Zamknij

Dbaj o siebie i mózg - wzorem seniorów ZHP „Watra”

18:19, 14.09.2023 . Aktualizacja: 18:47, 14.09.2023
Skomentuj

Harcerzem jest się przez całe życie - podkreślają członkowie Kręgu Seniorów ZHP „Watra”, którzy w ramach projektu ćwiczą ciało i umysł. 
Członkowie kręgu uczą się o zdrowiu, bezpiecznym korzystaniu z internetu, telefonu, a także jak dbać o siebie i ładnie wyglądać.

Zasadę: harcerzem jest się przez całe życie - przykładnie realizują członkowie Kręgu Seniorów ZHP „Watra” działającego w Świeciu. 

Szefową kręgu jest Ewa Joachimiak, wieloletnia dyrektor ZSP w Świeciu. Była czynną harcerką w szkole podstawowej i liceum. Po studiach, kiedy zaczęła uczyć w szkole, prowadziła szczep, a następnie zaangażowała się w pracę hufca. Później, gdy przybyło obowiązków zawodowych wycofała się z działalności w harcerstwie, by powrócić do niej po przejściu na emeryturę.

- Mamy obecnie 15 członków, głównie są to nauczyciele.  Nasz krąg cały czas się poszerza, bo dochodzą do nas sympatycy. Najstarsza seniorka będzie świętowała w tym roku 90 lat - mówi Ewa Joachimiak.  - Spotykamy się co najmniej raz miesiącu i obchodzimy okrągłe urodziny członków - 60, 70, 75 lat. Prowadzimy też tematyczne zbiórki i wyjeżdżamy na złazy. W tym roku byliśmy na trzech takich wyjazdach - dodaje. 

Oprócz podróży i złazów, seniorzy chętnie się uczą

Obecnie seniorzy realizują projekt Lokalnej Grupy Działania „Gminy Powiatu Świeckiego” i zaprosili do udziału mieszkańców powiatu mających powyżej 60 lat.

- Pozyskaliśmy środki, znalazłam trenerów i prowadzimy trzy bloki zajęć. Ćwiczenia z zakresu gimnastyki sensoryczne, które realizowaliśmy w maju i czerwcu - wymienia Ewa Joachimiak. - Drugi blok to zajęcia Senior Quiz, które prowadzą państwo Piekarscy. Trzeci ma nazwę „Bezpieczny i zdrowy senior” i są to spotkania z pielęgniarką, kosmetyczką, dietetykiem, psychologiem, prawnikiem i informatykiem, żeby mówić o szeroko pojętym bezpieczeństwie - dodaje. 

Członkowie zajęć podkreślają, że bardzo przydatne były zajęcia z gimnastyki sensorycznej. 

- Mam reumatyzm i mimo to bardzo dobrze znosiłam wszystkie te ćwiczenia na przyrządach. Poza tym pod okiem wyszkolonej osoby nauczyliśmy się ćwiczyć. Okazuje się, że wcale nie trzeba wykonywać trudnych zadań, wystarczy ćwiczyć na krzesełkach - podkreśla pani Lucyna. 

Trzeba ćwiczyć mózg, żeby się nie cofał - mówią seniorzy

- Uczestniczymy w projekcie od początku, teraz rozwiązujemy zagadki i przygotowane zadania, aby wzmocnić nasz mózg, żeby się nie cofał - mówi z satysfakcją i humorem Lucyna Jercha. - Palcem po mapie zwiedzamy różne krainy i poznajemy ich kulturę - dodaje

Z naszym obiektywem uczestniczyliśmy w jednej z kawiarenek prowadzonych przez Jolantę i Wiesława Piekarskich. 

[FOTORELACJA]3589[/FOTORELACJA]

Podczas wirtualnych podróży smakują regionalnych potraw

Po rozgrzewce w formie kilku zagadek logicznych, państwo Piekarscy zabrali uczestników w podróż do Szwajcarii. Opowiedzieli o jej zakątkach i ciekawostkach, o których nie przeczytamy w przewodnikach turystycznych. 

- Uwielbiamy podróżować do miejsc, mniej znanych turystycznie - podkreśla Jolanta Piekarska. - Spotykamy się z mieszkańcami, odwiedzamy lokalne sklepy i bazarki, poznajemy codzienne życie ludzi - dodaje.

Pokazom zawsze towarzyszy element kulinarny. Podczas poznawania Szwajcarii seniorzy mieli okazję posmakować lokalnej zupy pomidorowej z ginem, a wcześniej były: marchwiak poleski, kazachska samsa, kenijskie githeri. 

Jest czas na ćwiczenia i rozmowę

Całe spotkanie ma konwencję kawiarenki, więc jest czas na rozmowy. Po nich przychodzi druga seria ćwiczeń.

- To zadanie mające ćwiczyć uwagę, postrzeganie, myślenie przyczynowo-skutkowe. Cieszy nas bardzo, że seniorzy proszą nas o dwa egzemplarze danego ćwiczenia, bo w domu rozwiązują je z wnukami - mówi Wiesław Piekarski.

Organizowane są różne zabawy i konkurencje np. na podstawie piktogramów trzeba odgadnąć przysłowia. 

Pełni wrażeń seniorzy z niecierpliwością oczekują kolejnych spotkań.

- Każde zajęcia są bardzo ciekawe. Czerpiemy też radość z tego, że możemy się spotkać porozmawiać i nie siedzieć w domach, bo większość z nas to osoby samotne. Poza integracją bardzo ważne jest to, że możemy się czegoś dowiedzieć, nauczyć jak się zachować, kiedy coś się wydarzy, powtarzaliśmy zasady bezpieczeństwa w internecie, na ulicy oraz jak wezwać pomoc. Same przydatne rzeczy - podkreślają. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%