Zamknij

To będzie trudny rok dla szkół. Dwa roczniki trafią do liceów i techników

06:24, 17.09.2018 M.K Aktualizacja: 06:25, 17.09.2018
Skomentuj Kurator Marek Gralik spotkał się z dyrektorami szkół i placówek oświatowych. Fot. depositphotos Kurator Marek Gralik spotkał się z dyrektorami szkół i placówek oświatowych. Fot. depositphotos

Pierwszy po reformie oświaty egzamin ósmoklasisty i kwestie związane z przyszłorocznym naborem do liceów i techników, w którym o miejsca będą rywalizować absolwenci klas ósmych oraz gimnazjów – to największe wyzwania, z jakimi zmierzą się szkoły i samorządowcy w rozpoczynającym się niebawem roku szkolnym. 

U progu nowego roku szkolnego kujawsko-pomorski kurator oświaty, Marek Gralik odbył tradycyjną naradę z dyrekturami szkół i placówek oświatowych z regionu. Jak co roku podczas spotkania omówiono najważniejsze problemy i największe wyzwania, z jakimi od września będą mierzyć się zarówno szkoły, jak i samorządy.

- Główne wyzwanie stoi przed nauczycielami uczącymi w ostatnich klasach szkoły podstawowej, ponieważ ich uczniowie będą jako pierwsi zdawać egzamin ósmoklasisty. Wydaje mi się, że on będzie nieco trudniejszy niż egzamin gimnazjalny, dlatego że będzie więcej pytań otwartych. Trudność dla nauczycieli polega na tym, żeby przygotować uczniów do tego zadania – tłumaczy Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

Ważnym problemem, z którym zmierzą się nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale przede wszystkim samorządy jest fakt, że uczniowie kończący szkoły podstawowe będą ubiegać się o miejsca w liceach i technikach razem z uczniami, którzy skończą gimnazja. Oznacza to, że nabór obejmie dwa roczniki jednocześnie. W placówkach musi więc być przygotowana odpowiednia liczba miejsc. Mało tego, w każdej z nich muszą powstać oddzielne klasy dla absolwentów podstawówek i gimnazjów, w których nauka będzie trwała odpowiednio cztery bądź trzy lata.

Dużym wyzwaniem dla szkół i nauczycieli będzie również odpowiednie psychologiczne przygotowanie uczniów i rodziców do wiosennego naboru. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma przygotować dla placówek zestaw materiałów, które zostaną przedstawione młodzieży i rodzicom podczas specjalnych spotkań. W szkołach ma też działać większa liczba doradców zawodowych, którzy pomogą uczniom dokonać właściwego wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

wujekwujek

2 0

Chcieliście to macie! 14:59, 17.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

dudu

2 0

Dalej głoujcie na pis a zostanie niccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc. 19:13, 17.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%