Zamknij

Telefon na kartę czy w abonamencie? Sprawdź, co się bardziej opłaca

11:13, 30.05.2019 Materiał partnera Aktualizacja: 11:14, 30.05.2019

Niezależnie od tego, czy kupujesz nowy telefon, czy też kończy Ci się poprzednia umowa z operatorem, stajesz przed możliwością wyboru. Możesz zdecydować, w jaki sposób będziesz opłacać wydatki związane z dzwonieniem, wysyłaniem SMS-ów i korzystaniem z internetu sieci komórkowej. Którą opcję wybrać – telefon na kartę czy na abonament? A może mix?

Komu opłaci się telefon na abonament?

Są dwie sytuacje, w których telefon na abonament jest opłacalny. Z pewnością opcję tę docenią osoby prowadzące własną firmę. Nie dość, że operatorzy mają dla takich klientów naprawdę opłacalne oferty, to jeszcze osoba prowadząca działalność będzie mogła część wydatków odpisać sobie od podatku. Ponadto Abonament sprawdzi się również wtedy, gdy potrzebujesz nowego, najlepiej topowego smartfona, ale nie masz na niego gotówki. Podpisując umowę abonamentową zazwyczaj można dobrać do niej telefon za złotówkę lub za inną, niewielką opłatę. Operatorzy proponują wówczas najlepsze smartfony Xiaomi, Samsung, Huawei, a nawet iPhone! Abonament opłaca się też wtedy, gdy wykonujesz mnóstwo połączeń do Polski i za granicę – w przypadku indywidualnej umowy możesz łatwo dopasować do potrzeb jej warunki, np. zwiększyć limit na połączenia i internet, jednocześnie rezygnując z pakietów SMS. Musisz jednak pamiętać, że telefon na abonament jest jednak najdroższą, choć bardzo wygodą opcją.

Kiedy warto kupić kartę pre-paid?

Obecnie najbardziej opłacalną metodą finansowania rozmów, SMS-ów i internetu sieci komórkowej jest używanie telefonu na kartę. Co prawda w tym przypadku nie możesz liczyć na otrzymanie nowego smartfona w niskiej cenie – wręcz przeciwnie. Musisz posiadać własny aparat, a od operatora kupować jedynie usługi. Jest to opcja, na którą często decydują się osoby rzadko korzystające ze smartfona – mogą one przedłużać ważność konta za bardzo małe kwoty, a to, czego nie wydadzą, przechodzi im na kolejne miesiące. Co więcej, oferty na kartę zawierają bardzo dużo pakietów, które w dowolnej chwili możesz aktywować i dezaktywować – jeśli nie dzwonisz i nie wysyłasz SMS-ów, a telefon służy Ci głównie do korzystania z internetu, możesz kupić tylko pakiet internetowy. Co najważniejsze, w przypadku karty pre-paid nie będziesz związany z operatorem żadną umową czasową i w każdej chwili będziesz mógł przejść do konkurencji, jeśli ta wypuści atrakcyjniejszą ofertę.

A może mix?

Mix łączy umowę abonamentową z zaletami korzystania z karty pre-paid. Co prawda podpisujesz z operatorem umowę na określoną liczbę doładowań, ale jednocześnie możesz skorzystać z opcji zakupienia smartfona w ramach abonamentu. Co więcej, Twoje wydatki pozostaną pod kontrolą, jak w przypadku telefonu na kartę – możesz wydać dokładnie tyle pieniędzy, za ile doładowałeś swoje urządzenie. Z takiej oferty bardzo często korzystają rodzice, którzy muszą zakupić pierwszy smartfon dla swoich pociech – nie muszą bowiem wydawać wiele jednorazowo, lecz rozkłada się to w czasie wraz z kolejnymi doładowaniami.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%