Zamknij

Progi podatkowe - czym są i jak będą miały wpływ na wysokość twojego podatku w 2019 roku?

19:05, 26.01.2019 Materiał partnera Aktualizacja: 19:05, 26.01.2019

Nie jest łatwo rozliczać samodzielnie podatków - o czym co roku przekonuje się wiele osób. Podatek PIT trzeba rozliczać w każdym roku. Jest to podatek dochodowy od osób fizycznych, będący podatkiem bezpośrednim, który musi odprowadzać każdy obywatel posiadający jakieś przychody. Nie każdy jednak wie jak należy to poprawnie zrobić i od czego zależy wysokość odprowadzanego podatku. Z artykułu można dowiedzieć się czym dokładnie są progi podatkowe, jakie funkcjonują w Polsce i jak wpływają na wysokość naszych podatków!

Czym są progi podatkowe?

Progi podatkowe są stawkami procentowymi podatku dochodowego od osób fizycznych. Początkującym nie jest łatwo zrozumieć dokładnie na jakiej zasadzie działają, jednak ogólnie rzecz biorąc ich funkcjonowanie opiera się na istniejącej skali podatkowej. Jest to wzór na podstawie którego można określić wysokość podatku, jaki dana osoba będzie musiała zapłacić. Podstawą opodatkowania jest w tym wypadku osiągany w danym roku rozliczeniowym dochód. Im będzie on wyższy, tym możliwe, iż wyższy podatek trzeba będzie uiścić. Progi podatkowe to istniejące w skali podatkowej przedziały. 

Jakie mamy progi podatkowe w Polsce?

W Polsce w tej chwili obowiązują dwa progi podatkowe, czyli 18% oraz 32%. Rozliczając podatek PIT w 2019 za rok poprzedni, będziemy korzystać właśnie z tych dwóch progów podatkowych. Jeśli chodzi o przedziały związane z wysokością dochodów, będziemy zatem korzystać z następujących wytycznych:

  • pierwszy próg podatkowy - 18% do kwoty 85 528 złotych
  • drugi próg podatkowy - 32% powyżej kwoty 85 528 złotych.

W roku 2018 również obowiązywały dwa progi podatkowe - 18% i 32%. Wcześniej wszystko wyglądało nieco inaczej. W latach 1992 - 2008 istniały trzy progi podatkowe, choć w różnych okresach wyglądało to różnie. Na przykład w roku 2008 podatek wynosił 19%, 30% i 40%. Jeśli zaś chodzi o podstawę rozliczeniową, istniejące progi były następujące:

  1. Do kwoty 44 490 złotych
  2. Ponad 44 490 złotych do 85 528 złotych
  3. Przeszło 85 528 złotych.

Jak obliczyć kwotę podatku?

W tej chwili obowiązują dwa progi podatkowe. Warto dodać, że jeśli dochody podatnika przekroczą maksymalną sumę dla pierwszego progu podatkowego, nie oznacza to wcale, że będzie musiał rozliczyć w ten sposób wszystkie swoje przychody. Część z nich będzie objęta podatkiem 18%, natomiast podatek w wysokości 32% będzie przypisany tylko do tych dochodów, które stanowią nadwyżkę - ponad 85 528 złotych. Jak więc widać, wyliczenia te nie są szczególnie trudne do przeprowadzenia. Od końcowej sumy odejmuje się jeszcze kwotę zmniejszającą podatek.

Oczywiście, wpływ na wysokość odprowadzanego podatku ma także kwota wolna od podatku - która co jakiś czas się zmienia. Zmiany następują także w roku 2019, a zatem będą miały wpływ na rozliczanie podatku za rok 2018. W roku 2019 kwota wolna od podatku (czyli kwota dochodu, który nie powoduje powstania obowiązku uiszczenia podatku dochodowego PIT) wzrasta do 8001 złotych. Kwota ta jednak obowiązuje wyłącznie podatników, którzy swoje przychody rozliczają na PIT-36 oraz PIT-37.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%