Zamknij

?Żyj Kulturą" 2018 - zagłosuj na najciekawszy projekt

14:54, 04.04.2018 M.K Aktualizacja: 09:20, 05.04.2018
Skomentuj

Podstawy fotografii, wizualizacje 3D w parku miejskim, integracja pokoleń, integracja międzypokoleniowa środowiska muzycznego - to tylko niektóre z 10 projektów zgłoszonych do konkursu. Dofinansowanie otrzyma siedem z nich. Głosować można do 10 kwietnia.

Do tegorocznej edycji programu „Żyj Kulturą” wpłynęło 12 wniosków o realizację inicjatywy społeczno-kulturalnej. Dziesięć wniosków spełnia wymogi formalne i przechodzi do kolejnego etapu. Dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł otrzyma siedem inicjatyw wybranych w drodze głosowania przez internautów (7 inicjatyw z największą ilość głosów).

Głosowanie zostało uruchomione 3 kwietnia (wtorek) i potrwa do 10 kwietnia (wtorek) do godz. 20:00. Można oddać jeden głos na 24 godziny.

Jak głosować?

Głosować można na stronie: http://zyjkultura.oksir.eu/glosowanie/
Na stronie znajdziecie wszystkie inicjatywy na jakie można oddać głos oraz regulamin głosowania.

Zgłoszone inicjatywy:

"GraffPark", wnioskodawca: Patryk Bejger, nr wniosku: 2/18/ŻK
Projekt skierowany do wszystkich mieszkańców gminy, w którym połączymy Street art i światło. Street art nie posiada ściśle określonych reguł działania, struktur dzieła, ani innych wyznaczników, każdy tworzy jak chce i gdzie chce – tak też chcemy się zaprezentować 7 lipca podczas finałowej odsłony projektu w parku przy OKSiR w Świeciu. Zaproszeni artyści stworzą graffiti na płytach pilśniowych oraz foli rozwieszonej miedzy drzewami. Prace staną się częścią instalacji audiowizualnej, a uzupełnieniem całości będzie muzyka kojarzona ze street artem, czyli hip- hop.

„Fotografia od kuchni”, wnioskodawca: Bartłomiej Marchlewski, nr wniosku: 3/18/ŻK
Inicjatywa polega na zorganizowaniu serii spotkań na których omawiane będą podstawy fotografii takie jak kompozycja, oświetlenie, głębia ostrości czy ustawienia aparatu. Każdy uczestnik wykona serię zdjęć, która będzie wizualną odpowiedzią na zadany temat związany ze Świeciem. Następnie z wybranych zdjęć uczestnicy przygotują mini publikacje – ziny. Ziny zostaną rozprowadzone na terenie gminy Świecie pocztą pantoflową. Najlepsze zdjęcia, wyłonione podczas grupowej dyskusji zostaną przedstawione na wystawie, która odbędzie się w sierpniu w gmachu OKSiR.

„Jesteśmy świadkami historii”, wnioskodawca: Wojciech Wilkowski, nr wniosku: 4/18/ŻK
Celem projektu jest integracja młodzieży szkolnej i seniorów w wieku 60+, której efektem będzie: podjęcie działań dokumentujących kulturę rozumianą jako historię, tradycję i tożsamość lokalną poprzez spisanie i nagranie relacji i wspomnień dotyczących historii Świecia i okolic. Dodatkowo program wzmocni postawy szacunku do osób starszych, dowartościuje seniorów i ich ciekawe losy, a także pozwoli uczestnikom nabyć nowe doświadczenia w kontaktach międzypokoleniowych. Za pośrednictwem lokalnych mediów oraz uczniów mam zamiar dotrzeć do mieszkańców gminy, którzy pamiętają ciekawe wydarzenia historyczne rozgrywające się na naszym terenie lub mają rozległą wiedzę na temat lokalnej przeszłości. Młodzież spotka się z takimi osobami i zajmie się spisaniem relacji. Ponadto najciekawsze opowieści osób, których stan zdrowia na to pozwoli, zamierzam nagrać w formie video rozmowy, a zebraną w ten sposób wiedzą podzielić się z mieszkańcami gminy za pośrednictwem telewizji kablowej i internetu. Ponadto zostanie zorganizowane spotkanie międzypokoleniowe, na które zaproszeni zostaną wszyscy uczestnicy projektu, którzy podzielą się swoimi relacjami – ten element dla wielu seniorów może być motywacją do wznowienia lub większej aktywności społecznej.

