Zamknij
REKLAMA

Co należy wiedzieć o kredytach gotówkowych?

22:54, 17.04.2019 | Materiał partnera

Popsuta lodówka, wesele brata, a może wymarzone wakacje? W przypadku braku oszczędności, kupno nowego sprzętu lub zdobywanie nowych doświadczeń może być wyjątkowo trudne. W takich chwilach nie sposób nie myśleć nad wzięciem pożyczki czy kredytu gotówkowego. Wiele osób woli decydować się na to drugie rozwiązanie nawet bez znajomości tematu. Poniżej znajdziecie to, co trzeba wiedzieć w takiej sytuacji!

Pożyczka a kredyt gotówkowy

Słowo „pożyczka” kojarzy się raczej z czymś szybkim i łatwo dostępnym. Jest w tym sporo prawdy, gdyż podmioty udostępniające swe pieniądze na podstawie umowy o pożyczkę, najczęściej nie biorą pod lupę takich kwestii, jak chociażby zdolność kredytowa klienta.

Inaczej jest w przypadku kredytów gotówkowych, które mogą być udzielane wyłącznie przez przedsiębiorstwa mające status banku. W momencie starania się o pieniądze z takiej instytucji trzeba liczyć się z koniecznością skompletowania odpowiedniej dokumentacji. Wynika to najczęściej z korzystniejszych warunków kredytu, które jednocześnie wiążą się z większym ryzykiem dla pożyczkodawcy.

Możliwa wysokość kredytu i okres spłaty

Ten aspekt nie jest zupełnie oczywisty, gdyż właściwie każda instytucja posiada swoje własne regulaminy i zbiory zasad, na podstawie których udzielane są pożyczki. Często można spotkać się z możliwością zaciągnięcia kredytu gotówkowego na minimalną kwotę 500 zł, jednak spora część banków skora jest do podpisania umów opiewających na 1000 lub więcej zł.

Kredyty gotówkowe mogą być również udzielane do pewnej kwoty. W sporej części placówek maksymalna wartość pożyczonych pieniędzy wynosi 200 tysięcy złotych, jednak kwota ta jest ustalana indywidualnie dla każdego klienta i zależy od jego zdolności kredytowej. Warto wiedzieć, że w rzeczywistości tego rodzaju pożyczka ograniczona jest do 255 550 zł przez ustawę o kredytach konsumenckich, podobnie jak maksymalny okres spłaty. W obecnej chwili jest on równy 10 lat.

Koszty kredytu gotówkowego

Każdy kredyt obarczony jest kosztami i nie inaczej jest w opisywanym przypadku. Pożyczając gotówkę, warto mieć na uwadze fakt, że – poza kapitałem – w spłacanych ratach będą zawarte takie opłaty jak: odsetki, prowizja czy ubezpieczenie kredytu. Pomocnym narzędziem w szukaniu najkorzystniejszych ofert mogą być różnego rodzaju porównywarki czy kalkulatory kredytów taki jak ten na stronie Expander: 

Przeznaczenie kredytu gotówkowego

Bankowa pożyczka gotówkowa może w zasadzie zostać wzięta na dowolny cel, który powinien zostać określony w umowie podpisanej przez obie strony. Warto pamiętać, że bank może wymagać dostarczenia rachunków lub faktur, które będą świadczyć o dokonaniu zakupu będącego powodem wzięcia kredytu.

Dokumenty niezbędne do wzięcia kredytu

Pożyczając pieniądze swoim klientom, banki ryzykują utratę pieniędzy. Nikogo nie powinno więc dziwić, że zależy im na solidnym sprawdzeniu kredytobiorców przed podpisaniem z nimi umowy. Aby pozytywnie przejść weryfikację oraz ocenę zdolności kredytowej, niezbędne będzie dostarczenie co najmniej:

dokumentu potwierdzającego tożsamość,
pisma traktującego o wysokości uzyskiwanych dochodów.

W zależności od wysokości kredytu bank może wymagać bardziej szczegółowej dokumentacji lub wręcz przeciwnie – nie patrzeć na klienta tak rygorystycznie.

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone