Zamknij
REKLAMA

Tak w przyszłości może wyglądać otoczenie świeckiego zamku. Czy uda się zrealizować tę piękną koncepcję?

12:45, 17.02.2017 | K.N
Skomentuj Widok na zamek z pomostu. fot. wizualizacja
REKLAMA

To część pomysłów zwycięzców konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów wokół zamku w Świeciu. 

Miasto zamierza przekształcić ten teren w miejsce chętnie uczęszczane przez mieszkańców. Te plany wpisują się w inny projekt - częściowej odbudowy zamku w latach 2018-2020 (pisaliśmy o tym tutaj).

Do 30 grudnia ub. r. trwał konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania zamku i jego najbliższego otoczenia. W sumie wpłynęło 14 prac, ale dwie po terminie, a jedna nie miała karty identyfikacyjnej. Ostatecznie więc sąd konkursowy, który zebrał się 16 i 17 stycznia, wybierał spośród 11 prac.

Olsztyn górą
Najwyższe noty zyskała koncepcja przygotowana przez młody zespół z Olsztyna w składzie Kamila Miszczak, Wioletta Wasylik, Mateusz Przybyszewski i Patrycja Pawelec. Zwycięzcy otrzymali od burmistrza Tadeusza Pogody symboliczny czek na 25 tys. zł.

- Najwyżej oceniona koncepcja trafiła w nasze oczekiwania, czyli rozwiązania spójne z otoczeniem, nakierowane głównie na zieleń i drobne formy architektury, bez dużych obiektów. Dobrze komponuje się też z bryłą zamku ? wyjaśniał podczas rozstrzygnięcia konkursu Wiesław Ratkowski, przewodniczący sądu konkursowego i zarazem kierownik wydziału budownictwa i architektury.

Przeprowadzili ankietę
Młodzi olsztynianie, zanim zabrali się za opracowanie, przygotowali ankietę, którą potem  promowali na forach internetowych. Wzięły w niej udział 104 osoby.

- Pytaliśmy mieszkańców Świecia, jakie są ich oczekiwania. Najczęściej pojawiającymi się sugestiami było powstanie sanitariatów i placu zabaw. Wzięliśmy je oczywiście pod uwagę ? wyjaśnia Wioletta Wasylik.  

Wizualizacja wygląda imponująco
Zakłada ona wytyczenie ścieżek na zamkowym dziedzińcu, a także budowę kawiarni, ławek i altany nad brzegiem Wdy oraz tarasu i pomostu przez rzekę. Całość dopełniają m.in. liczne tereny zielone, plac zabaw, ścieżki spacerowe, duże szachy terenowe.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

mieszkaniecmieszkaniec

2 1

projektanci wizualizacji coś słabo wzięli pod uwagę wysokość wału przeciwpowodziowego i związane z tym "restrykcje" dot. wszelkiej budowy oraz np. to, że po co przystań przy zamku - skoro poniżej jest jakiś pomost który skutecznie utrudni wpłynięcie jednostkom żaglowym od strony Wisły... 14:15, 17.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AKAK

1 0

No za sam pomysł remontu pochwała się należy , projekt zbyt ekskluzywny , proszę sprawdzić jakie atrakcje przyciągają najwięcej ludzi na zamek , na pewno nie szachownice i ścieżki rowerowe tego mamy już tyle że rowerzystów zbraknie . 12:40, 19.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VintensoVintenso

0 1

Krzyżacy, którzy kiedyś służyli na zamku w grobach się przewracają. 21:28, 19.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VintensoVintenso

1 0

A gdzie jest wał przeciwpowodziowy? na zdjęciu z artykułu podpisanym "Widok na zamek z pomostu. fot. wizualizacja" pomost będzie, wybrzeże będzie, wału nie będzie? Tzn na pewno będzie. Ale po co w takim razie nieprawdziwa wizualizacja jeżeli zaraz przy rzece jest wysoki wał.. a tam szkoda gadać. Grafik, który zrobił wizualizacje z widoku pomostu nie wziął pod uwage wału czy ja go tam po prostu nie widze? 21:41, 19.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ironicironic

0 1

wizualizacja? pożal się Boże... 14:21, 20.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnonimAnonim

0 1

Wizualizacja? Zabijcie, mnie, bo nie wierzę.... Jestem załamana 23:45, 24.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NickNick

1 0

A co w przypadku podniesienia się poziomu rzeki? 10:34, 27.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

emeryt 1emeryt 1

0 0

To zaczynać od uporządkowania nabrzeża Wdy,po obu stronach usunąć krzaki i samosiejki od mostu do śluzy za zamkiem,o pogłębianiu rzeki nie wspomnę, bo braknie funduszy.. 16:27, 19.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%