Zamknij

Odliczenie podatku VAT we właściwym terminie

08:51, 07.08.2019 | Materiały partnera
Skomentuj

Wszyscy przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT uprawnieni są do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, czyli zmniejszenia zobowiązania wobec urzędu skarbowego za zakupy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Termin, w jakim można to zrobić, budzi jednak często wiele wątpliwości wśród podatników.

Zgodnie z ogólną zasadą, którą określa art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, przedsiębiorca ma prawo do odliczenia VAT-u w tym samym okresie, w którym nastąpiło nabycie lub importowanie towarów, lub usług. Kolejnym warunkiem, który przedsiębiorca musi spełnić, aby moc dokonać odliczenia, jest posiadanie faktury lub dokumentu celnego, stanowiącego potwierdzenie zakupu. Jeśli jednak podatnik nie dokonał przysługującego mu odliczenia w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy w związku z zakupem, ale posiada fakturę, dokumentującą tę czynność, może odliczyć VAT naliczony w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Jeśli jednak podatnik nie dokona należnego mu odliczenia w tym terminie, zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT może obniżyć kwotę podatku należnego, składając korektę deklaracji za okres, w którym nabył prawo do odliczenia. Korektę taką można złożyć nie później niż 5 lat od początku roku, w którym przedsiębiorca zyskał prawo, do obniżenia VAT należnego. Zanim jednak dokonamy odliczenia, warto zwrócić uwagę na fakt, czy w przypadku danej sytuacji ustawodawca nie określił, szczególnego sposobu postępowania.

Podsumowując, przed dokonaniem odliczenia przedsiębiorąca powinien zwrócić uwagę na to, czy zgodnie z przepisami ustawy o VAT, na pewno jest uprawniony do jego wykonania. Kolejną kwestią jest to, czy nabyty towar lub usługa co do którego chcemy dokonać odliczenia podatku naliczonego, są lub będą związane z wykonywanymi przed podatnika czynnościami opodatkowanymi. Ważne jest także czy obowiązek podatkowy po stronie sprzedawcy powstał w sposób szczególny (np. media, najem, usługi budowlane). Jeśli ma status małego podatnika rozliczającego VAT metodą kasową, ważne jest także to czy dokonał zapłaty za dany towar lub usługę. Prawo do odliczenia powstaje bowiem dopiero za okres, w którym nastąpiła zapłata. Na prawo do odliczenia podatku VAT wpływ mają także faktury korygujące. W sytuacji, kiedy przedsiębiorca ją otrzyma, jest zobowiązany do jej uwzględnienia za dany okres.

Jeśli szukasz dobrego, ale niedrogiego biura rachunkowego, sprawdź jakie nasze biuro ma promocję dla nowych klientów. Decydując się na współpracę z nami, możesz liczyć nie tylko na przystępne ceny za usługi księgowe, ale także na kompleksową i w pełni profesjonalną obsługę.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone