Zamknij
REKLAMA

Co warto wiedzieć, zanim obstawi się zakład u bukmachera?

23:41, 27.06.2019 | Materiał partnera
Skomentuj

Chcesz obstawić swój pierwszy zakład u legalnego bukmachera? Przeczytaj, co warto wiedzieć, zanim to zrobisz. Dowiedz się, jak wygląda kwestia podatku od gry i jak sprawdzić, czy grasz legalnie. 

Teoretycznie pierwszy zakład można obstawić zupełnie losowo, nie wiedząc zbyt wiele o tym, jak działa rynek bukmacherski. Mając odrobinę szczęścia, można nawet coś na tym wygrać. Jednak większość przypadków, w których gracz obstawia zakład przypadkowo, pod wpływem chwili, kończy się po prostu stratą pieniędzy.

Nawet jeśli nie planuje się regularnego typowania, a postawiony kupon ma być jedynie od czasu do czasu dodatkiem do oglądanego meczu, to warto znać kilka podstawowych faktów na temat gry u bukmacherów.

Podatki

Gracze nie zawsze muszą zdawać sobie sprawę z tego, jaka część obstawionej przez nich kwoty jest przeznaczona na podatki. Dzieje się tak dlatego, że użytkownik nie jest za to odpowiedzialny – to bukmacher od razu odprowadza właściwy procent każdej stawki na podatek od gry.

Podatek od gry w Polsce wynosi 12%. Jest on pobierany bez względu na to, czy kupon będzie wygrany czy też nie. Według ustawy o grach hazardowych podatek płacony jest od obrotu bukmachera, jednak normą stało się już że bukmacherzy przerzucają ten podatek na graczy, pomniejszając każdą wnoszoną stawkę. Dlatego już w momencie obstawienia zakładu legalny bukmacher odejmuje od stawki 12% jej wartości. Oczywiście gracz nie musi uwzględniać tego w zeznaniu podatkowym, gdyż to nie on de facto płaci ten podatek, a legalny bukmacher.

Natomiast jeżeli wygrana przekroczy kwotę 2280 zł, wtedy obowiązuje jeszcze podatek od wygranej w wysokości 10%. Ten podatek także odprowadza bukmacher, potrącając należną kwotę z wygranej.

Początkujący gracze, którzy obstawiają pojedyncze zakłady za niewielką kwotę, mogą nie być świadomi tych liczb. Dobrze jest jednak wiedzieć, dlaczego wygrana, którą wypłacił bukmacher, różni się od tej, którą sami sobie wyliczyliśmy.

Hazard uzależnia

Nie mówi się o tym dość często. Zakłady bukmacherskie są lekceważone, niekiedy nawet nie są traktowane jako hazard. Stacjonarne punkty bukmacherów są dostępne w wielu miejscach, a duża część graczy korzysta głównie z obstawiania zakładów w Internecie. Ta forma hazardu jest dużo bardziej popularna i łatwiej dostępne dla większej ilości osób niż kasyna, które kojarzą się z wydawaniem ogromnych sum pieniędzy i godzinami spędzonymi wśród innych graczy.

Jednak od zakładów też można się uzależnić. Zanim obstawi się swój pierwszy zakład, powinno się z pełną świadomością przemyśleć podejmowane ryzyko. Często to właśnie taka niewinna zabawa przeradza się w nałóg, z którego ciężko się wydostać.

„Kibicuję tej drużynie, na pewno wygra!”

Osoby, które decydują się na obstawienie swojego pierwszego zakładu, często robią to pod wpływem emocji. Czekają na mecz swojej ulubionej drużyny, albo występ ulubionego zawodnika i chcąc jeszcze bardziej przeżywać to wydarzenie, obstawiają zakład. Oczywiście na swojego ulubieńca, choćby teoretycznie miał małe szanse na wygraną.

W tym wypadku graczami nie kieruje rozsądek. Postawiony kupon często okazuje się nietrafiony, a porażka podwójna – nie dość, że nasza ulubiona drużyna przegrała, to dodatkowo my straciliśmy pieniądze obstawione pod wpływem chwili.

Zanim obstawi się swój pierwszy zakład, warto poczytać statystyki na ten temat. Nie zaszkodzi też dowiedzieć się więcej o drużynach, które w danym wydarzeniu ze sobą rywalizują. Taka analiza może pomóc wybrać taki wynik, który wydaje się najbardziej prawdopodobny. Oczywiście w sporcie nic nie jest pewne – nieprzewidziane sytuacje zdarzają się na każdym kroku. Jednak szczęściu można nieco pomóc, posiadając choćby minimalną wiedzę na temat tego, co się obstawia.

„Czarna lista” bukmacherów

Nie wszystkie osoby obstawiające zakłady bukmacherskie muszą zdawać sobie sprawę z obowiązującego w Polsce prawa na temat gier hazardowych. Być może niektórzy nie zdają sobie sprawy, że gra u wielu znanych w Europie bukmacherów jest w Polsce nielegalna.

Każda spółka, która chce prowadzić działającą na rynku polskim firmę bukmacherską w sposób nienaruszający prawa, musi najpierw postarać się o zezwolenie Ministra Finansów. Niestety nie wszyscy się do tego stosują i w Polsce wciąż istnieje wielu bukmacherów, którzy prowadzą swoją działalność nielegalnie. Dotyczy to wielu zagranicznych bukmacherów działających w Internecie, w tym również niektórych znanych w zachodniej Europie marek.

Skąd jednak gracz ma wiedzieć, czy firma, z której usług korzysta, funkcjonuje zgodnie z polskim prawem? Sposobów na zweryfikowanie takiej informacji jest wiele – można to sprawdzić np. na tej stronie lub poszukać informacji o wydanych zezwoleniach na stronie Ministerstwa, co bez wątpienia byłoby najlepszym źródłem.

Warunków, które musi spełnić spółka, by w pełni legalnie prowadzić działalność bukmacherską w Polsce jest sporo. Niektóre firmy postanawiają iść na skróty, a zdarza się że nieuświadomieni gracze razem z nimi popełniają przestępstwo, obstawiając u nich zakłady. Dlatego zanim zacznie się grę, warto wiedzieć, że korzystanie z usług bukmacherów, którzy nie mają na to zezwolenia, to narażanie się na wysoką karę finansową oraz utratę wszystkich wygranych.

 

Chociaż obstawienie pierwszego zakładu może wydawać się niewiele znaczącym wydarzeniem, to podejmując takie działanie, warto mieć na uwadze kilka kwestii. Szczególnie istotne jest to, że od zakładów bukmacherskich można się bardzo łatwo uzależnić, a także to, że gra u nielegalnych bukmacherów może wiązać się z dużą karą. Oczywiście obstawiać mogą tylko te osoby, które są pełnoletnie.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone