Zamknij
REKLAMA

Szpital psychiatryczny w Świeciu: zmodernizowano dwa oddziały!

16:00, 12.06.2021 | Z.N
Skomentuj Otwarcie zmodernizowanych oddziałów w szpitalu psychiatrycznym w Świeciu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
REKLAMA

Nowy wygląd dwóch oddziałów w Szpitalu psychiatrycznym w Świeciu to kolejny etap realizowanej modernizacji szpitala. Schludna i nowoczesna przestrzeń zapewni większy komfort pacjentom a także stworzy  nowe możliwości przeprowadzania terapii. W galerii na końcu artykułu możemy zobaczyć efekty tych prac, kto wie jak wnętrze wyglądało wcześniej będzie zachwycony przemianą a  tych, którzy nie widzieli wnętrza przed modernizacją możemy zapewnić że różnica jest ogromna. Potrzebujemy takich zmian i napawają nas one nadzieją na coraz to lepszy stan naszego szpitala w przyszłości ponieważ planowana jest modernizacja kolejnych części szpitala. 

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w otwarciu dwóch nowo zmodernizowanych oddziałów w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Pierwsi pacjenci zostaną tu ulokowani jeszcze w tym miesiącu.

- Placówka w Świeciu, którą od lat konsekwentnie modernizujemy, z każdą kolejną inwestycją staje się bliższa modelu nowoczesnej, dobrze utrzymanej lecznicy. A to, że mieści się w zabytkowych murach, może być w tym przypadku walorem i oznacza tylko tyle, że musimy podchodzić do przedsięwzięć modernizacyjnych z dbałością o zachowanie historycznego kształtu ? podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Budynek nr 5, w którym mieszczą się dwa ogólne odziały psychiatryczne, przeszedł gruntowny remont połączony ze stworzeniem nowego, odpowiadającego współczesnym zasadom lecznictwa psychiatrycznego układu funkcjonalnego i modernizacją energetyczną. Ma teraz windę, a na zagospodarowanym poddaszu dodatkowe sale terapii zajęciowej i gabinety lekarskie.   

Inwestycja, która kosztował 8 600 tys. złotych, została zrealizowana dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020. W połowie przyszłego roku, po podobnie założonym kapitalnym remoncie, powinien zostać oddany do użytku budynek nr 6, w którym także mieszczą się dwa oddziały łóżkowe. Koszt tego przedsięwzięcia to 5,5 mln złotych. Także tu zaangażowane są środki unijne, których gestorem w ramach RPO jest Urząd Marszałkowski.

Podlegający samorządowi województwa Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu jest najstarszą i najdłużej działającą tego typu placówką w Polsce. Ulokowany jest w zabytkowym XIX-wiecznym zespole budynków, zaprojektowanym zgodnie z panującymi ówcześnie zasadami leczenia chorób psychicznych. Obecnie jest miejscem leczenia chorych z zaburzeniami psychicznymi oraz terapii uzależnień. Funkcjonuje tu także poradnia leczenia uzależnień, prowadząca m.in. psychoterapię (dla osób uzależnionych, osób współuzależnionych oraz najbliższych uzależnionego). Prowadzona systematycznie od wielu lat kompleksowa modernizacja placówki (kolejno wszystkie pawilony terapeutyczne, kuchnia, szpitalne sieci, budynki administracyjny i techniczne, modernizacja energetyczna, zakupy sprzętu i wyposażenia) jest finansowana obecnie środkami RPO, a wcześniej naszego medycznego pakietu stulecia, czyli marszałkowskiego programu modernizacji wszystkich lecznic wojewódzkich.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%