Zamknij
REKLAMA

Na co zwracać szczególną uwagę dobierając damskie buty narciarskie?

17:34, 14.03.2019 | Materiał partnera

Rosnące wymagania pań wobec butów na narty – nadzwyczaj istotnego elementu wyposażenia zjazdowego – sprawiają, że na rynku praktycznie co sezon pojawiają się rozmaite nowości. W zalewie pozornych innowacji, krzykliwych reklam i cenowych okazji warto pamiętać o podstawowych regułach doboru damskich butów narciarskich.

Producenci sprzętu do sportów zimowych już dawno temu zdali sobie sprawę z elementarnych różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami. Mowa zarówno o preferencjach dotyczących wyglądu zewnętrznego, jak i szczegółach budowy anatomicznej, wpływających na sposób pracy poszczególnych części ciała podczas jazdy po stoku.

Zatroszcz się o delikatne stopy. Poprawisz komfort, zwiększysz przyjemność z jazdy

W uprawianiu narciarstwa główną rolę odgrywa precyzja wykonywanych ruchów. Tę z kolei zapewnia odpowiednie przyleganie obuwia do nóg. Jako że panie charakteryzują się odmienną motoryką, masą i stylem jazdy, buty narciarskie damskie mają diametralnie inną budowę od sprzętu zaprojektowanego dla mężczyzn. I tak obuwie o numerycznie tym samym rozmiarze, w wariancie dla kobiet okazuje się zauważalnie mniejsze. Wynika to z faktu, że narciarki naturalnie używają mniejszej siły do wykonywania skrętów i hamowania – dzięki temu damskie buty mogą być również lżejsze. W oczy rzuca się również niższa cholewka, co bierze się z morfologii mięśni łydki.

Najwięcej różnic względem akcesoriów dla panów występuje w części wewnętrznej. Mniejsza przestrzeń, węższe wkładki, środek wyłożony dodatkowymi warstwami izolacyjnych materiałów... Wszystko po to, zapewnić właściwe trzymanie oraz ochronę wrażliwszych na zimno damskich stóp. Warto jeszcze dodać, że w butach narciarskich dla kobiet optymalny flex index – współczynnik określający twardość i sztywność skorupy – zawsze będzie o ok. 10-20 punktów niższy niż dla mężczyzn o porównywalnych umiejętnościach zjazdowych.

Róż, magenta a może fuksja? Wybierz swój ulubiony kolor!

Od zarania dziejów panie przywiązują wielką wagę do wyglądu, odzieży i mody. Prezencja na stoku narciarskim nie stanowi tutaj żadnego wyjątku. Dlatego też damskie buty narciarskie wyróżniają się liczbą dostępnych wzorów i wariantów kolorystycznych. Wystarczy pobieżnie zerknąć na oferty sklepów sportowych, choćby takiego jak SportsShop, aby naocznie przekonać się jak rozbudowany jest asortyment dla kobiet jeżdżących na nartach i/lub snowboardzie. Dodając do tego jeszcze kaski, gogle, kurtki, spodnie, kijki, same narty oraz pozostałe dostępne akcesoria – prawdopodobieństwo, że na jednym stoku i w tym samym czasie pojawię się dwie panie w identycznej stylizacji, oscyluje wokół zera absolutnego.

(Materiał partnera)
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone