Zamknij

Portugalska opieka zdrowotna dla cudzoziemców - porady tłumacza

06:00, 30.05.2018 Materiał partnera Aktualizacja: 13:18, 29.04.2020
Skomentuj

W ubiegłym roku prasa europejska i światowa okrzyknęła Portugalię jedną z najbardziej pożądanych destynacji na Starym Kontynencie. Bogata historia, pyszne jedzenie, przepiękne widoki, przyjemny klimat i do tego rozsławiona przez J.K. Rowling księgarnia Livraria Lello w Porto to powody, dla których coraz więcej cudzoziemców przybywa do tego kraju. A co z tutejszą opieką zdrowotną? Co warto wiedzieć?

? Nie znasz portugalskiego? Boisz się, że nie poradzisz sobie z różnymi formalnościami na miejscu? Niepotrzebnie. Zawsze możesz poprosić kogoś o pomoc przyjaciela lub zawodowego tłumacza - Supertlumacz.pl – tłumaczenia portugalski pomoże Ci z przyjemnością!

Jak wygląda opieka zdrowotna dla obcokrajowców w Portugalii?

Wyjeżdżasz podróżniczo lub służbowo do Portugalii? Czeka cię przeprowadzka do tego pięknego kraju na stałe? Chcesz dowiedzieć się jak wygląda tamtejsza opieka zdrowotna dla obcokrajowców? To kilka niezbędnych dla informacji.

Publiczne leczenie szpitalne jest dostępne dla każdego, kto przyjeżdża do Portugalii bez względu na miejsce zamieszkania, o ile dana osoba jest gotowa zapłacić za nie.

  • Cudzoziemcy pochodzący z krajów Unii Europejskiej i spoza jej terytorium, którzy posiadają ważne portugalskie zezwolenie na pobyt mają prawo do uzyskania dostępu do krajowej służby zdrowia po obniżonej cenie.
  • Cudzoziemcy posiadający legalną rezydenturę, którzy pracują i wnoszą wkład w ubezpieczenie społeczne, tzw. Segurança Social, muszą uzyskać tzw. Número Utente i otrzymać lekarza.

Warto wiedzieć: Podstawowe narodowe ubezpieczenie zdrowotne obejmuje wszelką opiekę, z wyjątkiem stomatologii. Niektóre konsultacje lekarskie oraz podstawowe szczepienia są bezpłatne.

Co z osobami, które nie posiadają pozwolenia na pobyt?

Mogą one uzyskać dostęp do tutejszej służby zdrowia. Należy ubiegać się o specjalny dokument poświadczający, że przebywamy w Portugalii przez co najmniej 90 dni. Uzyskamy go u miejscowej Junta de Freguesia.

Dokument ten wraz z paszportem, numerem IRS i dowodem osobistym należy dostarczyć do lokalnego ośrodka zdrowia. Tam uzyskamy Número Utente. Numer ten uprawnia jego posiadacza do zniżki na leczenie.

Twoja portugalska karta zdrowia

Z chwilą, gdy zaczynasz pracować w Portugalii jesteś rejestrowany w systemie powszechnego ubezpieczenia społecznego, a to z kolei oznacza, że automatycznie wciągnięto cię do lokalnej opieki zdrowotnej. Składki na poczet służby zdrowia są pobierane z twojego wynagrodzenia. Natomiast kartę zdrowia wyda ci lokalna placówka Ministerstwa Zdrowia.

Wspomniana karta zdrowia, to tzw. Cartão do Utente. Bez niej jako cudzoziemcowi przysługuje ci prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej świadczonej bezpłatnie wyłącznie w nagłych wypadkach. Wszelkie inne przypadki wiążą się już z ponoszeniem kosztów.

EKUZ i nie tylko

  • Obywatele Unii Europejskiej, którzy posiadają aktualne ubezpieczenie społeczne i formularz S1 mogą korzystać z tutejszej publicznej opieki zdrowotnej.

Formularz S1 umożliwia rejestrację w ramach ubezpieczenia opieki zdrowotnej osobie mieszkającej w jednym kraju UE i ubezpieczonej w innym kraju. Musi on zostać uzyskany z kraju, w którym składki zostały wniesione i przekazany portugalskim służbom.

  • Jeżeli jako cudzoziemiec osiągniesz wiek emerytalny podczas zamieszkania w Portugalii, a twoja emerytura będzie pochodziła z innego państwa UE, wówczas należy poprosić o formularz S1 z kraju swojego pochodzenia i przekazać go do najbliższego biura ubezpieczeń społecznych.

Odwiedzający Portugalię z innego kraju UE mogą otrzymać pomoc z publicznej opieki zdrowotnej w Portugalii z pomocą formularza S1, S2 lub Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Prywatne ubezpieczenie

Ubezpieczenie prywatne w Portugalii można uzyskać na pokrycie następujących kosztów:

  • zakup okularów,
  • kup soczewek kontaktowych,
  • usług stomatologii ogólnej i zabiegów ortodontycznych.

Nawet jeśli nie znasz portugalskiego, nieznajomość języka nie stanowi problemu w udaniu się do miejscowego lekarza. Pomoże Ci w tym nasza strona www.supertlumacz.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%