Zamknij

Dieta dla sportowca ? co jeść, by być jeszcze lepszym

15:47, 17.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:54, 17.04.2019

Dlaczego dieta dla sportowca jest tak ważna

Każdy aktywny sportowiec, zarówno ten aspirujący, jak i aktywnie uprawiający swoją dyscyplinę, doskonale wie o tym, jaki wpływ może mieć dieta na sportowe osiągi każdego z nas. Ponadto też dieta dla sportowca obecnie nie jest trudna w osiągnięciu dzięki różnego rodzaju cateringom dietetycznym dającym możliwość zamawiania jedzenia do domu, lub też odbierania go codziennie w punkcie, chociażby w drodze do pracy czy szkoły. Skupmy się jednak na tym, dlaczego sportowa dieta jest aż tak ważna. Przede wszystkim, nawet przy najlepszej genetyce, predyspozycjach fizycznych i psychicznych, a także najlepszym programie treningowym efekty mogą być mizerne, kiedy organizm nie ma dobrego paliwa. W przypadku człowieka paliwem tym jest naturalnie pożywienie. Dlatego też dieta sportowca powinna opierać się na tym, by zapewnić przede wszystkim odpowiedni zapas kaloryczny napędzający organizm podczas treningów, zawodów i regeneracji. Oprócz ilości ważna jest także jakość pożywienia. Odpowiednia ilość białka w diecie dla sportowca jest podstawą budowania masy mięśniowej.

 

Znaczenie wybranych pozostałych składników w diecie dla sportowca

Jaką rolę pełni białko już doskonale wiemy, jednakże trzeba się teraz zastanowić nad pozostałymi składnikami. Tłuszcze, choć przez wielu kojarzone z odkładaniem się nadmiaru kalorii i węglowodanów, są tak naprawdę bardzo ważnym składnikiem. Wiele witamin jest rozpuszczalnych tylko w tłuszczach, więc zadbania o odpowiednie kwasy tłuszczowe w pożywieniu to podstawa ich wchłonięcia przez organizm po spożyciu. Witaminy, skoro już przy nich jesteśmy, w diecie sportowca spełniają rolę przede wszystkim regulującą różne procesy w organizmie. Od zaspokojenia zapotrzebowania na nie zależy praca wszystkich narządów, mięśni i przede wszystkim układu nerwowego. Niedobory witamin w diecie mogą prowadzić do poważnych problemów i chorób, a w najlepszym wypadku organizm jest znacznie miej wydajny. Podobnie jest z minerałami. Kolejnym, równie ważnym makroskładnikiem diety dla sportowca są węglowodany. To właśnie z nich nasz organizm czerpie energię. Stąd też liczne odżywki carbo przeznaczone zarówno przed, jak i po treningu. Jednak możemy uzupełniać je także bezpośrednio z diety, chociażby stosując dietę pudełkową dopasowaną do dni treningowych.

 

Jak zmienić naszą dietę na dietę dla sportowca w praktyce?

Skoro zasięgnęliśmy teorii, czas na praktyczne rozwiązania w kwestiach tego, co jemy. Prowadząc aktywny tryb życia przepełniony treningami i różnego rodzaju aktywnością fizyczną, potrzebujemy naturalnie większych porcji posiłków. Bardzo często catering dietetyczny, w przypadku zdecydowania się na niego, dostarcza nam aż dwa duże posiłki obiadowe. Ma to zabezpieczyć nas szczególnie na dni treningowe, kiedy to spożyty kilka godzin wcześniej obiad może być po prostu spalony i pozostawić deficyt kaloryczny ciężki do nadrobienia niewielkim podwieczorkiem. Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na zbilansowanie naszej diety. Duży wysiłek to również duży potencjał anaboliczny i spore ryzyko katabolizmu. Odpowiednie aminokwasy w pożywieniu mogą wzmóc ten pierwszy efekt, a znacznie zredukować drugi. Ponadto uzupełnić powinniśmy nasze posiłki o zdrowe kwasy tłuszczowe, którym już poświęciliśmy sporo uwagi. Przekąski zastępujemy słonecznikiem lub orzechami, do każdego większego posiłku powinniśmy przyjmować porcję warzyw lub owoców, a śniadanie można bez obaw oprzeć na różnych produktach wykonywanych z jajek. Takie podstawowe założenia pozwolą stworzyć dietę dla sportowca skrojoną na miarę. Można też posiłkować się wizytą u dietetyka, lub po prostu wybrać gotowy pakiet z jednego z cateringów dietetycznych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%