Zamknij
REKLAMA

Profil zaufany co 9 minut, czyli e-usługowe podsumowanie czerwca

10:06, 18.07.2021 | Z.N
Skomentuj
REKLAMA

24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu – nasze e-usługi są dla Was dostępne z dowolnego miejsca, o dowolnej porze. Oto, jakie sprawy Polacy najchętniej załatwiali online w czerwcu.

383 333 – dokładnie tyle osób od 1 do 30 czerwca założyło profil zaufany (PZ). Szybki rachunek i już wiemy, że każdego dnia PZ zakładało średnio 12 777 Polaków. Co oznacza, że w ubiegłym miesiącu średnio co 9 minut ktoś stawał się właścicielem profilu zaufanego. Świetny wynik!

Twój najlepszy profil

Dlaczego zaczynamy od profilu zaufanego? Bo to klucz do e-usług. Dzięki niemu możecie korzystać z coraz dłuższej listy e-usług.

- Dzięki profilowi zaufanemu szybko i bezpiecznie możemy kontaktować się z urzędami. W sumie korzysta już z niego ponad 11,7 miliona Polaków. Tylko od początku tego roku PZ założyło niemal 3 miliony osób – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Profil zaufany najszybciej można założyć przez internet. W czerwcu uruchomiliśmy kolejny, wygodny sposób na potwierdzenie PZ - wideospotkanie z urzędnikiem – dodaje.

Wideospotkanie i masz profil zaufany – sprawdź szczegóły.

Profil zaufany to zbiór zaszyfrowanych danych, który potwierdza w internecie, że my to my – podobnie jak dowód osobisty przy tradycyjnym „okienku” w urzędzie. Każdy profil zaufany jest przypisany do konkretnego numeru PESEL – każdy z nas może mieć tylko jeden PZ. Jeśli jeszcze nie masz profilu zaufanego – załóż go już dziś.

A oto kilka konkretnych przykładów, co można załatwić dzięki PZ – bez wychodzenia z domu, online:

 • zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy konta Mój GOV,
 • wysłać przez internet pismo ogólne do urzędu,
 • zawnioskować online o odpisy aktów stanu cywilnego,
 • przez internet zameldować się lub wymeldować na/z pobyt stały/czasowy,
 • zgłosić narodziny dziecka,
 • sprawdzić stan punktów karnych,
 • uruchomić aplikację mObywatel, czyli cyfrowy portfel na dokumenty, w którym znajdziecie m.in. elektroniczne odwzorowanie dowodu osobistego, prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego oraz – potwierdzenie szczepienia przeciw COVID-19,
 • rozliczyć podatki, korzystając m.in. z usługi Twój e-PIT

A wszystko to w pełni bezpiecznie i bezpłatnie.

e-Hity czerwca

 • Miliony Polaków mają profil zaufany i chętnie z niego korzystają. Jakie e-usługi - czyli sprawy urzędowe, które można załatwić przez internet - cieszyły się w czerwcu największą popularnością? Sprawdziliśmy to!
 • Od 1 do 30 czerwca Polacy wysłali do urzędów 179 267 (czyli niemal 6 tysięcy dziennie) elektronicznych pism ogólnych. Umożliwia to e-usługa Wyślij pismo ogólne. Od początku tego roku skorzystano z niej ponad 1,1 miliona razy!
 • Kolejna bardzo popularna e-usługa to Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W czerwcu Polacy skorzystali z niej 88 061 razy. A jeśli jesteśmy już przy e-usługach dla kierowców…
 • Od 1 do 30 czerwca polscy kierowcy 22 137 964 (!) razy skorzystali też z naszej e-usługi Historia Pojazdu, a 1 783 519 razy sprawdzili online swoje punkty karne. Umożliwia to e-usługa Sprawdź swoje punkty karne. Stan swojego konta można także sprawdzić w aplikacji mObywatel.
 • Mamy też coś dla pasażerów – e-usługę Bezpieczny autobus, dzięki której możemy sprawdzić, czy pojazd (autokar lub bus), którym podróżujemy powinien w ogóle ruszać w trasę. W czerwcu skorzystano z niej 60 846 razy. Korzystanie z tej e-usługi jest bardzo proste. Na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl wystarczy tylko wpisać numer rejestracyjny pojazdu i gotowe.

Dokumenty na kliknięcie

 • Wracamy do typowych spraw urzędowych, które można załatwić online. Jedną z nich jest możliwość zgłoszenia przez internet narodzin dziecka. Umożliwia to nasze e-usługa Zgłoś urodzenie dziecka. w czerwcu tą drogą rodzice zgłosili przyjście na świat 13 463 maluchów.
 • Przez internet, dzięki e-usłudze Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego, można też zawnioskować o m.in. odpis aktu urodzenia lub małżeństwa. Od 1 do 30 czerwca Polacy skorzystali z tej możliwości 26 436 razy.
 • Online (jeszcze) można też złożyć wniosek o nowy dowód osobisty. Jeśli chcielibyście to zrobić skorzystajcie z e-usługi Uzyskaj dowód osobisty. W czerwcu skorzystało z niej 49 346 osób.
 • WAŻNE! W związku z nadchodzącymi zmianami w dowodach osobistych – 26 lipca zniknie możliwość wnioskowania online o nowy dokument tożsamości. Z e-usługi będzie można korzystać jedynie w przypadku wnioskowania o dowód dla dziecka do 12. roku życia.
 • A jeśli Wasz dowód zaginął, zniknął, przepadł – to także możecie (a nawet powinniście!) zgłosić, przez internet. W tym przypadku polecamy Waszej uwadze e-usługę Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego. Od 1 do 30 czerwca skorzystało z niej 5325 osób.

Wszystkie e-usługi znajdziecie na portalu GOV.pl. W czerwcu odwiedziło go niemal 14 milionów osób. Koniecznie tam zajrzyjcie. e-Polak potrafi!

(Z.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%