Zamknij

Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania za utratę wartości samochodu?

23:16, 31.08.2017 Materiał promocyjny
Skomentuj

Samochód w wyniku wypadku znacznie traci na wartości. Wystawione na sprzedaż cieszy się znacznie mniejszym zainteresowaniem niż inne pojazdy. W takiej sytuacji można wystąpić o odszkodowanie za utratę wartości samochodu.

Czym jest utracona wartość handlowa samochodu i kiedy należy nam się odszkodowanie z tego tytułu?

Utracona wartość samochodu dotyczy różnicy pomiędzy ceną sprzedaży pojazdu bezwypadkowego, a takiego, który uległ wypadkowi. Cena auta po stłuczce zawsze maleje i nawet kompleksowa odnowa tego nie zmieni. Zgodnie z prawem kwota odszkodowania OC powinna zawierać koszt naprawy pojazdu oraz kwotę odzwierciedlającą jego utraconą wartość. Jednak należy pamiętać, że nie po każdej kolizji następuje utrata wartości samochodu. Pojazdy starsze tracą na wartości z wiekiem, więc odszkodowanie z tego tytułu dotyczy tylko aut, które mają nie więcej niż 6 lat. Utrata wartości samochodu nie dotyczy też szkody całkowitej. Sami musimy wykazać, że w wypadku pojazd stracił na wartości. Ubezpieczyciele nie uwzględniają tego w swoich wyliczeniach, ale powinni poinformować poszkodowanego, że prawo do takich roszczeń. Powinni też przekazać w terminie 7 dni od zdarzenia, jakie dokumenty są niezbędne do ustalenia wysokości odszkodowania. Jednak często stosowaną praktyką jest nieinformowanie poszkodowanych o przysługujących im prawach.

Jak wyceniać szkody?

Obliczenie szkód stanowi mnóstwo problemów, ponieważ przepisy prawa nie określają, jak powinniśmy to szacować. Z reguły wysokość odszkodowania oblicza program komputerowy, do którego należy wpisać parametry techniczne takie, jak wiek oraz przebieg pojazdu. W przypadku, gdy kwota przyznana przez ubezpieczyciela nas nie satysfakcjonuje możemy dochodzić swoich praw składając odwołanie lub na drodze sądowej. W takiej sytuacji może być konieczne uzyskanie opinii biegłego, którzy korzystają najczęściej z wytycznych EKSPERTMOT-u (Stowarzyszenia Rzeczoznawców Samochodowych). Warto zdać sobie sprawę z faktu, że już w przypadku pierwszej kolizji może nastąpić utrata wartości samochodu, ale wszystko zależy od tego do jakich szkód doszło. W przypadku, gdy musimy wymienić element zewnętrzny, np. zderzak lub lusterko, pojazd nie traci na wartości. Natomiast zmniejsza się ona, jeżeli dojdzie do uszkodzenia szkieletu nadwozia.

Kiedy domagać się odszkodowania?

Roszczenie o odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu można zgłosić wraz z innymi wnioskami. Można również dochodzić tego zadośćuczynienia samodzielnie, odrębnie od pozostałych zgłoszeń. Utrata wartości samochodu nie musi być zgłaszana bezpośrednio po zaistnieniu szkody. Roszczenie z tego tytułu przedawnia się po upływie 3 lat od zaistnienia szkody, a gdy sprawca wypadku dopuścił się przestępstwa po 10 latach.

Zdarza się, że zakład ubezpieczeń odmawia wypłacenia odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej samochodu. Wówczas możemy się odwołać do organu likwidacyjnego wyższego stopnia, a także wnioskować o podjęcie interwencji przez Rzecznika Ubezpieczonych. W ostateczności w swoich praw możemy dochodzić na drodze postępowania sądowego. Świetnym sposobem na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych jest skorzystanie z dopłaty do odszkodowania, którą oferują doświadczone kancelarie odszkodowawcze np. Automobilis. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%