Zamknij

Wypadek komunikacyjny. Za co możesz dochodzić zwrotu kosztów?

22:17, 10.02.2017 materiał promocyjny
Skomentuj
reo

Każdego dnia dochodzi do wypadków drogowych, które mają negatywny wpływ na zdrowie i życie uczestników. Feralne zdarzenia generują też spore wydatki, które spadają na poszkodowanych. Zgodnie z literą prawa roszczący ma prawo do dochodzenia zwrotu kosztów poniesionych na wydatki związane ze zdarzeniem drogowym. Za jakie dokładnie koszty warto dochodzić rekompensaty? O tym powiemy w dalszej części artykułu.

Szeroki katalog kosztów ochroni poszkodowanych

Koszty powstałe w związku z wypadkiem na mocy art. 444 § 1 k. c. podlegają zwrotowi. Podmiotem zobowiązanym do wypłacenia stosownej rekompensaty pieniężnej jest ubezpieczyciel u którego sprawca zdarzenia wykupił polisę ubezpieczeniową OC. W celu przybliżenia tego roszczenia warto wymienić najpopularniejsze koszty, których zwrotu dochodzą poszkodowani:

  • zwrot kosztów zakupu leków i preparatów leczniczych – wypadki odbijają piętno na zdrowiu poszkodowanych, dlatego bardzo popularnym kosztem jest zakup potrzebnych leków, by odzyskać sprawność po feralnym zdarzeniu.
  • konsultacje u specjalistów w placówkach medycznych – poszkodowany ma prawo do dochodzenia zwrotu kosztów poniesionych na wizyty w placówkach medycznych u lekarzy specjalistów.
  • rehabilitacja – wszelkie zabiegi, które mają na celu szybsze przywrócenie poszkodowanego do zdrowia, a także zmniejszenie dolegliwości bólowych wpisują się w roszczenie zwrotu kosztów.
  • specjalistyczna dieta – bardzo często lekarze zalecają poszkodowanym na czas rekonwalescencji specjalny plan żywieniowy. Wydatki ponoszone na ten cel mogą być dochodzone od ubezpieczyciela z OC sprawcy wypadku.
  • sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny – roszczący, który zakupił sprzęty (np. łóżko dla niepełnosprawnych, protezy, wózek inwalidzki, usztywniacze) ma prawo do dochodzenia zwrotu kosztów wydatkowanych na ten cel.
  • transport do placówek medycznych – przewóz na wizyty lekarskie, zabiegi, rehabilitację to kolejna sfera, która generuje spore koszty dla poszkodowanego. Zgodnie z literą prawo roszczący ma prawo zwrotu wydatków.
  • opieka nad poszkodowanym – poważne obrażenia ciała odbierają poszkodowanemu możliwość wykonywania czynności życia codziennego. Najem pielęgniarki lub pomocy domowej to kolejny wydatek, za który przyznawana jest rekompensata pieniężna od ubezpieczyciela
  • przystosowanie mieszkania – zdarza się, że wypadek ma znaczny wpływ na stan zdrowia poszkodowanego. Kiedy koniecznie jest dostosowanie pod roszczącego łazienki, wnętrz możemy wystąpić o zwrot poniesionych kosztów do ubezpieczyciela sprawcy.
  • przekwalifikowanie zawodowe – poszkodowany, który po wypadku nie może wykonywać dotychczasowego zawodu ma prawo skorzystać z rekompensaty z tytułu kosztów związanych z przekwalifikowaniem zawodowym.
  • utracone zarobki – następstwem wypadków jest bardzo często utracenie zarobków w skutek np. przebywania na zwolnieniu lekarskim. Poszkodowany ma prawo dochodzić z OC sprawcy wypadku wyrównania z tytułu utraconych zarobków

Katalog roszczeń przysługujących poszkodowanemu w ramach szkody majątkowej jest bardzo szeroki. Odszkodowanie możemy uzyskać występując z wnioskiem odszkodowawczym do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Do dokumentu należy dołączyć dowody np. faktury, rachunki, paragony, które potwierdzają poniesione wydatki.

(materiał promocyjny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%