Zamknij

Modna elewacja domu jednorodzinnego - które rozwiązania są trwałe i sprawdzą się na lata?

01:58, 21.08.2019 | Materiał partnera
Skomentuj

Odpowiednio dobrana elewacja budynku pozwala na dopełnienie aranżacji całej posesji. Powinna być ona estetyczna, ale także wytrzymać długie lata.

Warto postawić na rozwiązania ponadczasowe, a nie kierować się ulotnymi modami, aby przez długi czas cieszyć się również efektownym wyglądem domu. Jakie rozwiązania obecnie są najpopularniejsze? Co jeszcze jest ważne w czasie budowy domu i wyboru elewacji?

Jakie są najważniejsze decyzje, które musi podjąć inwestor?

W pierwszej kolejności oczywiście wybiera się działkę, następnie projekt, który będzie do niej pasował. Tutaj należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość działki oraz jej kształt i położenie (więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule Kiedy najlepiej kupić działkę budowlaną i jak dobrać pod nią projekt domu?). Jeżeli chodzi o same projekty, to można zdecydować się na taki wykonany na zamówienie lub gotowy. W przypadku gotowych projektów np. ze strony domoweklimaty.pl, warto zwrócić uwagę na to, czy można je modyfikować, a jeśli tak, to w jakim stopniu. To pozwoli dopasować dom w pełni do potrzeb inwestora, również pod względem elewacji i sposobu jej wykończenia.

Jaki rodzaj elewacji wybrać?

W gotowych projektach sposób wykończenia elewacji budynku często jest z góry określony. Jednak niekiedy architekt przygotowujący projekt pozwala na wprowadzenie zmian w swoim projekcie, więc można zdecydować się na inne wykończenie budynku od zewnątrz. Jakie zatem rozwiązania będą najlepsze?

Najpopularniejszym sposobem wykończenia elewacji budynku jest położenie tynków oraz pomalowanie ścian zewnętrznych. Jednak warto zastanowić się też nad innymi rozwiązaniami. Co istotne, zanim podejmie się decyzję o wyglądzie elewacji, należy sprawdzić, czy w planie zagospodarowanie przestrzennego dla danego regionu nie ma wytycznych, co do wyglądu elewacji budynków tam stawianych.

Obecnie bardzo modne jest łączenie kilku rozwiązań np. tynków strukturalnych i naturalnego kamienia. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie drewna lub odporniejszych na działanie warunków atmosferycznych materiałów kompozytowych, które wyglądem imitują drewniane deski.

Wytrzymałym i zarazem cały czas modnym materiałem wykończeniowym jest także cegła klinkierowa. Jednak z uwagi na to, że jest to materiał stosunkowo drogi, wykorzystuje się ją najczęściej tylko do niektórych elementów elewacji np. cokołów, a także wnęk czy miejsc w okolicy drzwi wejściowych czy okien.

Jaki kolor elewacji wybrać?

Wybierając kolor elewacji domu, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Ważne jest to, aby dobrać go tak, by pasował do kompozycji całej posesji, a także do wytycznych z planu zagospodarowania przestrzennego (dotyczy to szczególnie rejonów turystycznych czy o dużym znaczeniu dla kultury i historii kraju). Najbezpieczniejszym kolorem elewacji jest biały w różnych odcieniach. Popularny jest też beż. Nowoczesne domy często mają elewacje szare. Można zdecydować się też na połączenie dwóch kolorów np. bieli z brązem czy bieli z szarością.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone