Do końca 2020 roku wszystkie drogi wojewódzkie będą wyremontowane

12:29, 18.05.2017 | K.N
REKLAMA
Skomentuj
Do samorządowców od dawna napływały wnioski o remont tych dróg. fot. fotolia

Na terenie powiatu świeckiego jest 146 km dróg wojewódzkich, większość z nich ma kluczowe znaczenie zarówno dla mieszkańców jak i ruchu tranzytowego. Decyzję o tak dużym zadaniu marszałek przekazał naszym samorządowcom na spotkaniu w Michalu.

To drogi o których standard i natężenie ruchu są bardzo mocno zróżnicowane. Jednak od lat z wielu gmin napływały wnioski o remonty i modernizacje.

- Dlatego tak cieszy wiadomość, jaką 16 maja oficjalnie ogłosiliśmy wójtom i burmistrzom z naszego powiatu, którzy przyjęli zaproszenie na specjalne spotkanie do Michala – mówi Paweł Knapik, Radny Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego. - Wspólnie z Marszałkiem Piotrem Całbeckim oraz pracownikami urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego zarządu dróg potwierdziliśmy ambitne zamierzenia dotyczące dróg wojewódzkich: do roku 2020 planujemy przeprowadzić remonty wszystkich 146 km dróg wojewódzkich. Biorąc pod uwagę, że koszt prac dla 1 km to wydatek rzędu od ok. 800 tys. zł do 1 mln mowa o kwocie przekraczającej łącznie 100 mln zł, a więc o skali jakiej jeszcze nigdy na tego typu inwestycje nie przeznaczono.

Prace na pierwszych odcinkach ruszą jeszcze w tym roku. Prawdopodobnie jeszcze w maju możemy spodziewać się rozstrzygnięcia przetargu na drogę wojewódzką nr 240 Świecie - Tuchola, gdzie w pierwszym rzucie do przebudowy zakwalifikowany zostanie kilkukilometrowy odcinek od Świecia w kierunku Polskiego Konopatu.

- O poprawę nawierzchni właśnie w tym rejonie zabiegałem właściwie już od 2013 roku, kiedy to w nieszczęśliwym wypadku zginęło 4 braci jadących do szkoły w Świeciu – przypomina Knapik.

W przypadku pozostałych tras trwają lub w najbliższych miesiącach ruszą odpowiednie prace projektowe - między innymi na ten cel Sejmik Województwa przeznaczył ostatnio dodatkowe fundusze.

Gościnna gmina Dragacz
Knapik podkreśla, że wybór gminy Dragacz na miejsce spotkania z samorządowcami nie był przypadkowy.

- To właśnie z tej gminy w ubiegłym roku otrzymałem dwa wnioski, pod którymi podpisało się kilkuset mieszkańców wskazujących potrzeby inwestycji na drogach wojewódzkich – mówi radny Sejmiku.

Dlatego radny Knapik wspólnie z Marszałkiem Piotrem Całbeckim i gospodarzem spotkania Dorotą Krezymon i przewodniczącym Rady Gminy Dragacz udali się również do Grupy, by zapoznać się ze stanem drogi wojewódzkiej nr 272, na której jeszcze w tym roku powinny ruszyć pierwsze prace.Dzięki współpracy samorządów jest szansa na to, że wzdłuż drogi powstanie ścieżka rowerowa.

Sześciometrowe jezdnie
Wszystkie remontowane trasy zyskają obecne standardy dróg wojewódzkich, a więc co najważniejsze dla kierowców min. 6 m szerokości, zatoczki autobusowe czy przejścia dla pieszych.

Dzięki współpracy z gminami być może uda się również wybudować chodniki czy ścieżki rowerowe.
Daleko posunięte są również rozmowy jakie samorząd województwa prowadzi z powiatem świeckim nt. możliwości przejęcia części dróg. Wówczas wybrane odcinki dróg wojewódzkich mogłyby stać się drogami powiatowymi, oczywiście wraz z pieniędzmi, które są potrzebne na ich gruntowny remont.

- Nie ukrywam, że miło jest mi przekazywać takie informacje, bo to chyba najlepsze wieści z mojej dotychczasowej działalności samorządowej – mówi Paweł Knapik. - Chodzi nie tylko o inwestycje szacowane na naprawdę olbrzymie pieniądze, ale przede wszystkim o to, że uda się na długi czas uporządkować drogowe potrzeby, o których najczęściej mówią mieszkańcy. Jeżeli remonty wojewódzkie połączymy z tym, co robią gminy i świetną robotą jaką systematycznie wykonuje powiat świecki, możemy śmiało powiedzieć, że za kilka lat będziemy mieli w naszym rejonie jedną z najlepiej utrzymanych sieci dróg w kraju.

(K.N)
REKLAMA

Komentarze (3)

Loko33Loko33

0 0

To kolejna dobra inicjatywa radnego Knapika. Dobrze, że tym razem korzyść odniesie cały powiat, bo drogi wojewódzkie są w całym powiecie. Jak do tej pory większość pieniędzy z województwa Pan Knapik załatwiał jednak dla Świecia (grube miliony na wały powodziowe, rondo w Sulnowie, dofinansowanie remontu basenu). Życzyć sobie trzeba tylko, aby jakość prac była lepsza, niż w przypadku tego co wyczynia powiat z remontami. 12:21, 23.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UważnyUważny

0 0

Czyżbym już kiedyś czytał taki wpis ? ...
17:33, 28.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UważnyUważny

0 0

Czy już kiedyś nie czytałem takiej laurki? .... 17:36, 28.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018