„Elektroniczny Park”, wnioskodawca: Anna Chojnacka, nr wniosku: 5/18/ŻK
Dwa projekty audiowizualne, podczas których park miejski zostanie zamieniony w przestrzeń z wizualizacjami 3D zsynchronizowanymi z dźwiękiem. Dzięki własnoręcznie zrobionym dekoracjom, nagłośnieniu oraz instalacjach przygotowanych z tysięcy światełek uczestnicy wydarzenia będą mogli w pełni doświadczyć wzajemnego przenikania się obrazów i dźwięków elektronicznych połączonych z instrumentami na żywo. Park miejski stanie się miejscem, w którym każdy będzie mógł się zrelaksować i miło spędzić czas ze znajomymi, korzystając jednocześnie z „dobrodziejstw” najnowszych trendów w sztuce audiowizualnej. Segmentem docelowym są mieszkańcy gminy Świecie w wieku od 18 roku życia. Nie przewiduje się górnej granicy wieku. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty. Przewidywana liczba odbiorców to około 150-200 osób.

„Muzyka łączy pokolenia”, wnioskodawca: Jacek Pociot, nr wniosku: 7/18/ŻK
Projekt jest skierowany przede wszystkim do osób starszych. Wiele zależy od zainteresowania pomysłem, nie chcielibyśmy nikogo odprawiać z kwitkiem. Spodziewamy się jednak ok 20 osób. Aby znaleźć chętnych odwiedziemy lokalne kluby seniora i liczymy, że tam znajdą się chętni. Zajęcia odbędą się na naszym, prywatnym sprzęcie.
Zaczniemy od zaznajamiania seniorów z komputerem. Następnie przejdziemy do programów służących do odtwarzania muzyki. Poruszymy temat odtwarzaczy, co jest nadal używane, co nie, a co zostało zastąpione. Porozmawiamy na temat gatunków muzycznych nagrywanych jeszcze przed wynalezieniem komputerów. Zostaną tu poruszone kwestie archiwizacji takiej muzyki oraz czy taka muzyka nadal powstaje, czy są teraźniejsi artyści reprezentujący dany gatunek. Pokażemy oraz nauczymy poruszania się po najbardziej popularnych portalach muzycznych. Wyjaśnimy, dlaczego są one aż tak popularne i jak przekłada się to na klientów, ruch w salonach muzycznych. Poruszymy temat muzyki współczesnej, porównamy ją do muzyki z lat uczestników audiencji. Dyskusja będzie miała na celu pokazanie wad i zalet obu nurtów muzycznych, od strony technicznej jak i czysto dźwiękowej. Postaramy się znaleźć wspólne cechy, pokazać budowę obu zestawionych przykładowo utworów. Wytłumaczymy, jak zbudowana jest muzyka współczesna, a tym bardziej elektroniczna. Poszukamy refrenu, napięcia w muzyce zwykle nazywanej „na jedno kopyto”. Na spotkaniu pokażemy jak powstaje taki utwór, postaramy się zrobić go na żywo, by pokazać w jakich programach trzeba się poruszać oraz jakie umiejętności są do tego potrzebne. Zespół, a DJ- jak wygląda performance obu i czym się różni. Jest wiele więcej kwestii, które zostaną na pewno poruszone i wynikną nieplanowanie. Jedno jest pewne. Planujemy zestawić ze sobą dwa gryzące się światy, dwa przeciwieństwa, dwa pokolenia i pokazać, że tych różnic jest naprawdę mało i wszystko nadal służy temu samemu- rozrywce.

Warsztaty fotograficzne „Blisko nas”, wnioskodawca: Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, nr wniosku: 8/18/ŻK
Planowane warsztaty fotograficzne „Bliżej nas” skierowane będą do osób zainteresowanych tutejszym krajobrazem i kulturą, do ludzi którzy lubią uwieczniać swoje podboje podróżnicze na zdjęciach. Maksymalna wielkość grupy to 20 osób w wieku od 12 roku życia. Uczestnicy o inicjatywie w/w warsztatów zostaną poinformowani poprzez stronę internetową www.tpdw.pl, www.festiwalsmaku.pl, fanpage na facebook’u oraz plakaty promujące wydarzenie wywieszone na terenie gm. Świecie.
Planujemy zapoznać lokalną społeczność z okolicą, która znajduje się blisko nas: z nadwiślańską kulturą, przyrodą, krajobrazem. Osoby lubiące podróżować i uwieczniać na zdjęciach aparatów i swoich smartfonów odwiedzone miejsca, będą miały okazję poznać tajniki fotografii, by pamiątki z podróży były warte oprawienia w ramkę i pokazania światu naszego regionu. W każdym dniu warsztatów fotograficznych uczestnicy poznaliby inne rodzaje techniki fotografii. Każde spotkanie poprzedzone byłoby wprowadzeniem do tematu oraz zakończone krótkim podsumowaniem podbojów podróżniczych. Na koniec października nastąpiłoby ogólne podsumowanie całości warsztatów fotograficznych „Bliżej nas” w formie wystawy poplenerowej w Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej.

