Zamknij

80. rocznica końca wojny i pamięć o Mniszku. Zapraszamy na obchody i koncert w Świeciu

10:23, 06.05.2025 Aktualizacja: 10:41, 06.05.2025
Skomentuj archiwum: Nadleśnictwo Dąbrowa archiwum: Nadleśnictwo Dąbrowa

Spis treści

8 maja 2025 roku, obchodzimy 80. rocznicę bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, która położyła kres jednej z najstraszliwszych wojen w historii ludzkości – II wojnie światowej. Zachęcamy do udziału w uroczystościach w Mniszku oraz koncercie „Dokąd idziesz Polsko?”

Pamiętamy o nieszczęściach, które stały się naszym udziałem, o żołnierzach, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny, o pomordowanych w okrutnych obozach zagłady. Jednym z najtragiczniejszych miejsc na mapie Polski w tamtym czasie jest Mniszek, położony w gminie Dragacz. To tam, w pierwszych tygodniach niemieckiej okupacji, dochodziło do masowych egzekucji Polaków z okolicznych miejscowości.

Aresztowano inteligencję, urzędników, duchownych, społeczników i rolników

Po wkroczeniu niemieckich wojsk na Pomorze w 1939 roku, niemal natychmiast rozpoczęły się aresztowania polskiej inteligencji, urzędników, duchownych, działaczy społecznych i rolników. Miejscami internowania stały się m.in. kościół ewangelicki i Dom Misyjny w Górnej Grupie, a wielu mieszkańców powiatu świeckiego więziono w nieludzkich warunkach w Nowem, Świeciu oraz w pawilonach szpitala psychiatrycznego w Świeciu.

Autobusami i ciężarówkami przewożono ludzi na rozstrzelanie

Kulminacja terroru nastąpiła w październiku 1939 roku, kiedy to miejscowi Niemcy z Selbstschutzu rozpoczęli masowe rozstrzeliwania w ustronnym miejscu – żwirowni w Mniszku.

Przywożono tam autobusami i ciężarówkami tysiące ludzi z południowych powiatów przedwojennego województwa pomorskiego, głównie świeckiego i grudziądzkiego.

Wśród pierwszych ofiar znalazło się ponad tysiąc pacjentów Zakładu Psychiatrycznego w Świeciu, w tym dzieci, oraz ich dyrektor, Józef Bednarz, który nie opuścił swoich podopiecznych w ostatniej drodze. W Mniszku mordowano także polskich jeńców wojennych, cywilów z miejsc internowania oraz mieszkańców pobliskich wsi i miast. Nie oszczędzono kobiet i dzieci.

To jedno z większych miejsc zagłady na Pomorzu

Ciała ofiar spoczęły w masowym grobie – podłużnym dole po eksploatacji żwiru.

Szacuje się, że w masowych egzekucjach, które trwały głównie od października do listopada 1939 roku, śmierć poniosło około 10 tysięcy osób. Mniszek to drugie, po Piaśnicy, największe miejsce kaźni polskiej ludności na Pomorzu w 1939 roku.

Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach nabiera szczególnego znaczenia w obliczu wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Okrucieństwa, jakich doświadcza naród ukraiński, przypominają nam o tragedii, jaką przeżywali Polacy i inne narody podczas II wojny światowej.

Zapraszamy na obchody w Mniszku

Coroczne upamiętnianie ofiar tamtego konfliktu niech będzie przestrogą dla przyszłych pokoleń, że wolność i pokój nie są dane raz na zawsze.

W tym szczególnym dniu zachęcamy do oddania hołdu ofiarom II wojny światowej. W czwartek (8 maja) o godzinie 12:00 w Mniszku, w miejscu pamięci narodowej, odbędą się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. Zachęcamy do udziału.

Niech nasza obecność będzie wyrazem pamięci i przestrogą przed okrucieństwami wojny.

Mamy zaproszenia na koncert patriotyczny w Świeciu

8 maja gmina Dragacz, Starostwo Powiatowe w Świeciu oraz Centrum Kultury organizuje patriotyczny koncert, który odbędzie się w sali widowiskowej o godz. 18.

- Podczas koncertu pod nazwą „Dokąd idziesz, Polsko?” usłyszymy utwory patriotyczne w wykonaniu lokalnych artystów – mówi starosta Paweł Knapik.

Dla naszych Czytelników mamy siedem podwójnych zaproszeń ufundowanych przez powiat i gminę Dragacz.

Zdobędą je Ci, którzy jako pierwsi wpiszą w komentarzu pod postem na Facebooku dotyczącym obchodów, czym jest dla nich wolność. 
Zachęcamy do udziału w konkursie.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%