Zamknij
REKLAMA

Batalion terytorialsów powstaje w Grudziądzu. Może dołączysz?

12:00, 27.04.2021 | Z.N
Skomentuj
REKLAMA

8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej nie zwalnia tempa. Utworzona zaledwie 15 stycznia 2018 r. teraz tworzy trzeci już batalion lekkiej piechoty.

Tym razem miejsce stałej dyslokacji pododdziału to Grudziądz. Piękne miasto nad Wisłą z urokliwą starówką będzie mogło liczyć na wsparcie ponad 600 Terytorialsów. Miejsce, w którym będą stacjonować na stałe to koszary przy ul. Jagiełły. Terytorialny charakter służby, znajomość terenu oraz dobre stosunki z lokalną społecznością to siła Wojsk Obrony Terytorialnej. Wyrazem istoty dobrej współpracy z samorządami lokalnymi jest spotkanie Dowódcy Brygady płk Krzysztofa Stańczyka z Prezydentem Miasta Grudziądza Panem Maciejem Glamowskim. Owocne rozmowy odbyły się w obecności mjr Andrzeja Sikory oraz Szefa Sekcji Współpracy Cywilno-Wojskowej mjr Jakuba Węcławowicza. Zostały na nim poruszone istotne kwestie, m.in. wsparcie miasta przy zwalczaniu pandemii koronawirusa, które realizowane jest praktycznie od początku pandemii.

Teraz żołnierze będą bliżej, zawsze gotowi do działania. Po ukompletowaniu grudziądzkiego batalionu brygada będzie liczyć już ponad 2400 żołnierzy. Blisko 90% tej liczby to żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej.

Pierwsze szesnastodniowe szkolenie podstawowe w Grudziądzu rozpoczyna się 11 czerwca 2021 r. Jego zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa w dniu 26 czerwca. Podczas tzw. „szesnastki” żołnierze poznają podstawy szkolenia strzeleckiego, taktyki, regulaminów i musztry. Jest to początek cyklu szkolenia Terytorialsa w żołnierskim fachu, które zostało przewidziane na 3 lata. Pierwszy rok to szkolenie indywidualne, które ma być bazą dydaktyczną z zakresu pomocy medycznej i wiedzy teoretycznej. Podczas tego szkolenia stawia się na indywidualne wyszkolenie żołnierza i wykorzystuje także platformę e-learningową. Drugi – specjalistyczne, w którym żołnierz skupia się na przydziale do konkretnej funkcji pełnionej w pododdziale, np. saper, medyk, strzelec wyborowy. Wreszcie trzeci czyli szkolenie zgrywające. Na tym etapie najważniejsza jest nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu, w którym będą działali Terytorialsi, np. miejskiego, leśnego itd.Służba w WOT umożliwia połączenie pracy zawodowej i życia prywatnego z realizacją marzeń o służbie wojskowej. Wiąże się to również ze wzmocnieniem budżetu domowego.

Żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej w stopniu szeregowego, za każdy dzień szkolenia otrzymuje 117,14 zł. W miesiącu musi odbyć min. 2 dni szkolenia rotacyjnego (organizowanego w weekendy). Po ich odbyciu przysługuje mu dodatek za gotowość bojową w wysokości 10% najniższego uposażenia żołnierza zawodowego. W chwili obecnej wynosi on 411 zł. Jak łatwo policzyć każdego miesiąca żołnierz TSW może zasilić budżet domowy kwotą ponad 645 zł. Żołnierz dostaje kalendarz szkoleń na cały rok z góry. Dzięki temu może poinformować pracodawcę, w który weekend w miesiącu będzie szkolił się w jednostce wojskowej. W przypadku dysponowania wolnym czasem istnieje możliwość powoływania żołnierza poza kalendarzem szkoleń za jego zgodą. W ten sposób żołnierze mogą być delegowani do pomocy m.in. w placówkach medycznych, wsparcia szczepień przeciw COVID-19 czy monitorowania osób przebywających na kwarantannie. Za każdy dzień takiej służby przysługuje również 117,14 zł.

Warto dodać, że Terytorialsi mają 78% zniżki na przejazdy koleją oraz zapewniony zwrot kosztów dojazdu na szkolenia rotacyjne. Możliwości pomocy i miejsc służby jest mnóstwo. Wszystko zależy od chęci i kompetencji żołnierzy, którzy w razie potrzeby są kierowani na specjalistyczne szkolenia.

Celem, który musi zostać zrealizowany i jednocześnie, który przyświeca każdemu żołnierzowi w czasie trzech lat szkolenia jest uzyskanie zdolności do wykonywania szerokiego spektrum zadań, które są realizowane przez pododdziały. Nie zawsze są to zadania wymagające wykorzystania umiejętności z zakresu taktyki wojskowej. Często wiążą się one z umiejętnościami technicznymi i ratowniczymi, które są niezbędne w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz innych zagrożeń mogących wystąpić w czasie pokoju.

Doskonały przykład przeciwdziałania innym zagrożeniom mamy od ponad roku w postaci akcji Wojsk Obrony Terytorialnej pod kryptonimem „Trwała Odporność”. Ma ona na celu przeciwdziałanie pandemii Covid-19 w kraju.W związku z tak dużą ilością wolnych wakatów prowadzony jest intensywny nabór.

Jeżeli chcesz wzmocnić bezpieczeństwo lokalnej społeczności, zapewnić sobie możliwości rozwoju i przeżyć przygodę życia, nie ma się nad czym zastanawiać. Dzwoń lub pisz do naszego rekrutera mł. chor. Krzysztof Łydziński tel. 601-597-713, mail: [email protected]. Czeka aby poprowadzić Cię od deklaracji chęci wstąpienia do momentu założenia oliwkowego beretu i zostania jednym z nas. Wydarzenia z bieżącej działalności Brygady można śledzić na stronie internetowej www.wojsko-polskie.pl/8bot

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

wiad. onetwiad. onet

2 0

WOT przyznaje, że ma problem.Rzecznik WOT przyznaje, że wypłaty należności finansowych dla żołnierzy obrony terytorialnej są „systemową słabością” tej formacji. 13:41, 27.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mArtAmArtA

1 0

Niedojrzali emocjonalnie chłopcy bawią się w wojsko.....pifff pafff 11:04, 28.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%