Zamknij
REKLAMA

Przygotuj samochód na zimę. Rusza akcja bezpłatnego ustawiania świateł

12:30, 19.11.2021 | .
Skomentuj Fot. Krzysztof Nowicki
REKLAMA

W trosce o bezpieczeństwo kierowców, wspólnie ze Stacją Kontroli Pojazdów przy ul. Południowej w Świeciu, w poniedziałek ruszamy z tygodniową akcją bezpłatnego ustawiania świateł. Diagności radzą jak przygotować auto na zimę.

Krótkie dni, częste opady deszczu, a wkrótce może też śniegu, słaba widoczność, śliska nawierzchnia… to niektóre ze zjawisk utrudniających jazdę w okresie jesienno-zimowym. Zapytaliśmy specjalistów o to jak zadbać o samochód przed zimą, co sprawdzić, co wymienić.

- Warto zacząć od sprawdzenia prawidłowego ustawienia świateł – mówi Piotr Drewa, współwłaściciel stacji kontroli i diagnosta. – To ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo innych użytkowników dróg, ale też i nasze. Podczas kontroli dość często widzimy, że może same światła nie są źle ustawione ale żarówki są źle osadzone i wtedy całkowicie się zmienia geometria światła. 

I wtedy na drodze oślepiają innych albo dają zbyt krótki snop światła, który nie oświetli części drogi lub pobocza. Do nieszczęścia niedaleko.

Nasza wspólna akcja ma zapobiec takim sytuacjom. 

Dlaczego akurat ustawienie świateł? Z czysto pragmatycznej strony - ich sprawdzenie i ustawienie zajmuje stosunkowo niewiele czasu, więc z akcji będzie mogło skorzystać wielu kierowców i nie utrudni to normalnej pracy stacji kontroli.

BEZPŁATNA KONTROLA I REGULACJA ŚWIATEŁ

22 - 27 listopada
w godzinach 8.00 - 17.30, a w sobotę 8.00 - 12.30.
Stacja Kontroli Pojazdów w Świeciu, ul. Południowa 9
Telefon: 52 331 47 55

- Przy okazji staramy się zwracać uwagę kierowców na inne aspekty związane z bezpieczeństwem, podpowiadamy co warto sprawdzić, o co zadbać - dodaje diagnosta Adam Wnęk.

Przy temacie świateł ważny jest też dobór odpowiednich żarówek do pojazdu. Czasem zdarza się, że właściciele pojazdu kombinują i wstawiają różne żarówki. Sprawdźmy też czy wszystkie światła nam działają - z przodu i z tyłu, przeciwmgielne i pozycyjne.

Ogumienie

Opony w samochodzie  są jak buty na nogach. Nie nosisz sandałów zimą, więc zawczasu zmień opony na zimówki, a jeśli używasz wielosezonówek - sprawdź ich stan. Zazwyczaj kolejki w zakładach wulkanizacyjnych ustawiają się po pierwszych opadach śniegu lub gołoledzi. Wtedy na zmianę czeka się kilka godzin. Lepiej zrobić to wcześniej.

Sprawdzenie płynu chłodniczego i hamulcowego

Jeżeli płyn będzie stary lub nie będzie spełniał odpowiednich wymogów, grozi to uszkodzeniem silnika, np. w przypadku zamarznięcia płynu. Jeśli chodzi o płyn hamulcowy warto mieć pewność, że zadziała w każdej sytuacji.

Sprawdź akumulator

Minusowe temperatury bardzo szybko weryfikują stan naładowania akumulatora. Jeśli nie zda egzaminu twoje auto nie ruszy z miejsca, a ty nie dotrzesz do pracy. Kto z nas choć raz nie doświadczył charakterystycznego mignięcia świateł deski rozdzielczej i ciszy rozrusznika? Prawda, że nie jest to miłe doświadczenie?

Co można zrobić? Sprawdzić samemu, jeśli posiadamy odpowiednie urządzenie lub podjechać do serwisu samochodowego, do mechanika lub elektryka. Sprawdzą i powiedzą czy trzeba wymienić.

Sprawdź świece żarowe i zapłonowe

Sprawny akumulator nic nie da, jeśli zawiedzie następny element. Dopisz więc ten punkt do listy kontrolnej sprawności auta przed zimą.

Zaparowane szyby

To jest spory problem. Zwłaszcza zimą, bo para osadzająca się na szybach utrudnia widoczność, a po zaparkowaniu zamarza. I rano mamy skrobanie od zewnątrz i od środka.

Jak temu zaradzić? Sprawdzić filtr kabinowy i w razie potrzeby wymienić. On ma bezpośredni wpływ na to czy szyby się parują.

- A jak już zaparują to nie mazać ręką tylko włączyć nawiew z klimatyzacją i po kilku chwilach szyby będą suche - radzi Piotr Drewa.

Stabilnie utrzymaj tor jazdy

Żeby tak się działo trzeba mieć sprawne amortyzatory. Jeśli nieprawidłowo działają mogą wybijać samochód z toru jazdy, a na śliskiej nawierzchni jest to szczególnie niebezpieczne. 

Pióra zbiorą wodę z szyby

Tak, jeśli są w dobrym stanie. Warto więc sprawdzić wycieraczki jeszcze przed zimą i w razie potrzeby wymienić. To ważne podczas intensywnych opadów.

Rozsądek kierowcy

Wszystkie powyższe punkty są bardzo istotne w zapewnieniu bezpiecznej jazdy ale najważniejsza jest głowa kierowcy.

- Przestawić się na zimowy styl jazdy, wiedzieć jakie są warunki na drodze i dostosować się do nich - dodaje na zakończenie pan Adam.

BEZPŁATNA KONTROLA I REGULACJA ŚWIATEŁ

22 - 27 listopada
w godzinach 8.00 - 17.30, a w sobotę 8.00 - 12.30.
Stacja Kontroli Pojazdów w Świeciu, ul. Południowa 9
Telefon: 52 331 47 55

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%