Zamknij

Bon na zasiedlenie

09:55, 01.08.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:48, 05.08.2019

Jedną z formą aktywizacji bezrobotnych używanej przez państwo jest bon na zasiedlenie. Ma on charakter jednorazowego świadczenia wypłacanego osobie podejmującej się pracy w miejscu innym niż miejsce zamieszkania. Aby otrzymać bon na zasiedlenie trzeba jednak spełnić specjalne warunki.

Kto i w jaki sposób może uzyskać bon zasiedleniowy?

Bon zasiedleniowy może uzyskać każdy zarejestrowany bezrobotny poniżej 30. roku życia, po spełnieniu pewnych warunków. Głównym z nich jest chęć podjęcia pracy poza miejscem zamieszkania (odległość minimum 80 km bądź dojazd przekraczający 3 godziny). Wyrazem dążenia bezrobotnego do otrzymania posady ma być uzyskanie pracy na minimum pół roku oraz osiągnięcie pułapu zarobkowego w wysokości minimalnej krajowej. Ponadto, osoba starająca się o bon zasiedleniowy musi podlegać ubezpieczeniom społecznym. Świadczenie można uzyskać wypełniając odpowiedni wniosek i kierując go do starosty powiatowego. Ponadto, bon zasiedleniowy przyznawany jest osobom bezrobotnym zarejestrowanym przez urząd pracy. Z tego powodu powinniśmy się przygotować na wizytę w tych instytucjach.

Ile wynosi bon zasiedleniowy i po co on właściwie jest?

Maksymalna wysokość środków wypłacanych w ramach bonu zasiedleniowego nie może wynieść więcej niż 200% przeciętnego wynagrodzenia. W tym roku nie przeprowadzono jeszcze stosownych badań, lecz eksperci w 2018 roku prognozowali, iż może to być kwota nawet 9000 złotych. Tego typu jednorazowe świadczenie ma ogromne znaczenie dla osób, które pragną zamieszkać w nowym miejscu, lecz nie mają stosownych środków, aby np. wynająć mieszkanie. Środki z bonu mają pomóc w starcie głównie absolwentom uczelni wyższych oraz ludziom dopiero wkraczającym na rynek pracy. Ponadto, bon ma mieć również charakter nagrody, gdyż wskazuje, iż bezrobotny skutecznie poszukiwał i w końcu znalazł stabilne źródło zatrudnienia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%