?Spotkanie z językiem angielskim? oraz ?Moja służba? to dwa projekty zrealizowane w szkole i wspólnie zakończone podczas ?Dnia NATO?.
Rok szkolny 2013/2014 w naszej szkole okazał się bardzo bogatym w wydarzenia, wydarzenia podniosłe i ciekawość naszą wzbudzające. Wszystko za sprawą dwóch projektów, realizowanych z inicjatywy Urszuli Sochackiej-Kołodziej, naszej wspaniałej i pomysłowej anglistki, oraz Artura Kurzyny – belfra wielu pasji i profesji, specjalizującego się w historii, społeczeństwie i prawie. Mowa tutaj o projektach pod nazwą: „Spotkania z językiem angielskim” oraz „Moja służba”. Wspólne zakończenie obu projektów odbyło się dnia 10 czerwca 2014 roku, na uroczystym spotkaniu z okazji „Dnia NATO”, którą to imprezę swoją obecnością komandor porucznik Wiesław Godździewicz zaszczycił.
Zacznijmy jednak od początku
A na początku był pomysł… pomysł „Spotkań z językiem angielskim” pani Urszuli Sochackiej-Kołodziej, która słusznie zauważyła, iż młodzieżowa motywacja miewa taką skomplikowaną cechę, iż czasowo nieco na sile słabnąć potrafi i jak każdy porządny płomień należałoby wspomnianą delikatnie podsycić. Szybko znalazła pani Ula wspaniałe panaceum na tę motywacyjną słabość podopiecznych w postaci przemiłych osób, które zgodziły się całkowicie bezinteresownie w naszej szkole zagościć i miłość do języków w naszych pociechach zaszczepić. Wszystkie zaproszone do naszej szkoły osobistości łączyły pewne wspólne cechy naszym celom niezmiernie służące, mianowicie: znajomość języka angielskiego, bo w tym języku prowadzone były prezentacje oraz własna historia, którą tworzyli za granicami naszego kraju.
Petra opowiedziała o Bułgarii
Pierwszym naszym gościem była sympatyczna Petia Garnoeva, obywatelka Bułgarii, która przyjechała do naszego kraju w ramach projektu unijnego i na zakończenie swojego pobytu tj, 10 marca 2014 roku zaszczyciła nas swoja obecnością, co było niewątpliwie fascynującym przeżyciem dla nas (i mamy nadzieję, że dla pani Petii również). Zareagowaliśmy entuzjastycznie na jej przybycie, mimo że miała nam przepaść ulubiona „matma”. Słuchaliśmy z zapartym tchem o Starej Płaninie, Morzu Czarnym, sirenie i czubricy, tańcu Horo, który mieliśmy również okazję zatańczyć. Najciekawszą informacją dla nas było to, iż w kosmosie wędruje sobie nagranie pieśni bułgarskiej „Lizel e Deljo Hajdutin” w wykonaniu Walji Bałkańskiej, znakomitej legendy bułgarskiej muzyki folkowej. Skąd wzięła się ta pieśń w pozaziemskiej przestrzeni? Otóż NASA w 1977 roku wystrzeliła sondy, w których zostały umieszczone dwie płyty, zawierające zdjęcia, muzykę i obrazy z ziemi przeznaczone dla cywilizacji pozaziemskich lub ludzi z przyszłości. Spotkanie z panią Petią minęło bardzo szybko. Pozostał nam dylemat wracać na matmę, czy biec na stację po bilet do Sofii.
Co łączy, a co dzieli Polaków i Amerykanów?
Kolejnym gościem była pani Adriana Wiebe, która przybyła do nas 26 marca 2014 roku. Pani Ada opowiadała o swoim życiu w Ameryce, o różnicach i podobieństwach jakie cechują Polaków i Amerykanów oraz o tym, że należy cieszyć się z życia i „chwytać dzień” jak najpiękniejszy dar. Największe zainteresowanie wzbudził strój abiturienta, który został nam zaprezentowany. Za modela służył jeden z naszych kolegów, czym wzbudził prawdziwy entuzjazm żeńskiej części widowni. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również prywatne zdjęcia pani Adriany, m.in. z Gregorym Peckiem i innymi ciekawymi ludźmi, w pięknej amerykańskiej scenerii. Nie chcieliśmy pani Ady od nas wypuścić. Zgodziliśmy się dopiero po zapewnieniu, iż jeszcze do naszej szkoły powróci.
Kenijskie klimaty w szkole
Pani Mary Mbuba, goszcząca w naszej szkole 11 kwietnia, opowiedziała nam o swoim rodzinnym kraju – Kenii. Niezmiernie nam się to spotkanie podobało, gdyż mieliśmy okazję posmakować kenijskiej potrawy - ugali, zaśpiewać piosenkę przy dźwiękach bębnów, na których rytm wybijał nasz gość, przymierzyć stroje ludowe, zatańczyć i dowiedzieć się, że mundurek szkolny nie zawsze jest paskudną rzeczą, ponieważ może być jedynym oficjalnym strojem, jaki człowiek posiada. Pani Mary przedstawiła nam również prezentację multimedialną z najważniejszymi informacjami na temat Kenii oraz pokazała swoją prywatną kolekcję zdjęć, które chyba najbardziej przemówiły nam do wyobraźni.
