Zamknij

Nagrody starosty rozdane. Tych ludzi warto naśladować

13:25, 26.01.2017 K.N
Skomentuj

Henryk Porożyński, Alicja Frank, Lidia Dobrowolska i Eliza Megger zostali wyróżnieni podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Świeckiego.

Nagrody starosty to wyróżnienie osób, które warto docenić za działania podejmowane w lokalnych społecznościach i konkretnych dziedzinach. Dla części wyróżnionych to pierwsza oficjalna nagroda, a jej wręczenie bywa momentem kiedy trudno ukryć wzruszenie.

25 stycznia 2017 roku, podczas sesji rady powiatu, nagrody otrzymały osoby od lat zajmujące się pomaganiem, troską o zachowanie dziedzictwa kulturowego lub promujące powiat przez swoje wyniki sportowe.

Kategoria ofiarność i odwaga: Henryk Porożyński
Henryk Porożyński od 10 lat prowadzi Szkolne Koło Caritas w Osiu, które skupia około 50 uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Osiu.
Celem koła jest wychowanie dzieci i młodzieży do aktywnego, twórczego i odpowiedzialnego życia w lokalnym środowisku oraz pomoc skierowana do najuboższych, samotnych lub potrzebujących okresowego wsparcia, nie tylko materialnego.
Pan Henryk Porożyński jest inicjatorem wielu akcji charytatywnych. Organizuje je w sposób przemyślany, polegający na dokładnym rozpoznaniu potrzeb i wierze w wartość każdego ludzkiego istnienia. Działalność koła, skupia się na jak na najszybszej pomocy potrzebującym, zapobieganiu biedzie i krzywdzie. Pomoc jaką niesie wraz ze swoimi podopiecznymi, niejednokrotnie stanowi „koło ratunkowe”, które rzucane potrzebującym w odpowiednim momencie, ratuje przed wykluczeniem społecznym. Pan Porożyński nie tylko sam czyni dobro ale też uczy młodzież jak pomagać z zachowaniem jak największego szacunku dla obdarowanych.
Za swoją działalność  Henryk Porożyński w roku 2006 otrzymał nagrodę „Ubi Caritas” w kategorii „Świadectwo Caritas ” przyznawaną przez Caritas Polska.
W 2007 r. zwyciężył w plebiscycie „Człowiek Roku 2006” organizowanym przez „Czas Świecia”.

- Największą nagrodą dla mnie są dzieci i młodzież, które tak chętnie włączają się w pomaganie innym, ale nagroda starosty to bardzo miłe potwierdzenie tego, że moje działania są doceniane też przez innych – mówił Henryk Porożyński tuż po wręczeniu nagrody.

Kategoria ochrona zdrowia: Alicja Frank
Alicja Frank od 1999 r. jest Prezesem Zarządu  Świeckiego Koła Polskiego Związku Niewidomych. Koło zrzesza ok 100 członków. Dzięki zaangażowaniu i wieloletniej pracy Pani Frank osoby niewidome i niedowidzące integrują się, aktywizują i usamodzielniają. Dzięki organizowanym od lat turnusom rehabilitacyjnym osoby z wadami wzroku uczą się samodzielności, orientacji przestrzennej oraz czynności dnia codziennego. W siedzibie Koła odbywają się szkolenia, uroczystości patriotyczne, spotkania integracyjne, kluby książki mówionej i wiele innych wydarzeń, które pozwalają członkom Związku wyjść z domu spotkać się z innymi ludźmi.
Pani Frank dla swoich podopiecznych organizuje dostosowane specjalnie dla nich wyjazdy kulturalne i krajoznawcze aby mogli zwiedzać i jak najpełniej poznawać nowe miejsca.
Na działalność Koła, sprzęt i turnusy rehabilitacyjne Pani Alicja pozyskuje środki zewnętrzne.
W roku 2016. Świeckie Koło Polskiego Związku Niewidomych obchodziło 65 lat. Nie byłoby to możliwe bez osobistego zaangażowania Prezesa Zarządu - Pani Alicji Frank.

- Te kilkanaście minut temu byłam bardzo zaskoczona, bo dostałam zaproszenie na sesję z informacją, że jestem nominowana, ale nominacja nie oznacza jeszcze przyznania nagrody – mówi Alicja Frank. – W moim odczuciu taka nagroda przede wszystkim zobowiązuje do dalszej pracy na rzecz niewidomych i niedowidzących.

