Zamknij

Idealna okazja do spaceru w lesie nie istnieje...A jednak!

16:25, 21.03.2023 Z.N. Aktualizacja: 16:27, 21.03.2023
Skomentuj

21 marca obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, święto wszystkich uczniów czyli dzień wagarowicza a także Międzynarodowy Dzień Lasów. Cóż to za dzień!  Z tej okazji mamy dla was kilka faktów, które mamy nadzieje zachęcą was do wybrania się na spacer po lesie a także uwidocznią jak ważnym elementem naszej Ziemi sią lasy. 

W Polsce i Europie lasów przybywa, jednak w skali świata są one niestety zagrożone.

Polscy leśnicy od lat kierują się zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej. Dzięki temu obecnie niemal 30 procent naszego kraju porastają lasy, a powierzchnia dalej rośnie. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. W każdym miejscu, z którego pozyskano drewno, ponownie sadzi się drzewka, aby zapewnić lasy dla kolejnych pokoleń.

Na świecie w latach 2015-2020 w wyniku wylesiania znikało co roku dziesięć milionów hektarów lasów – w przybliżeniu równowartość 14 milionów boisk piłkarskich. W wyniku gradacji owadów rocznie zniszczeniu ulega około 35 milionów hektarów lasów. W samym tylko 2015 roku pożary dotknęły około 98 milionów hektarów lasów na całym świecie.

 

Lasy poprawiają nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Nie ma już żadnych wątpliwości, że spędzanie czasu w lesie zwiększa pozytywne emocje i zmniejsza stres, obniża ciśnienie krwi, łagodzi depresję, niweluje zmęczenie, niepokój i napięcie.

Drzewa w miastach pochłaniają również zanieczyszczenia powietrza powstające z ruchu ulicznego i przemysłu oraz filtrują drobne cząsteczki, takie jak kurz, brud i dym. Pomagają tym samym chronić mieszkańców miast przed chorobami układu oddechowego.

 

Lasy odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu największego zagrożenia dla zdrowia ludzkości: zmiany klimatu.

Zdrowe lasy pomagają kontrolować globalne ocieplenie.

Lasy gromadzą 662 miliardy ton węgla, co stanowi ponad połowę światowych zasobów węgla zawartego w glebie i roślinności.

Lasy i drzewa pomagają również chronić przed upałami i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi spowodowanymi zmianami klimatycznymi, które stanowią poważne globalne wyzwanie zdrowotne. Na przykład drzewa odpowiednio rozmieszczone wokół budynków chłodzą powietrze i mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na klimatyzację nawet o 30 procent, pozwalając na zaoszczędzenie energii.

 

Zdrowe lasy chronią nas przed chorobami.

Lasy od zawsze spełniały rolę naturalnej bariery, chroniącej przed przenoszeniem się chorób ze zwierząt na ludzi. Postępujące w wielu krajach wylesianie zwiększa ryzyko zniszczenia tej bariery. Ponad 30 procent nowych chorób zgłoszonych od 1960 r. przypisuje się zmianom użytkowania gruntów, w tym wylesianiu.

 

Lasy to naturalne apteki.

Około 50 000 gatunków roślin – z których wiele rośnie w lasach – ma wartość leczniczą.

Lokalne społeczności na wiele dolegliwości stosują leki przygotowane z roślin dziko żyjących, pozyskiwanych z lasów. Również wiele powszechnych leków farmaceutycznych pochodzenia roślinnego wytwarza się z roślin leśnych. Stosowany w lekach przeciwnowotworowych barwinek madagaskarski czy drzewa chinowe, z których kory produkuje się lek na malarię – chininę, rosną w lasach.

 

Lasy są ważnym źródłem żywności i składników odżywczych.

Prawie miliard ludzi na całym świecie, w celu zaspokojenia swoich potrzeb żywnościowych, jest zależnych od poszukiwania i zbierania jedzenia w lasach.

Lasy dają im zioła, owoce, orzechy, mięso i owady. Szacuje się, że w niektórych odległych obszarach tropikalnych spożycie mięsa pozyskanego w lesie pokrywa od 60 do 80 procent dziennego zapotrzebowania na białko.

 

Źródło: Lasy Państwowe

(Z.N.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%