19-latka ma za sobą wiele sukcesów, współpracę z naukowcami w renomowanych instytutach naukowych, a teraz została finalistką TOP 50 Global Students Prize. Razem z rówieśnikami przymierza się do opatentowania urządzenia diagnozującego zmiany skórne.
Nasi Czytelnicy mogą znać Oliwię z wcześniejszych artykułów. W 2021 roku zachęcaliśmy Was, żeby głosować w konkursie Explory i popierać stworzony przez zespół Oliwii Skin Preventer - inteligentny system wspomagania diagnostyki zmian skórnych.
[ZT]14443[/ZT]
Dwa lata wcześniej pisaliśmy o tym jak licealiści z powiatu świeckiego realizują projekt społeczny ,,Zapobiegaj zamiast leczyć".
[ZT]8882[/ZT]
Tym razem nastolatka wzięła udział w konkursie międzynarodowym, w którym organizatorzy wybierają 50 osób najlepiej uczących się.
Jako jedyna Polka i jedna z niewielu osób w Europie znalazła się wśród finalistów TOP 50 Global Students Prize.
- To dla mnie ogromne wyróżnienie i uznanie wszystkich dotychczasowych działań i osiągnięć - komentuje Oliwią Raniszewska. - To też promocja moich projektów i możliwość nawiązania kontaktu z zespołem osób z całego świata - podkreśla.
- To jest nagroda za całą moją dotychczasową działalność - mówi Oliwia. - Najpierw we wniosku opisałam całą swoją historię i osiągnięcia, projekty, działalność wolontariacką, działalność na arenie międzynarodowej, wpływ na rówieśników - wszystko to było brane pod uwagę. Kolejnym etapem była rozmowa kwalifikacyjna, na której były pytania dot. moich projektów, ale także pytania na kreatywność i krytyczne myślenie, np. na co zwróciłabym uwagę, gdybym miała okazję rozmawiać z ministrem edukacji mojego kraju. Na koniec byliśmy weryfikowani pod względem prawnym - wylicza.
Nadal głównym projektem nad którym pracuje Oliwia Raniszewska ze swoim zespołem jest Skin Preventer.
- Udało nam się podwyższyć skuteczność działania, ale mamy też pomysł na nową metodę. Chcemy starać się o ewentualne zgłoszenie patentowe. Ostatnio byliśmy z moim zespołem w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym podszkolić się z zakresu dermatologii - opowiada.
Jednocześnie 19-latka organizuje akcję społeczną z wolontariuszami w Gdańsku, w trakcie której będą promować profilaktykę kontroli zmian skórnych oraz zasady zdrowego korzystania ze słońca.
Ostatnio zakwalifikowała się do międzynarodowego projektu „Clean AIR for Everyone” i po maturze była na Sycylii w ramach międzynarodowego projektu poświęconego ekologii.
Ukończyła Uniwersyteckie Liceum w Toruniu, a w październiku rozpoczyna studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku lekarskim.
- Gdybym miała teraz wybierać specjalizację wybrałabym psychiatrię, chociaż dermatologia interesuje mnie ze względu na projekt. Na szczęście mam jeszcze sześć lat na podjęcie decyzji - mówi Oliwia.
Co jest najważniejsze, żeby osiągać takie sukcesy?
- Najważniejszą rzeczą jest to by uwierzyć w siebie i nie ograniczać swojego myślenia do tego, że kiedy jestem z małego miasta i nie mam rodziców, którzy są lekarzami czy naukowcami to nie mogę nic więcej osiągnąć. Sama początkowo bardzo się hamowałam. Drugą rzeczą o której warto pamiętać jest to, że porażki są potrzebne w życiu, bo uczą pokory i wytrwałego dążenia do cel - radzi rówieśnikom Oliwia.
19-latka podkreśla, że trzeba przełamać wewnętrzne granice i próbować. Radzi szukać programów zgodnych z zainteresowaniami. Jednym z polecanych przez nią jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, dzięki któremu miała szansę wzięcia udziały w stażach w najlepszych instytutach naukowych w Polsce - Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
- To było bardzo rozwijające i inspirujące. Przełomowy dla mnie był pierwszy sukces w konkursie Explory z projektem urządzenia do oczyszczania wód z mikroplastiku i udało się uzyskać wtedy trzecie miejsce w Polsce. Zobaczyłam, że takie rzeczy są możliwe, ale przekonałam się również jak wiele pracy trzeba w to włożyć. To mnie bardzo zmotywowało - komentuje.
Jola19:16, 24.07.2023
Bardzo zdolna dziewczyna, wielkie brawa, życzę wielu dalszych sukcesów
Karol08:58, 25.07.2023
Niestety, ale Pani Oliwia ukradła pomysł studentom Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego a teraz podpisuje jako swój. Na szczęście, nikt w jej zespole nie zna się na sieciach neuronowych a projekt już był wszędzie omówiony, przez co nie nadaje się do opatentowanie bo "to nic nowego". (ujawnienie jakichkolwiek informacji uniemożliwia patentowanie). Jak to się mówi: karma wraca ;)
Ana20:40, 07.08.2023
Dokładnie tak, pomysł został ukradziony. Pani Oliwia bardzo dobrze przygotowala się do tematu. Miała już wcześniej sprawę o prawa autorskie. Matura pewnie napisana słabo. Bardzo kiepska uczennica. Nigdy nie przeszła pierwszego etapu olimpiady Biologicznej!!! To jest po prostu żart, w jakim my świecie żyjemy że spryt oraz pieniądze i lansowanie się filmikami dają możliwość oszustwa.!!! Po prostu szok. Uczelni radzę zerknąć na wyniki matur i zastanowić się czy ta Pani zostałaby przyjęte na uczelnie. Smutne po prostu smutne ???
0 0
Jestem bardzo ciekawa z kad ma Pan takie informacje i czy są żetelne i prawdziwe .