiast na brak rejestracji podczas przemieszczania się samochodem.  

Krokomierz – dlaczego warto?

Spróbujmy usystematyzować powyższa wiedzę i wyciągnąć główne wnioski, dla których warto pokusić się o krokomierz.

- dodatkowa motywacja do treningów

- stały monitoring naszych - mniej lub bardziej - sportowych postępów

- informacje na temat przebytych kilometrów i spalonej liczbie kalorii

- porównanie osiągnięć na przestrzeni czasu, a także z innymi osobami

Jak widzisz krokomierz to nie tylko gadżet, ale też narzędzie, które pośrednio może wpływać na twój tryb życia. Dzięki niemu łatwiej postawisz na sport i zdrowie, a to już solidne argumenty za takim zakupem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%