„Ogród pokoleń”, wnioskodawca: Grupa wolontariacka działająca przy Domu Pomocy Społecznej w Świeciu, nr wniosku: 9/18/ŻK
Zamysłem przedsięwzięcia jest stworzenie warunków do współudziału różnych grup wiekowych przy okazji ukazania ich umiejętności i talentów. Ideą inicjatywy jest nawiązania współpracy długoterminowej z instytucjami zrzeszającymi dzieci przedszkolne, szkolne, poprzez promocję zmiany nastawienia do ludzi starszych i schorowanych. Spotkania mają na celu zintegrowanie pokoleń poprzez nawiązanie bliższych relacji, dostrzeżenie tego co nas łączy i wzajemnie ubogaca. To budowanie silnych więzi społecznych, które umocnią jedność, relacje i uwrażliwią nas na potrzeby drugiego człowieka. W dniach organizowanej inicjatywy można spodziewać się m.in.: spotkania z udziałem psa przewodnika lub psa tropiciela, odwiedzin strażaków lub policjantów którzy opowiedzą o swojej pracy oraz zaprezentują swoje pojazdy, przejażdżki bryczką na pobliskie rondo, czy też gier i zabaw integrujących dzieci i osoby starsze

„Stare po nowemu – współpraca pokoleń”, wnioskodawca: Kamilla Lewandowska, nr wniosku: 10/18/ŻK
Inicjatywa kierowana jest do uczniów klas IV – VIII Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Terespolu Pomorskim mieszkających na terenie wiejskim o utrudnionym dostępie do zabytków i kultury. Są to dzieci w wieku 10 – 15 lat., które w ramach edukacji regionalnej od najmłodszych lat poznają region Kociewie. Uczniowie zamieszkują w trzech wsiach, w których prężnie funkcjonują Koła Gospodyń Wiejskich kultywujące rodzimy folklor i tradycje. Poza tym dzieci uczęszczające do naszej szkoły w większości zamieszkują w rodzinach wielopokoleniowych, w których funkcjonują jeszcze umiejętności z zakresu dawnej sztuki ludowej. Inicjatywa polega na zrealizowaniu zajęć w formie spotkań warsztatowych oraz wycieczki.

„Zatrzymać w czasie”, wnioskodawca: Wojciech Radtke, nr wniosku: 11/18/ŻK
Głównym celem projektu jest integracja międzypokoleniowa środowiska muzycznego z naszego miasta, gminy. Projekt zakłada realizację nagrań muzycznych oraz wydanie ich na płycie CD. Zostaną stworzone utwory, aranżacje muzyczne ,za które odpowiadać będzie pomysłodawca całego projektu.
Koncept adresuję do wszystkich mieszkańców regionu,którzy szanują muzykę lokalnych wykonawców z różnych lat. Do projektu chciałbym dobrać muzyków związanych w przeszłości oraz współcześnie z uprawianiem muzyki oraz związanych ze świecką sceną muzyczną. Chciałbym również wykorzystać studio i potencjał jaki istnieje w OKSiR w Świeciu.
Głównymi bohaterami płyty będą: Jerzy Seehaber – „dinozaur” świeckiej sceny muzycznej, cały czas aktywny na polu artystycznym. Marcin Jaskulski-świecki artysta młodego pokolenie, min. wokalista zespołu „Latający Most”. Każdy z wokalistów zaproszonych do projektu wykona trzy utwory, które połączone zostaną „klamrami muzycznymi”. Do prac nad projektem pragnę zaangażować muzyków świeckiej sceny muzycznej, chór klubu seniora „Kociewiacy”. Do prac nad nagraniami, rejestracją, masteringiem chciałbym skorzystać z fachowców OKSiR oraz wykorzystać studio nagraniowe.

„Integracja pokoleniowa środowiska pszczelarskiego”, wnioskodawca: Czesław Wejner, nr wniosku 12/18/ŻK
Głównym celem jest integracja międzypokoleniowa środowiska pszczelarskiego w Gminie Świecie z dziećmi i młodzieżą Kółka Pszczelarskiego działającego przy Szkole Podstawowej nr 7 w Świeciu wraz z integracją międzypokoleniową pszczelarzy. Podjęcie integracji środowiska pszczelarskiego ze środowiskiem rolniczym powiatu z uwagi na fakt posiadania wspólnego interesu dla obu tych środowisk. Realizacja programu będzie polegała na organizowaniu wspólnych warsztatów pszczelarskich, na których prowadzone będą zajęcia praktyczne związane z zakładaniem pasiek oraz ekonomiką prowadzenia pasiek. Warsztaty będą prowadzone 1 raz w tygodniu przez okres min 2 godzin i będą prowadzone przez Pana Marka Podlewskiego – wykładowcę Szkoły Rolniczej w Kowalu i właściciela Kujawskiego Centrum Pszczelarskiego Hodowli I Selekcji Pszczoły Krainki.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%