Zamknij

Strzały na szkolnym korytarzu

14:12, 21.11.2016
Skomentuj

Nauczyciele ukryli dzieci w jednej z sal i zabarykadowali drzwi. Rozległ się łomot i strzały na korytarzu. Mimo, iż to były ćwiczenia, wzbudziły spore emocje wśród uczestników.

Obchodzony 14 października Dzień Edukacji Narodowej uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest on wolny od zajęć lekcyjnych, jednak  nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

W szkołach na terenie gminy Pruszcz uroczystości związane obchodem święta odbyły się dzień wcześniej. W podziękowaniu kadrze zatrudnionej w szkole, dzieci i młodzież przygotowała programy artystyczne związane z życiem szkoły i pracą nauczycieli.

Antyterroryści przyjechali do Pruszcza

14 października  pracownicy szkół wzięli udział w szkoleniu antyterrorystycznym zorganizowanym z inicjatywy Komendy Policji Powiatowej w Świeciu i na zaproszenie Wójta Gminy Pruszcz, przy współpracy z Komendą Policji Miejskiej w Bydgoszczy. Szkolenie miało na celu przygotowanie kadry pedagogicznej, do tego jak się zachować w sytuacji gdy na teren szkoły wtargnie uzbrojony napastnik.

Uczestnicy zdobyli nie tylko wiedzę teoretyczną, ale mieli też możliwość przećwiczenia konkretnych sytuacji.

I te praktyczne zajęcia wzbudziły największe emocje: - Na korytarzu szkoły pojawił się napastnik z bronią, usłyszeliśmy strzały i dzwonek alarmu – relacjonuje jeden z uczestników szkolenia. - Zaczęła się akcja barykadowania drzwi do sali, umieszczenie „dzieci” w bezpiecznej jej części i oczekiwanie. Próba wejścia napastnika do sali, uderzenia w drzwi i odgłos strzałów działały na wyobraźnię. Pomimo, że były to ćwiczenia, pojawiły się emocje, które są naturalne w takich sytuacjach. Obyśmy nigdy nie musieli znaleźć się w tego typu okolicznościach - dodaje.

Jak traktować agresywnego rodzica

Podczas ćwiczeń analizowano też problem agresywnego rodzica wykorzystując do tego narzędzie dramy, czyli odgrywanie scenek.  Dzięki temu prowadzący uzmysłowili uczestnikom gdzie leżą granice zagrożenia, udzielili praktycznych wskazówek jak  reagować na agresję i rozwiązywać konfliktowe sytuacje mogące przerodzić się w napaść. 

Pionierzy w powiecie

To pierwsza taka szkoleniowa akcja na terenie naszego powiatu – mówi Dariusz Podlejski Naczelnik Wydziału Prewencji KPP Świecie. – Rok temu prowadzono instruktaż typowo teoretyczny, omawiając aspekty zagrożenia i prezentując film. Natomiast teraz przyszedł czas na praktyczne ćwiczenia.

Nauczyciele uczestniczący w szkoleniu uważają, że otrzymali ważne informacje o prawidłowym zachowaniu w obliczu zagrożenia. Mówili, że uczestnictwo w zajęciach było dla nich ogromnym przeżyciem. Wiedzieli o tym, że to tylko szkolenie, ale emocje były i tak bardzo duże. Dlatego, według nich warto poznać procedury w takich sytuacjach, bo nie można opierać się tylko na intuicji.

- Warto przekazywać wiedzę o tym, biorąc pod uwagę to, co dzieje się na świecie – mówili.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%