Australia wylądowała w Świeciu
Pan Joe Chal, Australijczyk polskiego pochodzenia, który odwiedził nas 14 kwietnia, opowiadał o swoim życiu w Australii oraz przedstawił nam liczne eksponaty, które przywiózł ze sobą z tego odległego kraju, m.in. bumerangi i didgeridoo – instrument muzyczny australijskich aborygenów. Pan Joe Chal sprawił, że ten daleki i egzotyczny kraj, nagle oderwał się ze swojego stałego miejsca i wylądował u nas w Świeciu, z gmachem opery w Sydney, Harbour Bridge, kangurami, misiami koala oraz australijskim przywitaniem „G’day”.
Trzeba przyznać, iż dzięki tym spotkaniom poczuliśmy się jak obywatele świata, wiedzieliśmy więcej i mamy wrażenie, że żadne miejsce na świecie nie jest zbyt daleko, by je zwiedzić.
Coś dla klas mundurowych
Kolejny nasz projekt szkolny o nazwie „Moja służba” pomysłu pana Artura Kurzyny był przewidziany przede wszystkim dla uczniów klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. W ramach tego projektu, w bieżącym roku szkolnym, odbyły się następujące imprezy:
Uroczyste zakończenie z gościem w mundurze
I tak doszliśmy do dnia 10 czerwca, który oficjalnie zakończył obydwa nasze projekty.
Przyczynkiem do hucznego celebrowania finału naszych działań są dwie rocznice, które obchodzimy w 2014 roku. Jest to 10-lecie wstąpienia Polski w szeregi Unii Europejskiej i 15-lecie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W związku z powyższym zorganizowaliśmy w naszej szkole „Dzień NATO”, w którym postanowiliśmy również zachęcać do pogłębiania znajomości języków obcych. Postanowiliśmy zaprosić w progi naszej szkoły przedstawiciela Centrum Szkoleniowego Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy, aby przeprowadził prezentację w języku angielskim na temat funkcjonowania jednostki. Wcześniej tego samego dnia odbył się konkurs wiedzy o NATO. Zwycięzcami tego konkursu zostali: 1 miejsce – Patryk Chrostowski II LO; 2 miejsce - Monika Jabłońska I LO; 3 miejsce – Kamila Boruch II LO. W dyktandzie językowym triumfowali: Damian Kosowski (J. angielski); Marta Jurczenia (J. niemiecki); Paulina Matwij (J.rosyjski).
Nasz gość honorowy komandor porucznik Wiesław Goździewicz wręczył naszym zwycięzcom nagrody.
Jakież to z tych spotkań dla nas nauki płyną?
Po pierwsze, okazało się, że języków nie uczymy się nie wiadomo po co i że istnieją ludzie, którzy mówią „po obcemu”.
Po drugie, że państwa takie jak Bułgaria czy Kenia to nie są tylko hasła w encyklopedii, ani punkty na mapie, ale miejsca, gdzie żyją prawdziwi ludzie, chodzą po prawdziwej ziemi, tańczą śpiewają i jeszcze władają językiem angielskim. Niesamowite, prawda?
Po trzecie, nie tylko my Polacy gościnni jesteśmy i otwarci, lecz przedstawiciele innych krajów też te cechy posiadają.
Co więcej, pozostało nam również poczucie, że musimy kiedyś w przyszłości zamoczyć nogi w Morzu Czarnym ze szklaneczką „kiseło mliako” w dłoni, lub popływać na Wielkiej Rafie Koralowej z jednym małym rekinkiem lub maksymalnie dwoma, następnie skoczyć obejrzeć studnie głębinowe w Afryce i wdrapać się na Statuę Wolności. Ażeby w pełni korzystać z tych dobrodziejstw i porozumiewać się już tam na miejscu, powinniśmy języka angielskiego łyknąć „wielki haust”.
No i tu właśnie pojawia się nam myśl nadrzędna, kiełkująca w zakamarkach naszych głów, że aby zrealizować powyższe, niezbędne będzie nam wykształcenie, sprawność i mądrość. I właśnie ten fakt uświadomił nam swoim projektem pan Artur Kurzyna.
Czy to już jest koniec?
„No way”, jak mówią Amerykanie. Nasze projekty takim sukcesem się zakończyły, iż jak pędząca lawina, nie są już do zatrzymania. Będziemy zapraszać do naszej szkoły ciekawych ludzi, ponieważ spotkania z nimi otwierają nam oczy na rzeczy, których nie mamy szans znaleźć w książkach, takie jak zapachy, smaki, zabawne lub mrożące krew w żyłach historie, odżywające na nowo w ustach naszych gości. Dlatego właśnie lubimy czynnie w nich uczestniczyć i dlatego wrażenia i nauki, jakie wynosimy z naszej szkoły, są „very special”. Really.
Autor: MAVANI
świecie08:36, 24.06.2014
0 0
masakra