Zamknij
REKLAMA

Gmina przekazała harcerzom opiekę nad mogiłami poległych [zdjęcia]

09:30, 25.11.2021 | .
Skomentuj Fot. swiecie.eu
REKLAMA

Harcerze z Hufca ZHP Świecie-Powiat zostali oficjalnie uznani za opiekunów dwóch mogił na cmentarzu w Przechowie, w których spoczywają polegli w pierwszych dniach II wojny światowej.

Lista dobrych uczynków harcerzy z Hufca ZHP Świecie-Powiat jest długa. Znajduje się na niej m.in. dbałość o groby. Zwłaszcza te zbiorowe związane z tragicznymi wydarzeniami w naszej historii.

- Ta aktywność trwa już dłuższy czas, ale nasza współpraca zacieśniła się przy okazji remontu mogiły żołnierzy – mówi Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. – Przeprowadzono go przed dwoma laty, do czego pretekstem były dwa wydarzenia. Pierwsze z nich stanowiła 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, drugim była informacja z Klubu Miłośników Historii KaMuH, który zajął się ustaleniem nazwisk żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. w okolicach Świecia. Ostatecznie potwierdzili oni personalia połowy spośród 100 żołnierzy pochowanych w zbiorowej mogile. Dzięki temu ich nazwiska mogły być umieszczone na płycie.

Wtorkowa uroczystość w harcówce znajdującej się w jednej z sal budynku dawnej biblioteki miała dwa główne punkty w części oficjalnej. Pierwszym z nich było podziękowanie za dotychczasową działalność harcerzy. Drugim przekazanie dokumentu komendantowi Bartoszowi Adamczykowi, który stanowi oficjalne przekazanie opieki nad grobami zbiorowymi żołnierzy i mieszkańców drużynie harcerskiej Enigma.

Oprócz tego harcerze otrzymali drobne upominki. Specjalne podziękowanie odebrał również Józef Szydłowski z Klubu Miłośników Historii KaMuH. (Źródło: swiecie.eu)

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%