Zamknij

Jak zostać programistą?

10:53, 15.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:42, 15.05.2019

Praca w IT daje możliwość rozwoju i zarobki powyżej średniej krajowej. Ogromną popularnością w ostatnim czasie cieszy się programowanie. Coraz więcej osób decyduje się na przebranżowienie i zmianę swojego dotychczasowego życia. Trzeba wiedzieć, że branża IT jest nienasycona i nawet osoby bez doświadczenia komercyjnego mogą w krótkim czasie znaleźć zatrudnienie. Nie można jednak zapomnieć, że gwarantem przynajmniej zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną jest odpowiednia wiedza. Programista musi mieć konkretne cechy, które pozwolą mu efektywnie wykonywać powierzone zadania.

Chęć rozwoju i wytrwałość

Bardzo istotna w branży IT są chęć rozwoju i ciągłe poszerzanie swojej wiedzy. Nie da się ukryć, że programowanie jest dziedziną, która dynamicznie się zmienia. Co chwilę pojawiają się aktualizacje języków i nowe narzędzia przydatne w codziennej pracy. Programista, który zamierza być dobry w swoim fachu musi wykazać się wytrwałością w nauce i samym tworzeniu kodu. Niejednokrotnie zdarza się, że na rozwiązanie konkretnego problemu trzeba poświęcić kilka godzin. Poza tym, nawet jeśli jesteśmy na początku swojej programistycznej ścieżki, warto śledzić aktualne oferty pracy. Pozwoli to na zapoznanie się z obecnymi wymaganiami stawianymi przed kandydatami na dane stanowisko. Przykładem witryny z ofertami pracy jest: https://dotlinkers.pl/, gdzie można znaleźć ogłoszenia dla różnych miast.

Kreatywność i analityczne myślenie

Programowanie opiera się na rozwiązywaniu problemów i planowaniu wykonania konkretnego zadania. Osoba aspirująca do miana programisty musi posiadać umiejętności analityczne i zdolności wnioskowania. Oczywiście trzeba być również kreatywnym i pomysłowym. W programowaniu nie ma jednej metody wykonania danego zadania. Korzystając z wiedzy teoretycznej należy przedstawić praktyczne rozwiązanie problemu. Poza tym, trzeba szukać inspiracji do kolejnych projektów. Najważniejsze jest samodzielne tworzenie kodu, dlatego wielu początkujących powinno dodatkowo wykonywać własne projekty w domu. Pozwoli im to na szybsze opanowanie materiału i nabycie dobrych praktyk programistycznych.

Znajomość języka angielskiego i umiejętności miękkie

Poza znajomością języków programowania, należy również posiadać odpowiednie kompetencje z zakresu języka angielskiego. Jest to nieodłączny warunek bycia programistą, bo wszystkie dokumentacje napisane są po angielsku. Poza tym, zespoły w firmach w wielu przypadkach są międzynarodowe, a jak wiadomo angielski uważany jest za język korporacyjny. Warto również wspomnieć, że przyszły programista musi umieć pracować w grupie. Trzeba także potrafić sformułować poprawne zapytanie i umieć opisać napotkany problem. Dla osób początkujących najważniejsze jest zainteresowanie tematem i chęć podnoszenia swoich umiejętności. W pracy programisty trzeba wykazać się sumiennością i cierpliwością. Na szczęście w wielu firmach pracownicy tworzą zgrane zespoły, w których członkowie wzajemnie sobie pomagają. W ten sposób nauka i praca idą ze sobą w parze, a projekt kończony jest w terminie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%