Zamknij
REKLAMA

Natalia Wiśniewska z Warlubia wiceprzewodniczącą Młodzieżowego Sejmiku

20:30, 20.06.2022 | .
Skomentuj Sesja inauguracyjna Młodzieżowego Sejmiku Województwa (Natalia w środku), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
REKLAMA

Dziś, podczas pierwszego posiedzenia Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego pierwszej kadencji, jedyna reprezentantka naszego powiatu została wybrana wiceprzewodniczącą.

Przewodniczącą została Izabela Kożuch z powiatu tucholskiego. została Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego pierwszej kadencji. Nowo powołane gremium zebrało się d*/////uiiiiiiiiiziś (20 czerwca) na swym pierwszym posiedzeniu. Gośćmi obrad byli marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i wiceprzewodniczący sejmiku województwa Łukasz Krupa, wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz radni województwa Jacek Gajewski i Katarzyna Lubańska.

- Młodzi ludzie otrzymują narzędzia, żeby zmieniać województwo. Mam nadzieję na współpracę [Sejmiku Młodzieżowego] z sejmikiem województwa, bo zależy nam na ich punkcie widzenia. Pojawiły się już konkretne tematy, z którymi chcą się zmierzyć: wykluczenie komunikacyjne, zagrożenie zmianami klimatu, kryzys psychiatrii dziecięcej. To jest gremium, z którym należy się liczyć. Dla nas, radnych województwa, jest to głos, który powinniśmy usłyszeć – mówiła przed posiedzeniem przewodnicząca Elżbieta Piniewska. 

- Staraliśmy się zaprosić do Sejmiku Młodzieżowego przedstawicieli różnych środowisk – pasjonatów nauki, osoby działające w obszarze ekologii, aktywistów praw człowieka. Będziemy wsłuchiwać się w sugestie i propozycje młodego pokolenia. Myślę, że warto, bo przecież niedługo ci młodzi ludzie przejmą stery władzy – stwierdził w rozmowie z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki. 

 

Wybrana dziś na wiceprzewodniczącą gremium Natalia Wiśniewska ma 20 lat. Na co dzień pracuje w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowem na stanowisku aspiranta pracy socjalnej ds. bezdomności.  Drugi rok studiuje pedagogikę specjalną na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Realizuję się też w Fundacji Aktywizacji i Integracji w Nowem, będąc reprezentantką kadry Polski w karate, a także działając w obszarze wsparcia społecznego. Pochodzi z Warlubia a mieszka w Wielkim Komorsku.

Razem z nią wiceprzewodniczącym Młodzieżowego Sejmiku został też Artur Pacuła z powiatu toruńskiego. 

- W Sejmiku chcę zająć się przede wszystkim młodymi osobami w kryzysie bezdomności - mówi Natalia Wiśniewska. - To najczęściej byli wychowankowie domów dziecka, placówek resocjalizacyjnych, rodzin zastępczych. Jest to temat przemilczany w przestrzeni publicznej, a niezwykle istotny.

Nasz Młodzieżowy Sejmik jest wybranym na dwuletnią kadencję trzydziestoosobowym ciałem doradczym samorządu województwa o kompetencjach inicjatywnych i wnioskodawczych. Skład (oraz lista rezerwowa na wypadek konieczności uzupełnienia składu w trakcie trwania kadencji) został wyłoniony w drodze otwartego konkursu, w którym uczestniczyli młodzi ludzie w wieku 16-21 lat. Komisja rekrutacyjna, w której zasiadali m.in. przewodnicząca Elżbieta Piniewska i marszałek Piotr Całbecki, oceniała aktywność społeczną kandydatów oraz przygotowane przez nich prace na temat zagadnień, którym nowe gremium powinno się zająć w pierwszej kolejności.

Młodzi radni spotkali się w maju w Wierzbiczanach, gdzie uczestniczyli w warsztatach i seminariach na temat samorządu terytorialnego w Polsce oraz funkcjonowania rad młodzieżowych w naszym kraju i na świecie.

Podczas dzisiejszej sesji młodzi radni m.in. wybierają prezydium i omawiają sprawy związane z ukonstytuowaniem się komisji tematycznych.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

KumoterstwoKumoterstwo

2 0

Potomkowie czerwonych bandytów wysylają swoje pomioty by kontynuowały swe dzieło? 15:44, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%