Najpierw w salach OKSiR później na jubileuszowym pikniku przy gruczeńskim młynie, Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły obchodziły rocznice swojego powołania do życia.
W piątek 14 bm, salę lustrzaną świeckiego OKSiR wypełnili uczestnicy konferencji jubileuszowej zorganizowanej jako zasadniczy punkt obchodów dwudziestej rocznicy powołania Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego i piętnastej założenia Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły, organizacji powiązanych ze sobą niemalże „organicznie”.
Poza pracownikami wspomnianych instytucji i członkami towarzystwa, konferencję zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele lokalnych i wojewódzkich władz samorządowych, licznie przybyli sympatycy, a także zaproszeni goście honorowi: Antoinette Hazevoet – ; Kees Knijnenberg Heiloo ; Graf und Gräfin Wilhelm von Schwerin von Schwanenfeld (Niemcy); Wilfryd Strasburger z małżonką , Omar Flares Mendez ; Roland Sawatzki . Treści prelekcji konferencyjnych wypełniły wystąpienia: prof. Wojciecha Radeckiego, który przypomniał sytuację prawną parków krajobrazowych w latach 90-tych XX w., prof. Wojciecha Chudziaka, który mówił o początkach państwa polskiego nad Dolną Wisłą, prof. Jarosława Dumanowskiego, który jakby zapowiadając to, co miało później nastąpić w drugiej części dnia, przybliżył w swoim ciekawym wykładzie dziedzictwo kulinarne Pomorza Nadwiślańskiego, zaś duet prelegentów w osobach: Wojciecha Marchlewskiego i Rolanda Sawatzkiego, przedstawił losy Mennonitów nad Dolną Wisłą. Jak widać, przekrój dyscyplin wybranych do zaprezentowania w wykładach, to tematy nieodłącznie kojarzone przez mieszkańców naszego regionu z pracą obu "instytucji-jubilatów”- ochrona przyrody, historii i dziedzictwa kulturowego Doliny Dolnej Wisły. Blok wystąpień zakończyła wspólna prezentacja- jak się dowiedzieliśmy- imponującego dorobku obydwu organizacji przedstawiona przez Sylwię Kuklińską oraz Jarosława Pająkowskiego .
Po wystąpieniach prelegentów część pierwszą obchodów zakończono wręczeniem zasłużonym i pomocnym w działalności obydwu instytucji osobom okolicznościowych statuetek i prezentów. Wśród uhonorowanych „Szklaną Podkową” znaleźli się także goście honorowi zaproszeni na uroczystości jubileuszowe do sali OKSIR-u.
Druga część święta XX i XV- lecia tych, tak zasłużonych dla naszego regionu organizacji, odbyła się w godzinach popołudniowych i wieczornych w „matni” Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły i Zespołu Parków… na terenach przy gruczeńskim młynie. Rozpoczęto od „dynamicznego impulsu kulinarnego”. Stoły gości wypełniły specjały kuchni pomorskiej, by wymienić tu choćby: pieczone króliki, rosół z kapłonów, grochówka gruczeńskich strażaków, chleb pieczony we własnym, polowym piecu, „na liściu”, mięsiwa, sery oraz warzywa serwowane przez zaprzyjaźnione z jubilatami zakłady gastronomiczne i producentów indywidualnych. Piknik jubileuszowy uświetniła muzyką kresową grupa „Slavic Voices”. Zainteresowanym zaprezentowano wiekowe maszyny rolnicze, a najciekawszą z nich był specjalnie tego dnia uruchomiony motor parowy, który ongiś zasilał urządzenia w gospodarskich obejściach. Wszystko było podane ze smakiem i charakterystyczną dla twórców Festiwali Smaku organizacyjną wprawą, co uczestnicy doceniali z apetytem szczerze dziękując. Warto podkreślić, że dopisała też i pogoda, która w ciekawym otoczeniu młyna pozwoliła stworzyć aurę sielskiego spotkania towarzyskiego. Dziękując za zaproszenie… Zespołowi Parków… i członkom TPDW, gospodarzom pikniku, a przede wszystkim bohaterom tego dnia, życzymy dalszych, równie udanych jubileuszy i energii do powoływania kolejnych: zdarzeń, spotkań i imprez, którymi nas, mieszkańców regionu, pewnie jeszcze niejednokrotnie zaskoczą. Sto lat! (MB)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz