Zamknij

Paweł Knapik chce poprowadzić Koalicję Obywatelską do zwycięstwa

08:14, 12.09.2018 | Krzysztof Nowicki
REKLAMA
Skomentuj

Świecie potrzebuje otwarcia, przepustowości. Potrzebuje też zajęcia się zamkiem i jego otoczeniem, żeby świecianie i turyści chętnie spędzali tam czas. To niektóre z punktów „Planu dla Świecia” zaprezentowanego we wtorek na Dużym Rynku.

„Świecie. Razem na wyższy poziom” - tym hasłem wyborczym reklamuje się Koalicja Obywatelska w Świeciu. A zebrali się pod jej sztandarem działacze PO, Nowoczesnej, Centroprawicy Ziemi Świeckiej, Unii Demokratów i SLD. Liderem koalicji jest kandydat na burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Stworzyć okna na świat
Świecie ma dwa wąskie gardła – mówił na spotkaniu Paweł Knapik.

- Jedno jest przejazd przez most w Przechowie, drugim wyjazd na Gdańsk przy szpitalu. Żeby udrożnić nasze miasto trzeba stworzyć okna na świat – mówi.

Jednym z okien ma być dodatkowy węzeł na ekspresówce S5, na wysokości ulicy Sienkiewicza. Będzie to dużym ułatwieniem dla Świecian, ale też świetną drogą dojazdową dla przyjeżdżających na halę, stadion, do amfiteatru, czy odwiedzających cmentarz.

Drugim oknem na świat ma być nowy most na Wdzie, na wysokości byłej cukrowni. Droga poprowadzi do Głogówka Królewskiego i dalej do skrzyżowania z drogą krajową przed mostem na Wiśle. Skrzyżowania, które wkrótce będzie przebudowywane. To będzie szybsza trasa dla podróżujących do Torunia, Warszawy, czy na południe Polski. Dodatkowo będzie też rozładowaniem centrum handlowego.

Odnowiony zamek i plac zabaw dla dorosłych
Knapik widzi duży potencjał w kontynuacji rewitalizacji zamku oraz terenów wokół zamku. Chciałby nie tylko ładnie zagospodarowanej zieleni, ścieżek, ławek i zwykłych placów zabaw. Chciałby też placu zabaw dla dorosłych. W dużych miastach takie funkcjonują i cieszą się świetnym zainteresowaniem.

- Jeśli świecianie będą chętnie spędzać tam czas całymi rodzinami, a turyści zostaną na dłużej niż pół godziny potrzebne do zwiedzenia zamku, wtedy szybko pojawi się tam mała gastronomia i inne usługi – argumentuje Paweł Knapik.

Usprawnić miejską komunikację
Są takie miejsca w gminie Świecie, skąd trudno dotrzeć bez własnego samochodu. Tam, zdaniem kandydata na burmistrza, potrzebne są nowe linie komunikacji miejskiej albo dodatkowe kursy. Mogą tam jeździć busy.

Knapik chwalił rozwiniętą sieć ścieżek rowerowych, ale żeby stała się ważnym elementem komunikacyjnym potrzebuje jeszcze kilku rzeczy. Więcej łączników między poszczególnymi ścieżkami, miejsc parkingowych dla rowerów, stojaków i miejsc obsługi rowerów, gdzie można by choćby podpompować koła.

- Czemu ludzie nie jeżdżą rowerami do pracy – pyta Knapik. - Bo nie mają gdzie ich zostawić. Trzeba stworzyć, bezpieczne, monitorowane parkingi dla rowerów.

Jeśli w taki sposób uzupełni się infrastrukturę dróg rowerowych może się okazać, że nie jest potrzebne wprowadzanie kosztownego rozwiązania, jakim jest rower miejski.

Bransoletka życia i pieniądze dla opiekunów
Paweł Knapik uważa, że wprowadzana w różnych miejscach województwa Bransoletka życia jest świetnym rozwiązaniem, często ratującym życie.
Chciałby też wprowadzić pomoc gminy dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Często to są rodzice, małżonkowie, którzy nie mogą pozwolić sobie na pracę zawodową. A gminę Świecie stać na taką pomoc.

Rozmawiać z mieszkańcami
Te wszystkie pomysły można wprowadzać jedynie w porozumieniu z mieszkańcami. Warto do tego wykorzystać rozwiązanie stosowane podczas głosowania nad projektami do Budżetu Obywatelskiego, czyli przez internet.

Przyda się trochę Pogody w Toruniu
Tak żartował marszałek Piotr Całbecki, który przyjechał na spotkanie. Chwalił Świecie jako dobrze zarządzane, rozwinięte miasto. Cieszył się z tego, że Tadeusz Pogoda zdecydował się startować jako kandydat do Sejmiku z listy Koalicji Obywatelskiej.

 

(Krzysztof Nowicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (11)

mieszkaniecmieszkaniec

8 2

Panie Pawle. Ja i moi sąsiedzi dziękujemy za pomoc w sprawie wyceny gruntów i domów pod trasę S5. Z lokalnych polityków tylko Pan się zaangażował i to bardzo skutecznie. Ma Pan nasze głosy. Brawo. 09:36, 14.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MilenaMilena

8 4

Zdecydowany program, bardzo realny, do zrobienia na pewno i solidny człowiek. Prao, Panie Knapik. 11:48, 14.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ArtoorArtoor

8 4

Świetny pomysł na Świecie, świetny człowiek. Tak trzymać. 11:49, 14.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

atoato

0 0

hahahha 22:27, 23.09.2018


Monika WMonika W

7 3

Porównując programy wyborcze i ludzi jestem przekonana o zwycięstwie Knapika. To najlepszy kandydat i otwarty na problemy ludzi. 11:50, 14.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatrycjaPatrycja

8 4

Dobre rozeznanie w polityce regionalnej i nowe pomysły dla Świecia. Wybór jest jasny - stawiam na Pana Pawła. 11:52, 14.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marcin Marcin

3 0

Widzę że niektórzy dostają 50 groszy za wpis. Co do pomysłów pana Knapika, ciekawe jak chce zbudować węzeł jak projekt jest juz dawno zaklepany i nie ma uzasadnienia aby wybudować w Świeciu czwarty węzeł i jest to kompletnie nie do zrealizowania. GDDiK nigdy sie na to nie zgodzi. 20:46, 16.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MaCMaC

0 0

Autostrada A1 też była gotowa gdy wójt Warlubia zaczął walczyć o węzeł... i co udało im się, więc czemu tu ma się nie udać? 18:51, 17.09.2018


JarekJarek

2 1

W żadnym programie wyborczym nie nic o mikro przedsiębiorcach w naszym mieście,to zakrawa na jakąś znieczulice na problemy lokalnych przedsiębiorców.No wydaję mi się że właśnie w pierwszej kolejności powinniśmy wspierać nasze lokalne małe firmy, wszak one tu były są i będą czy jest lepiej lub gorzej a duże obce jak tylko będzie troszkę gorzej to zawiną się i znikną z rynku . 11:12, 17.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

to jato ja

2 0

Ludzie ,jak wam nie wstyd reklamować się pod szyldem PO i Nowoczesnej najbardziej skompromitowanych partii w Polsce.Tyle jasteście warci co ta PO, partia afer. 21:56, 17.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

binobino

2 0

Pogodo Tadeuszu i ty Knapiku nie idzcie ta droga. 22:31, 23.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone