Zamknij

Sprawdź, z czym wiąże się współwłasność samochodu

10:35, 25.03.2019 Materiał partnera Aktualizacja: 21:22, 26.03.2019

Jeden samochód można zarejestrować na wiele osób: współwłaścicieli. W jakich sytuacjach warto to zrobić? Czy rozwiązanie owo ma jakieś wady? Jeśli Ty także zastanawiasz się nad zarejestrowaniem auta jako współwłasność, koniecznie przeczytaj niniejszy poradnik. Poznaj mocne i słabe strony prawnego współdzielenia pojazdu.

Współwłasność samochodu – zakup, sprzedaż

Istnieją różne sposoby na zarejestrowanie samochodu jako współwłasność. Jeden z nich to oczywiście wspólny zakup. Jeśli na umowie kupna-sprzedaży widnieją dane kilku osób, pojazd automatycznie zostanie zarejestrowany jako współwłasność. Udając się do urzędu, wskażesz głównego właściciela oraz współwłaścicieli.

Kolejny sposób na zarejestrowanie auta jako współwłasność to dorejestrowanie nowej osoby lub osób. Jest koniecznością, jeżeli pojazd zakupiłeś sam i na umowie widnieją jedynie Twoje dane. By dopisać kolejnego właściciela lub kilku, musisz sporządzić odpowiedni dokument, np. akt darowizny lub umowę odsprzedaży części samochodu.

Warto też wspomnieć o procesie sprzedaży samochodu zarejestrowanego jako współwłasność. Dokonanie transakcji nie będzie możliwe, jeśli na umowie zbycia nie znajdą się ręczne podpisy wszystkich współwłaścicieli. O ile w przypadku rejestracji auta wolno wystawić pisemne upoważnienie osobie, która zarejestruje/dorejestruje współwłaściciela za Ciebie, o tyle przy sprzedaży taka możliwość nie zachodzi. Upewnij się więc, że osoba, z którą chcesz dzielić prawo do korzystania z auta, jest godna zaufania i łatwo się z nią porozumieć. Przeczytaj artykuł: Sprzedaż auta a współwłaściciel, by poznać wszystkie wady i zalety tego rozwiązania.

Dla kogo współwłasność auta jest zaletą?

Zarejestrowanie pojazdu jako współwłasność jest korzystne przede wszystkim dla młodego kierowcy. Cena OC wyliczana jest na podstawie zniżek przysługujących wszystkim właścicielom samochodu, więc z uwagi na wieloletnie doświadczenie na drodze i bezkolizyjną historię jazdy jednego kierowcy (np. rodzica), drugi zapłaci za obowiązkową ochronę OC mniej. Otrzyma także korzystniejszą ofertę cenową dla dodatkowej polisy autocasco, jeśli zdecyduje się ją wykupić.

Uwaga: istotne jest to, kto pojawia się w dokumencie rejestracyjnym jako główny właściciel, a kto jako współwłaściciel. Największe znaczenie dla ceny OC ma ten pierwszy, ponieważ ubezpieczyciel zakłada, iż to właśnie on będzie poruszał się samochodem częściej. Jeśli więc jesteś młodym kierowcą, pozwól rodzicowi figurować w dokumentach jako właściciel, aby uzyskać niższą stawkę OC.

Dla kogo współwłasność auta jest wadą?

Niestety nie ma rozwiązań idealnych. Podczas gdy dla młodego kierowcy zarejestrowanie samochodu jako współwłasność będzie korzyścią, bardziej doświadczonemu kierowcy może przynieść straty. Musisz bowiem pamiętać, że jako współwłaściciele w świetle prawa jesteście odpowiedzialni za auto po równo. Jeżeli jeden doprowadzi do szkody na drodze, zniżkę za bezkolizyjną historię jazdy stracicie oboje. Razem też będziecie musieli zapłacić karę, jeśli kolizja wygeneruje dodatkowe koszty.

Nie jest powiedziane, który z właścicieli odpowiada za wykupienie OC – ustalcie to między sobą sami. Ważne natomiast, by zachować ciągłość ochrony, ponieważ w przypadku zwłoki z opłatą za składkę grzywna rozłoży się po połowie.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%