Zamknij

Przed nami Tydzień Mobilności w Świeciu. Co będzie się działo?

10:57, 17.04.2024 . Aktualizacja: 11:25, 17.04.2024
Skomentuj
reo

 

To już druga odsłona Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu. Będą krajoznawcze rajdy rowerowe, prelekcje o podróżach na dwóch kółkach oraz konkursy z nagrodami. Wszystko po to by promować zdrowy styl życia, zrównoważoną mobilność oraz zachęcać do wykorzystywania roweru nie tylko w celach rekreacyjnych, ale też w codziennym życiu.

Co w programie: 

IX Wiosenny Rajd Rowerowy

Wiosenny Rajd Rowerowy zagości w naszym regionie już po raz dziewiąty. Odbędzie się w sobotę 20 kwietnia. Wydarzenie ma charakter rekreacyjno-krajoznawczy i tradycyjnie otwiera sezon turystyczny w powiecie świeckim.

Wiosenny Rajd Rowerowy to wydarzenie, którym chcemy promować zdrowy tryb życia, ale też staramy się pomagać osobom, które walczą o powrót do zdrowia. W tym roku cały dochód z opłat startowych zostanie przekazany na pomoc pochodzącemu z Lniana Stasiowi Dekowskiemu, który zmaga się z wrodzonymi wadami rozwojowymi jelit tzw. chorobą Hirshsprunga. Celem zbiórki roczne leczenie i rehabilitacja na, którą potrzeba łącznie blisko 23 tysięcy złotych.Poza udziałem w rajdzie możecie wesprzeć ten szczytny cel poprzez zbiórkę na stronie

Zapisy na rajd zostały już zamknięte.

Rowerem wzdłuż rzeki Wisły — spotkanie

W poniedziałek 22 kwietnia o godz. 9 (Miejska Biblioteka Publiczna) Tomasz Pasiek opowie jak okrążył Wisłę 2500: Rowerem po obu brzegach Królowej Polskich Rzek

Start z ujścia Wisły do Bałtyku w Świbnie, przejazd wzdłuż lewego brzegu rzeki do jej źródeł na zboczu Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim i wjazd na szczyt. Następnie powrót nad Bałtyk wzdłuż prawego brzegu Królowej Polskich Rzek aż do ujścia w Mikoszewie. Tak w skrócie wyglądało rowerowe okrążanie najdłuższej polskiej rzeki w wykonaniu świecianina Tomasza Pasieka.

Podróż trwała 19 dni, a łączny przejechany dystans wyniósł prawie 2500 kilometrów. W trakcie pierwszej prelekcji w ramach Tygodnia Mobilności Rowerowej posłuchamy o szczegółach tej wyprawy. Prelekcja skierowana jest nie tylko do miłośników jednośladów, ale do każdego, kto interesuje się polską fauną i florą oraz historią naszego kraju.

Ola Mae i jej rowerowa podróż z kotem — spotkanie

23.04, godz. 18:00 (Miejska Biblioteka Publiczna) Ola Mae – Rowerowa pętla po Europie z kotem Fryderykiem

Dokładnie w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich odbędzie się drugie spotkanie podróżnicze w ramach Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu 2024. Tym razem posłuchamy Oli Mae, która w środku pandemii wyruszyła w rowerową podróż i w ciągu 13 miesięcy odwiedziła 12 europejskich krajów. Oczarowała ją każda z odwiedzanych krain, ale to z południa Włoch przywiozła najcenniejszą pamiątkę swojej rowerowej eskapady – kota Fryderyka. Z długiej listy błędów, o których nie mówią poważni podróżnicy, Ola bezwstydnie przyznaje się do popełnienia ich wszystkich. Jej wzruszająca i pełna humoru historia wydaje się dziwnie znajoma.

Rowerem po północnej Norwegii — spotkanie

25.04, godz. 18:00 (Miejska Biblioteka Publiczna) Dawid Białowąs – Lofoty: Rowerem za koło podbiegunowe

Trzecia prelekcja w ramach TMR będzie należała do Dawida Białowąsa, który podróżuje na rowerze i z plecakiem od kilkunastu lat. Po Polsce, Europie i świecie, zawsze na własną rękę, blisko natury i z dala od utartych, turystycznych szlaków. Na rowerze przejechał Gruzję, Islandię oraz Trakt Pamirski w Tadżykistanie, wjeżdżając rowerem na ponad 4600 metrów. Od ośmiu lat prowadzi bloga i kanał na Youtube pod nazwą „Gdzie Los Poniesie”, gdzie wraz z żoną zachęca do aktywnego ruszenia w świat barwnymi relacjami i praktycznymi poradnikami. Dawid i Kasia w 2023 roku wygrali ogólnopolskie VI Mistrzostwa Vlogerów, reprezentując województwo mazowieckie”. W Świeciu usłyszymy o Lofotach – niezwykłym archipelagu wysp w północnej Norwegii, którego przejechanie to marzenie każdego podróżnika rowerowego.

Jak przygotować się na wyprawę opowie Piotr Wiśniewski

26.04, godz. 18:00 (siedziba TMZŚ) Piotr Wiśniewski – Rowerem wzdłuż polskiego wybrzeża

Tydzień Mobilności Rowerowej w Świeciu 2024 zamknie prelekcja Piotra Wiśniewskiego – niezwykle doświadczonego entuzjasty turystyki rowerowej, którego gościliśmy już w Świeciu podczas trzeciej edycji Festiwalu Podróżników Piąty Ocean w 2019 roku.

W ramach piątkowej prezentacji usłyszymy o wielu praktycznych aspektach organizacji krótszych i dłuższych wycieczek rowerowych. Nasz prelegent przedstawi swoje wcześniejsze wyjazdy, m.in. wzdłuż Kanału Kilońskiego, wyprawę Lubeka – Świnoujście, czy też objazd Bornholmu. Główna część prelekcji będzie dotyczyła przejazdu wzdłuż polskiego Bałtyku, od Helu po Piaski na granicy z Federacją Rosyjską.

Zielony Rajd dla mieszkańców

28.04 Zielony Rajd Rowerowy

Zielony Rajd Rowerowy to impreza, która pozwoli uczestnikom wydarzenia doświadczyć niezwykłych okoliczności przyrody występujących w naszym regionie. W ramach rajdu odwiedzimy m.in drzewa, które zdobyły tytuł Drzewa Roku Ziemi Świeckiej 2022 – Dąb Tysiąclecia w Laskowicach i niedawno nagrodzony tytułem Drzewa Roku Ziemi Świeckiej 2023 – Dąb szypułkowy Graf Schwerin w Sartowicach.

Zapisy na Zielony Rajd Rowerowy zostały zamknięte.

Konkurs Fotorower

Uzupełnieniem TMR 2024 jest konkurs fotograficzny Fotorower. Szczegóły konkursu. To ostatnie dni na zgłoszenia. 

Główny organizator: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

Współorganizatorzy i partnerzy: Gmina Świecie, Powiat Świecki, Ruch miejski „Świecie2030”, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu, Fundacja Makowo, Stowarzyszenie Lniane Serce, OSP Przechowo, Sklep rowerowy 2Wheels/2Kółka Koordynator wydarzenia: Tomasz Pasiek ([email protected])

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%