Kategoria kultura i sztuka: Lidia Dobrowolska
Pani Lidia Dobrowolska jest inicjatorką utworzenia i Prezesem Zarządu Towarzystwa Ochrony Krajobrazu Kulturowego „Sukcesja” oraz Społecznym Opiekunem  Zabytków z nadania Starosty Powiatu Świeckiego (w 2012 r) Jest osobą  zaangażowaną w ochronę wartości kulturowych na terenie Powiatu Świeckiego.
Działa na wielu polach. Obecnie koncentruje się na uporządkowaniu ewangelickiego cmentarza w Zbrachlinie, jednak poświęciła się również innym inicjatywom, np. promocji zabytków sakralnych w sanktuarium w Topolnie, starodrzewowi w parku w Sartowicach (drzewa są jej największą pasją), a także zachowaniu zabytkowej stajni w Bąkowie.
Działania Pani Dobrowolskiej, realizowane pod szyldem Towarzystwa Ochrony Krajobrazu Kulturowego „Sukcesja”, znajdują uznanie lokalnej społeczności. Większość z nich intryguje lokalne media, dzięki czemu szacunek, jaki okazuje ona naszej kulturze, nabiera rozgłosu. Daje to nadzieję, że podobne cele postawią sobie w przyszłości kolejne pokolenia mieszkańców powiatu świeckiego.
Jest inicjatorem i organizatorem wydarzeń kulturalnych w ramach corocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, sesji naukowych w Rulewie i Lubostroniu, koncertów organowych z nagraniem płyty w Sanktuarium Maryjnym w Topolnie i działań na rzecz utworzenia Parku Pamięci w Zbrachlinie.
Podejmuje interwencje w przypadku obiektów zabytkowych, zagrożonych destrukcją lub niewłaściwym zagospodarowaniem otoczenia – Rulewo, Sartowice, Zbrachlin.
Organizuje obozy dla młodzieży w ramach programu NID „Wolontariat dla dziedzictwa”.

Pani Dobrowolska jest też autorką publikacji:

  • „Topolno – od rezydencji ziemiańskiej do ‘resztówki’ z ogrodem przyklasztornym. Koncepcja rewitalizacji  zabytkowego zespołu zieleni” [w] Materiały do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu, z. 15, Bydgoszcz 2010
  • „Paulińskie skarby sztuki sakralnej w Topolnie w świetle odkrycia pierwotnych malowideł” [w] Materiały do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu, z. 18, Bydgoszcz 2015
  • „Nieznane karty historii sztuki paulińskiej w świetle odkrycia pierwotnych malowideł na emporze organowej w sanktuarium maryjnym w Topolnie” [w] Studia Claromontana (Studia Jasnogórskie), rocznik 32, Wydawnictwo Zakonu Paulinów 2016
  • Opracowanie zasobu zespołów dworsko- i pałacowo parkowych na potrzeby Informatora turystycznego powiatu świeckiego, Świecie 2016

Wyróżnienie Pani Dobrowolskiej przez Starostę Świeckiego będzie kolejną okazją do promocji kultywowanych przez nią wartości.

- To bardzo niespodziewane wyróżnienie, bo przecież jako Towarzystwo Sukcesja działamy dopiero dwa lata – podkreśla Lidia Dobrowolska. – Poza tym, że to miłe, cieszę się bo to kolejna okazja do tego, żeby opowiadać o tym, co robimy, nagłaśniać i jeszcze skuteczniej ratować zabytki.

Kategoria kultura fizyczna: Eliza Megger
Eliza Megger to  lekkoatletka, Mistrzyni Polski Juniorek 2016 w biegach. Promuje Powiat Świecki poprzez swoje osiągniecia sportowe. Pomimo, iż jest zawodniczka OLIMPII Grudziądz pamięta o tym, że pochodzi z Warlubia.

Największe osiągnięcia

  • Rekord Polski ustanowiony na Halowych Mistrzostwach Polski w Spale na dystansie 2000 m    (12-14.02.2016)
  • Złoty medal wśród juniorek na dystansie 4 kilometrów na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych w Łodzi (26.11.2016)
  • 35. miejsce na dystansie 4 kilometrów, jako juniorka wśród seniorów  podczas Mistrzostw Europy w biegach przełajowych we włoskiej miejscowości Chia. W rywalizacji U-20 uzyskała czas 13:42. (10-11.12.2016  Chia - Włochy)
  • I miejsce na dystansie 4 kilometrów, podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Łodzi, uzyskując tym samym kwalifikację do grudniowych mistrzostw Europy we włoskim Chia. (26.11.2016r.) czas 13:55
  • Wicemistrzostwo województwa w sztafetowych biegach przełajowych. (10.2015 )
  • 7 miejsce na  European Youth Olympia Festiwal Tbilisi 2015 (Gruzja)- czas 10:46.05 (07/2015)
  • Srebrny medal (czas 6.35,05) dystans 2000 m - HALOWE MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW - TORUŃ (02/2015)
  • I miejsce MITYNG – TORUŃ dystans 600 m. (1.37,66) (01/2015)

Eliza przebywa w Spale na zgrupowaniu przygotowujący do Mistrzostw Polski. W jej imieniu nagrodę odebrali jej rodzice Beata i Mariusz Megger.

- To ogromna radość – mówili wzruszeni. – Cieszymy się z każdego sukcesu Elizy, a tutaj jeszcze takie docenienie. 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%