Zamknij
REKLAMA

Oszczędzanie. Jak zacząć, jak działać, co wybrać?

23:21, 24.10.2019 | Materiał partnera

Jak pokazują badania mamy wiele sposobów na uzyskanie oszczędności. Część z nich może stanowić inspirację również dla Ciebie. Który z pomysłów wdrożysz albo już udało Ci się wdrożyć w życie? Skorzystaj z porad zawartych w naszym artykule. Dowiesz się z niego między innymi tego, jaką rolę w tym wszystkim odgrywają lokaty bankowe.

Oszczędzanie Polaków kontra liczby

Sporo informacji na ten temat znajduje się w raporcie pt. „Zwyczaje finansowe Polaków”, który przeprowadzony został przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor. Jak wynika z przedstawionych danych, jednym ze sposobów na mniejsze wydatki są po prostu promocje. Korzysta z nich ponad połowa Polaków, z czego większość stanowią kobiety (59 proc.). Na takie okazje najczęściej decydują się mieszkańcy województwa podkarpackiego (57 proc.). Dodatkowo wiele osób szuka i czerpie profity z tzw. happy hours (12 proc.), a oprócz tego kupuje w sieci tylko wtedy, kiedy przesyłka jest za darmo (16 proc.).

Czy to już wszystkie sposoby na uzyskanie oszczędności? Poza tym decydujemy się na bezpłatne miejsca do parkowania (40 proc.) i nie dajemy napiwków (35 proc.). Sposobem na mniejsze koszty jest ponadto ograniczenie wydatków, które są wsparciem innych osób. Aż 21 proc. nie częstuje papierosami, a 18 proc. nie jest zwolennikiem przekazywania pieniędzy na cele charytatywne (akcje społeczne).

Od czego zacząć oszczędzanie?

Podstawą wszystkiego powinien być dobry plan, a także przygotowanie zestawienia wydatków i wpływów. Pozwoli to na wykonanie analizy, która umożliwi ocenę tego, co jest niepotrzebnym kosztem.

Następnym krokiem jest po prostu zrezygnowanie z zakupów, czy usług, bez których można się obyć. Dodatkowo warto zbudować wokół siebie grupę wsparcia, osób motywujących w drodze do osiągnięcia celu. Swoje oszczędzanie najlepiej rozpocząć od małych kwot. Dopiero po dłuższym czasie będzie można uzyskać większą sumę. Taką, która pozwoli na inwestycję, np. założenie lokaty bankowej.

Nasze oszczędności – czy je posiadamy?

Jednym ze sposobów na oszczędności i bezpieczeństwo zebranych środków są lokaty bankowe. Nie ma tu żadnego ryzyka inwestycyjnego, zwłaszcza że środki te objęte są ochroną BFG. W przypadku bankructwa banku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie o wartości depozytów do kwoty 100 tys. Euro. Stabilność oraz pewny zysk są największymi atutami, jakie przynoszą lokaty terminowe. I jednocześnie sposobem na zamrożenie pieniędzy, które nie zostaną spożytkowane na niepotrzebne wydatki.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone