Zamknij

Kiedy wykupienie polisy od zalania nieruchomości ma sens?

11:06, 30.03.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Jedną z najważniejszych spraw, o których powinniśmy pomyśleć, zanim wprowadzimy się do wymarzonego mieszkania lub domu, jest wykupienie ubezpieczenia chroniącego nasz portfel przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich jak np. zalanie. Czy ubezpieczenie się od skutków tego zdarzenia rzeczywiście jest uzasadnione?

Zalanie to jedna ze szkód najczęściej zgłaszanych ubezpieczycielom przez właścicieli polis mieszkaniowych. Już sam fakt, że są to dość powszechne zdarzenia, powinien dać do myślenia i skłonić do wykupienia stosownej polisy. Na ryzyko zalania w największym stopniu narażeni są mieszkańcy budynków wielokondygnacyjnych. Czy to zatem oznacza, że właściciele jednorodzinnych domów mogą spać spokojnie? Nic bardziej mylnego.

Właściciel mieszkania śpi spokojnie

Wystarczy w tym momencie przyjrzeć się definicji zalania – towarzystwa ubezpieczeniowe interpretują to zdarzenie w specyficzny sposób, w związku z czym określenie „zalanie” nie odnosi się tylko do sytuacji, gdy mieszkanie zostało zalane przez sąsiada z góry. Co prawda w tym zakresie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia poszczególnych towarzystw występują różnice, niemniej do zdarzeń podlegających ochronie ubezpieczeniowej zwykle zaliczają się:

  • awarie instalacji wodnych, wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych itp., a także chroniących przed pożarem,
  • cofnięcie ścieków z instalacji kanalizacyjnej,
  • awarie w przewodach urządzeń, do których jest podłączona woda, np. w przewodach pralek czy zmywarek,
  • uszkodzenie urządzeń znajdujących się w domu/mieszkaniu, np. akwarium lub łóżka wodnego,
  • topnienie śniegu lub gradu,
  • zalanie przez sąsiada.

Zalanie to nie tylko działanie osób trzecich

Widać zatem doskonale, że z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych zalanie to nie tylko działanie osób trzecich. W niektórych sytuacjach odpowiedzialność za nie ponosi administracja budynku, do obowiązków której należy m.in. utrzymywanie pionów, rynien oraz dachów w dobrym stanie technicznym. Nikt niestety nie jest w stanie przewidzieć tego, czy administratorzy będą właściwie wywiązywać się ze swych powinności, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za wykupieniem ubezpieczenia od zalania.

Dbałość o polisę jest istotna także dla właścicieli domów jednorodzinnych. Wystarczy sobie wyobrazić następującą sytuację: zimą, gdy mają miejsce bardzo intensywne opady śniegu, a słupek rtęci idzie w górę, śnieg zaczyna gwałtownie topnieć, co może grozić np. zalaniem piwnicy czy innych pomieszczeń znajdujących się na niskich kondygnacjach. Czy warto ryzykować? Chyba niekoniecznie.

Ponadto przeglądając dokument OWU, nietrudno zauważyć, iż przyczyną zalania nieruchomości nie zawsze jest woda z opadów atmosferycznych w postaci deszczu czy śniegu. Warto przy tej sposobności mieć też na uwadze ryzyko spowodowane:

  • zmarznięciem cieczy w urządzeniach i instalacjach oraz pękaniem z powodu mrozu,
  • nieumyślnym pozostawieniem odkręconych kurków i kranów podczas przerwy w dostawie wody.

Sprawa jest zatem o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Nawiązując zatem do pytania postawionego w tytule, należy odpowiedzieć, iż ubezpieczenie od zalania na strzezdom.pl ma sens zawsze – niezależnie od tego, czy ktoś mieszka w bloku, czy w jednorodzinnym domu.

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie?

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują rozmaite warianty ubezpieczeń od zalania. Jak wybrać ten najlepszy? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że dobra i skuteczna polisa to taka, która jest adekwatna do indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Każdy klient ma względem niej odmienne oczekiwania, z tego też względu ubezpieczenia domu a porównywarka na strzezdom.pl to aspekt odgrywający tutaj bardzo ważną rolę. Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia jest porównanie co najmniej kilku ofert. Wyraźnie wtedy widać, co mają do zaproponowania różne towarzystwa, co z kolei przekłada się na podjęcie w pełni świadomej decyzji o zakupie. Oczywiście trzeba mieć też na względzie i wiele innych elementów polisy, np. zakres ochrony ubezpieczeniowej czy wysokość sumy gwarancyjnej itp.

 

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%