Zamknij
REKLAMA

Terytorialsi uczcili rocznicę śmierci gen. bryg. Elżbiety Zawackiej

09:24, 12.01.2021 | K.N
Skomentuj Fot. Nadesłane
REKLAMA

W miniony weekend 8. Kujawsko–Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej obchodziła rocznicę śmierci patrona jednostki gen. bryg. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo", „Sulica", „Zelma".  W Sobotę delegacja żołnierzy z Dowódcą 8.K-PBOT płk Krzysztofem Stańczykiem na czele złożyła symboliczny wieniec kwiatów na grobie pani Generał na Cmentarzu pw. św. Jerzego w Toruniu, a w niedzielę w jej intencji, wszystkich walczących w strukturach AK oraz obecnie pozostających w służbie żołnierzy, odprawiona została msza święta w parafii garnizonowej pw. św. Katarzyny w Toruniu.

Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycje Armii Krajowej - niezłomność, wiarę, hart ducha oraz wartości budowane na fundamentach motta: „Bóg, Honor, Ojczyzna". Pozostałe Brygady OT, rozmieszczone w prawie każdym województwie za swoich patronów mają również wysławionych bohaterów walki o niepodległość.
8 Kujawsko – Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej ma zaszczyt nosić imię legendarnej członkini Armii Krajowej, kurierki, jedynej cichociemnej kobiety w szeregach AK, którą Jan Nowak Jeziorański opisywał jako „uchodzącą za człowieka ostrego i wymagającego od innych, ale najbardziej od samej siebie. Jej oddanie służbie graniczyło z fanatyzmem".

10 stycznia 2009 roku Elżbieta Zawacka, dożywszy 99 lat zmarła w ukochanym Toruniu. Emisariuszka Komendy Głównej Armii Krajowej do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Odznaczona Orderem Orła Białawego, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtutti Militari, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz pięciokrotnie Krzyżami Walecznych. Była Również drugą wówczas Polką w historii Wojska Polskiego awansowaną na stopień generała brygady.

- Życiorys Pani Generał przypomina, że wędrówka żołnierza to w dużej mierze poświęcenie dla drugiego człowieka i walka o swój kraj - mówi szer. Paulina Ozdowska z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - O jego wolność i niepodległość. Tak jak czyniła to gen. bryg. Elżbieta Zawacka, dając każdego dnia rękojmie nieustającej wiary w biało – czerwone barwy.

 

 

 

 

 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz