Jeszcze w tym miesiącu ekipy drogowców ukończą modernizację drogi zwanej małą obwodnicą ? od ul. Paderewskiego do cmentarza.
Ulica będąca przedłużeniem ul. Paderewskiego to od lat była bardzo popularny objazd miasta z ominięciem świateł oraz trakt ulubiony przez spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów czy rolkarzy. Dlatego właśnie modernizacja jezdni i budowa ścieżki pieszo-rowerowej była w tym miejscu bardzo oczekiwana.
Dodatkowo w ciągu ostatnich lat na Górnych Mariankach - na ul. Piłsudskiego i Sobieskiego -przybyły nowe bloki mieszkalne i powstały też nowe domy jednorodzinne.
- Spowodowało to nie tylko większy ruch samochodów, ale także pieszych i rowerzystów. Dlatego, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, podjęliśmy decyzję o przebudowie fragmentu ul. Paderewskiego, położonego między ul. Stromą a Sienkiewicza – wyjaśnia Tadeusz Pogoda, burmistrz Świecia.
47 lamp ledowych
Pierwszym etapem pacy był położenie w ubiegłym roku nowego asfaltu, chodnika i ścieżki rowerowej na 350-metrowym odcinku między ul. Stromą a Sobieskiego. Była to inwestycja kosztująca 1 mln zł.
W tym roku rozpoczęto drugi, zarazem ostatni etap prac, przebudowując fragment ul. Paderewskiego od ul. Sobieskiego do Sienkiewicza (na wysokości cmentarza). Po pierwsze wyrównano szerokość jezdni do sześciu metrów, co w większości dało efekt poszerzenia jezdnia. Na jezdni o długości 1.448 m i szerokości 6 m położono nowy asfalt. Na całej długości powstał też chodnik z polbruku szeroki na 1,5 m i 2-metrowa ścieżka rowerowa z masy bitumicznej. Wszystko to oświetla 47 lamp LED, zużywających znacznie mniej energii niż tradycyjne, a przez to tańszych w eksploatacji.
Wykonaliśmy również pięć zjazdów z drogi. Na razie prowadzą one w pole. W przyszłości jednak „podepniemy” pod nie ulice osiedlowe, które tu w przyszłości powstaną, bo teren przeznaczony jest w planie zagospodarowania przestrzennego na budownictwo mieszkaniowe – wyjaśnia Ryszard Sadowski, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu.
Do końca lipca będzie gotowa
Zgodnie z umową wykonawca, czyli Zakład Drogowo-Mostowy ze Świecia ma oddać gotową inwestycję do 15 października tego roku. Dobre warunki pogodowe i inne sprzyjające okoliczności pozwoliły na skrócenie czasu robót. – Wykonawca uwija się tak szybko, że na pewno zakończą się one dużo wcześniej – dodaje Ryszard Sadowski. – Może nie zdążą przed niedzielą, ale zostało już naprawdę niewiele, więc do końca lipca droga na pewno będzie gotowa – dodaje.
Przebudowa odcinka między ul. Sobieskiego a Sienkiewicza kosztowała 4 mln 88 tys. z
- Duży wpływ na cenę miały kosztowne prace, związane z budową kanalizacji deszczowej. A oprócz tego Zakład Wodociągów i Kanalizacji położył sieć sanitarną i wodociągową - wyjaśnia kierownik Wydziału Inwestycyjnego.
Na podst. materiałów UM Świecie oprac. JAGODA ABCZYŃSKA, stażystka
0 0
Że droga będzie zrobiona to dobrze, ale czas na jaki zamknięto przejazd to po prostu skandal. Kilka tygodni nie było można tam wjechać, w dzisiejszych czasach nie bierze się do pracy firmy, która nie może zrobić pewnych rzeczy sprawnie.
0 0
A ty byś pewnie chciał, żeby zrobili to wszystko w 2 tygodnie tak?
0 0
Na całej długości powstał też chodnik z polbruku szeroki na 1,5 m i 2-metrowa ścieżka rowerowa z masy bitumicznej.
A ja się pytam w którym miejscu???
0 0
a teraz poproszę takie samo oświetlenie na trasie do Deczna. Ciemno jak nie powiem gdzie u kogo, a tam prawie w polu jak w Beverly Hills.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu swiecie24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz